Strona główna
opoka.org.pl
2017-07-13 13:48
S. Zielińska / KAI

Dobiega końca 29. Międzynarodowa Parafiada Dzieci i Młodzieży

W Warszawie dobiega końca 29. Międzynarodowa Parafiada Dzieci i Młodzieży, która na zmaganiach sportowych i teatralnych oraz modlitwach gromadzi w tym roku 1,5 tys. dzieci i młodzieży z Polski oraz z zagranicy.

Autor/źródło: Ks. Robert Capała, licencja: CC BY

Trwają jeszcze finały szesnastu konkurencji sportowych, codziennie przy dźwięku fanfar wręczane są puchary i medale za zwycięstwo. Na obiektach warszawskiego AWF kończą się parafiadowe zmagania lekkoatletyczne. 

Parafiadę swoją obecnością wsparł Tomasz Majewski, który 11 lipca odwiedził Kampus SGGW, opowiedział o swojej karierze sportowej oraz udzielił wielu rad młodym sportowcom. Na zakończenie spotkania mistrz olimpijski wykonał rzut balonem parafiadowym wypełnionym wodą.

Na deskach teatru odbył się przegląd małych form teatralnych o tematyce „Muzyczna poezja Jeremiego Przybory”. Wczoraj zebrani parafiadowicze uczestniczyli w specjalnym wieczorze międzykulturowym pod hasłem „Łączy nas Polska”.

W filarze „świątynia”, podczas specjalnie przygotowanych wieczorów modlitewnych, parafiadowicze poznają osobę założyciela Zakonu Pijarów – św. Józefa Kalasancjusza. 29. Parafiadę odwiedzili pijarscy neoprezbiterzy, którzy przyjechali ze specjalnym, kapłańskim błogosławieństwem.

Uroczyste zakończenie 29 Międzynarodowej Parafiady Dzieci i Młodzieży odbędzie się w piątek 14 lipca o godz. 15.30 na terenie SGGW. Obecni będą przedstawiciele władz i organizacji współpracujących z Parafiadą. Zostaną wówczas wręczone puchary dla najbardziej wszechstronnych reprezentacji polskich i zagranicznych. Przy wyborze zostaną wzięte pod uwagę wyniki reprezentacji w trzech filarach rywalizacji: sportowej, kulturalnej oraz wiedzy religijnej.

Zakończenie tegorocznej Parafiady zwieńczy uroczysta Msza św. tego samego dnia o godz. 20.00 w Świątyni Opatrzności Bożej, przy grobie o. Józefa Jońca SP, założyciela i propagatora idei Parafiady.

Organizatorem Międzynarodowej Parafiady Dzieci i Młodzieży jest Stowarzyszenie Parafiada im. Św. Józefa Kalasancjusza, prowadzone przez Zakon Pijarów. Wydarzenie ma na celu integralny i pełny rozwój człowieka, realizowany poprzez wcielanie w życie idei starożytnego wychowania opartego na triadzie: stadion-teatr-świątynia.

Patronat honorowy nad 29. Międzynarodową Parafiadą Dzieci i Młodzieży objął Prezydent Rzeczpospolitej Polski, Andrzej Duda.

parafiada.pl, lk / Warszawa

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-07-13 12:29:58
miniaturka

Pierwsza rocznica śmierci abp. Zygmunta Zimowskiego

W środę 12 lipca, minęła 1. rocznica śmierci ostatniego przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia, obecnie włączonej do Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Ludzkiego.
2017-07-13 12:54:06
miniaturka

Rzecznik KEP: Ochrona nieletnich jednym z priorytetów Kościoła

Ochrona osób małoletnich jest jednym z priorytetowych działań Kościoła. Konkretnym przykładem takich działań są „Wytyczne” Konferencji Episkopatu Polski, które ostatnio zostały zaktualizowane, tak aby odpowiadały prawu polskiemu.
2017-07-13 13:32:17
miniaturka

Abp Paglia: współczesne chrześcijaństwo ofiarowaniem życia

„Albo odkryjemy współczesne chrześcijaństwo jako męczeństwo, albo zredukujemy je do zwykłego dodatku do życia” – powiedział prezes Papieskiej Akademii Pro Vita, komentując papieskie motu proprio o ofiarowaniu życia jako motywie beatyfikacji.
2017-07-13 14:33:36
miniaturka

Luksemburg: abp Hollerich wraz z polską młodzieżą wybudują szkołę w Tajlandii

13-osobowa grupa polskiej młodzieży, która rok temu gościła pielgrzymów z Luksemburga podczas ŚDM, przygotowuje się do wyjazdu do Tajlandii. Na wspólną pielgrzymkę zaprosił Polaków arcybiskup Luksemburga.
2017-07-13 15:02:48
miniaturka

XXV Międzynarodowy Festiwal "Pieśń Naszych Korzeni" w Jarosławiu

W dniach 20-27 sierpnia 2017 odbędzie się w Jarosławiu jubileuszowy, XXV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej "Pieśń Naszych Korzeni".
2017-07-13 15:45:43
miniaturka

Siostry zakonne z Chin: tęsknimy za pełną wolnością w wyznawaniu wiary

Przez dwa tygodnie grupa 20 sióstr zakonnych, przełożonych wspólnot, które powstają i funkcjonują w Chinach, poznawała Kościół w Polsce i spotykała się z jego przedstawicielami.