Strona główna
opoka.org.pl
2017-07-13 14:20
S. Zielińska / KAI

Luksemburg: abp Hollerich wraz z polską młodzieżą wybudują szkołę w Tajlandii

13-osobowa grupa polskiej młodzieży, która rok temu gościła pielgrzymów z Luksemburga podczas ŚDM, przygotowuje się do wyjazdu do Tajlandii. Na wspólną pielgrzymkę zaprosił Polaków arcybiskup Luksemburga.

Autor/źródło: pixabay.com

Jednym z celów wspólnego wyjazdu młodzieży, w którym weźmie udział 135 osób, jest budowa szkoły na północy kraju w pobliżu miasta Chiang Rai.

Dwutygodniowa pielgrzymka do Tajlandii, to pomysł arcybiskupa Luksemburga Jean-Claude Hollericha SJ, który od wielu lat towarzyszy młodym ludziom, zapraszając ich nie tylko do wspólnej modlitwy, ale też podróży i podejmowania różnych wyzwań - związanych m.in. z pracą wolontariacką na terenach misyjnych.

Ordynariusz luksemburski zainicjował wspólne wyjazdy wakacyjne z młodzieżą w 2011 r. po otrzymaniu sakry biskupiej. Do tej pory dwukrotnie zabierał młodych ludzi na wolontariaty w Tajlandii, na wspólną pielgrzymkę do Asyżu i dwukrotnie na Światowe Dni Młodzieży: do Rio de Janeiro w 2013 r. i do Krakowa w lipcu ubiegłego roku.

W tegorocznej podróży, która potrwa od 3 do 19 sierpnia, bierze udział 135 osób - oprócz młodzieży luksemburskiej, także rówieśnicy z Hiszpanii i Irlandii oraz Polski: 13 osobowa grupa z miejscowości Łazany i z Wrocławia, gdzie pielgrzymi z Luksemburga gościli podczas ubiegłorocznych Światowych Dni Młodzieży. Zaproszenie Polaków do udziału we wspólnej wyprawie, to podziękowanie za serdeczne przyjęcie podczas ubiegłorocznego zlotu młodzieży i jedna z form współpracy nawiązanej po zakończeniu spotkania młodych w Krakowie.

W programie wyjazdu przewidziano m.in. pomoc w budowie szkoły na północy kraju w pobliżu miasta Chiang Rai. W tę pracę abp Hollerich chce włączyć się wspólnie z młodzieżą, a sam projekt jest odpowiedzią na wielkie potrzeby młodzieży z tego regionu kraju. Ponadto, uczestnicy pielgrzymki będą spotykać się z mieszkańcami Tajlandii, zwiedzać różne rejony kraju i wspólnie rozważać papieską encyklikę "Laudato Si".

- Poprzez to zaproszenie, abp Hollerich chce pomóc młodym ludziom zbliżyć się do Boga i do siebie nawzajem - wyjaśnia ks. Piort Sass z Luksemburga, który pomaga w organizacji wyjazdu.

Podczas dwutygodniowego pobytu w Tajlandii, pielgrzymi odwiedzą m.in. miasta Chiang Rai i Chiang Mai na północy kraju. Odwiedzą także miejscowości zamieszkiwane przez rdzenne plemiona i spotkają się z młodzieżą z Tajlandii, dla której ma być przeznaczona szkoła, w budowę której włączą się podczas pobytu.

abd / Luksemburg

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-07-13 12:54:06
miniaturka

Rzecznik KEP: Ochrona nieletnich jednym z priorytetów Kościoła

Ochrona osób małoletnich jest jednym z priorytetowych działań Kościoła. Konkretnym przykładem takich działań są „Wytyczne” Konferencji Episkopatu Polski, które ostatnio zostały zaktualizowane, tak aby odpowiadały prawu polskiemu.
2017-07-13 13:32:17
miniaturka

Abp Paglia: współczesne chrześcijaństwo ofiarowaniem życia

„Albo odkryjemy współczesne chrześcijaństwo jako męczeństwo, albo zredukujemy je do zwykłego dodatku do życia” – powiedział prezes Papieskiej Akademii Pro Vita, komentując papieskie motu proprio o ofiarowaniu życia jako motywie beatyfikacji.
2017-07-13 13:58:27
miniaturka

Dobiega końca 29. Międzynarodowa Parafiada Dzieci i Młodzieży

W Warszawie dobiega końca 29. Międzynarodowa Parafiada Dzieci i Młodzieży, która na zmaganiach sportowych i teatralnych oraz modlitwach gromadzi w tym roku 1,5 tys. dzieci i młodzieży z Polski oraz z zagranicy.
2017-07-13 15:02:48
miniaturka

XXV Międzynarodowy Festiwal "Pieśń Naszych Korzeni" w Jarosławiu

W dniach 20-27 sierpnia 2017 odbędzie się w Jarosławiu jubileuszowy, XXV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej "Pieśń Naszych Korzeni".
2017-07-13 15:45:43
miniaturka

Siostry zakonne z Chin: tęsknimy za pełną wolnością w wyznawaniu wiary

Przez dwa tygodnie grupa 20 sióstr zakonnych, przełożonych wspólnot, które powstają i funkcjonują w Chinach, poznawała Kościół w Polsce i spotykała się z jego przedstawicielami.
2017-07-13 16:33:13
miniaturka

Kraków: podarujmy lato dzieciom ze Wschodu

Blisko 140 dzieci z Ukrainy, Białorusi, Mołdawii i Rosji rozpoczęło w czwartek wakacyjny wypoczynek w Krakowie, w ramach akcji „Podarujmy lato dzieciom ze Wschodu” zorganizowanej przez Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski.