Kard. Zenon Grocholewski doktorem honoris causa Uniwersytetu w Monachium

Uniwersytet Ludwiga Maksymiliana w Monachium uhonorował kardynała Zenona Grocholewskiego doktoratem honoris causa.

Emerytowany kardynał kurialny był w latach 1999-2015 prefektem Kongregacji Wychowania Katolickiego. Wraz z nim doktorat honorowy otrzymał też francuski ksiądz i kanonista 69-letni Patrick Valdrini.

Wyróżnienia ta przyznano im w czasie międzynarodowej konferencji prawa kanonicznego, zorganizowanej w ramach obchodów setnej rocznicy ogłoszenia pierwszego Kodeksu Prawa Kanonicznego. Podkreślono, że obaj duchowni są znanymi i zasłużonymi kanonistami, którzy mają wielkie zasługi w tej dziedzinie, zarówno naukowe, jak i praktyczne.

Kard. Z. Grocholewski w latach 1975-98 wykładał prawo kanoniczne na kilku uniwersytetach papieskich w Rzymie i pracował nad nowym wydaniem obowiązującego od stycznia 1983 w całym Kościele katolickim Kodeksu Prawa Kanonicznego, a jako prefekt Kongregacji Wychowania Katolickiego zreorganizował studia prawa kanonicznego.

Również ks. Valdrini jest od 2005 roku wykładowcą w Rzymie. Wcześniej pracował w Instytucie Katolickim w Paryżu. W latach 2008-14 był przewodniczącym międzynarodowego stowarzyszenia prawników-kanonistów oraz wspierał wymianę naukową, organizując kongresy w Warszawie i Waszyngtonie.

Jednym z ważnych tematów obrad kanonistów w Monachium było często dyskutowane zagadnienie ważności praw człowieka w Kościele. Austriacki teolog i kanonista Helmuth Pree uważa, że Kościół katolicki musi jak najszybciej wyjaśnić, czy i w jakim stopniu prawa człowieka dotyczą również jego obszaru. Jest to “nieuniknione” choćby z punktu widzenia jego wiarygodności, stwierdził renomowany naukowiec w swoim wystąpieniu. Zwrócił uwagę, że Kościół głosi przecież godność człowieka i wzywa do przestrzegania jego praw na całym świecie. Pree jest od 2011 roku doradcą w Papieskiej Radzie Interpretacji Tekstów Prawnych i przez wiele lat był też doradcą w Niemieckiej Konferencji Biskupów. Do chwili przejścia na emeryturę w 2015 wykładał również na Uniwersytecie Ludwiga Maksymiliana w Monachium.

W swoim wystąpieniu Pree zwrócił uwagę, że co najmniej od II Soboru Watykańskiego (1962-65) kanonistyka tkwi w “zbawiennym kryzysie tożsamości, którego kresu jeszcze nie osiągnęła”. "Teologia i prawo kanoniczne bardzo się od siebie oddaliły, w sposób widoczny łamią się też mosty dialogu z prawem świeckim. Obecnie jeśli nawet prawo kanoniczne jest reprezentowane na państwowych wydziałach prawa, to szczątkowo, jako przedmiot fakultatywny. Tę sytuację trzeba odwrócić, ponadto należy skorygować prawo kanoniczne jednostronnie ukierunkowane na kontynent europejski" - powiedział austriacki kanonista.

ts (KAI) / Monachium

« 1 »

reklama

reklama

reklama