Strona główna
opoka.org.pl
2016-11-20 13:16
Anna Bajon / KAI

Bp Balcerek: Jubileuszowy Akt Przyjęcia Jezusa to nie tylko słowna deklaracja

Jubileuszowy Akt Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana nie może pozostać tylko słowną deklaracją. Musi za tym iść osobiste zaangażowanie w walkę z grzechem, słabością w myślach, czynach, słowach − powiedział bp Grzegorz Balcerek.

Autor/źródło: pixabay

W poznańskiej katedrze biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej przewodniczył Mszy św. w patronalne święto Akcji Katolickiej i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Podczas liturgii został uroczyście proklamowany Jubileuszowy Akt Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana.

W homilii biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej podkreślił, że królestwo Chrystusa nie jest z tego świata. „Niesie zbawienie największym łotrom, jeśli tylko proszą Boga o miłosierdzie” − zauważył kaznodzieja.


Przypomniał, że proklamowany Jubileuszowy Akt w wymiarze ogólnopolskim nie ma aspektu politycznego, lecz głęboko religijny. Jest powtórzeniem tego, co wcześniej czynili Apostołowie, Szymon Piotr i Tomasz.


Bp Balcerek zaznaczył, że akt przyjęcia Chrystusa przez nasz naród był postulowany przez wielu świeckich i charyzmatycznych kapłanów. Wśród nich wymienił sługę Bożego ks. Franciszka Blachnickiego, twórcę Ruchu Światło-Życie. „Pierwszy stopień rekolekcji oazowych miał doprowadzić uczestników do przyjęcia Chrystusa jako Pana” − zwrócił uwagę kaznodzieja.


Przywołał też postać śp. o. Jana Góry, dominikanina i pomysłodawcy Ruchu Lednickiego. „Podczas czerwcowych spotkań w Lednicy stałym punktem był i jest wybór Chrystusa jako Króla” − zauważył bp Balcerek.


Podkreślił, że jedną z form budowania królestwa Chrystusa pośród nas jest KSM. „Trzeba odwagi, by należeć do KSM, wyznawać wartości i angażować się religijne na przekór tego świata” − stwierdził kaznodzieja. Zaznaczył, że jeśli to czynimy, możemy mieć nadzieję, że Chrystus dopomoże wypełnić to, co stanowi istotę Jego królestwa.


Podczas Eucharystii 22 kandydatów zostało przyjętych do Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Młodzi uroczyście złożyli przyrzeczenie wiernej służby Bogu, Kościoła i ojczyźnie.


W archidiecezji poznańskiej działa 19 oddziałów i 3 koła akademickie KSM.


Akcję Katolicką erygował kard. August Hlond w 1930 r. właśnie w Poznaniu, gdzie miał swoją siedzibę nowo powołany Naczelny Instytut Akcji Katolickiej.

msz / Poznań

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2016-11-20 09:58:41
miniaturka

„Ja, Filip, biskup Lyonu, proszę o przebaczenie”

Podczas Mszy św. wynagradzającej za nadużycia seksualne jakich dopuścili się członkowie Kościoła, odprawionej na zakończenie Jubileuszu Miłosierdzia 18 listopada w katedrze w Lyonie, kard. Philippe Barbarin prosił o wybaczenie.
2016-11-20 12:15:18
miniaturka

Jubileusz Miłosierdzia w Watykanie - podsumowanie

Dobiegł końca Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia, ogłoszony przez papieża Franciszka. Rozpoczęty 8 grudnia 2015 r., zakończył się on 20 listopada 2016 r.
2016-11-20 13:05:19
miniaturka

Bp Markowski: nawet najlepsze ustawy nie pokonają podziałów

Uroczystego zamknięcia nadzwyczajnego Roku Świętego Miłosierdzia w Archidiecezji Warszawskiej dokonał dziś bp Rafał Markowski podczas dziękczynnej Mszy św. w katedrze św. Janów. Eucharystia połączona była z uroczystym zamknięciem Bramy Miłosierdzia.
2016-11-20 14:00:27
miniaturka

Warszawa: bp Rafał Markowski zamknął Bramę Miłosierdzia

Uroczystego zamknięcia nadzwyczajnego Roku Świętego Miłosierdzia w Archidiecezji Warszawskiej dokonał dziś bp Rafał Markowski podczas dziękczynnej Mszy św. w katedrze św. Janów.
2016-11-20 17:00:36
miniaturka

26. Pielgrzymka Górników na Jasnej Górze

Górnicy przybywają na Jasną Górę, tradycyjnie przed Barbórką, czyli świętem górniczym, które przypada 4 grudnia. Dziś było ich ok. 4-5 tys. i kilkadziesiąt pocztów sztandarowych.
2016-11-20 17:22:24
miniaturka

Papież podpisał List apostolski „Misericordia et misera”

Przed końcowym błogosławieństwem Papież odmówił z wiernym Anioł Pański.