Strona główna
opoka.org.pl
2017-07-12 11:02
Rafał Kamieński

Stary Sącz zabierze nas w podróż w czasie

Jarmark św. Kingi w średniowiecznym miasteczku przeniesie nas na dwa dni w XIII wiek.

Rycerze staną w szranki o pierścień św. Kingi.
Autor/źródło: Rafał Kamieński

Podczas dwudniowej imprezy (22-23 lipca) starosądeckim rynkiem zawładną bractwa rycerskie i starodawne warsztaty rzemieślnicze. Bractwo św. Jakuba zaprosi do średniowiecznej kuchni i na warsztaty walki mieczem treningowym. Zaprezentuje również własnoręcznie wykonane kowalskie i szczytnicze (tarcze średniowieczne) wyroby rzemieślnicze, które przetestuje podczas pokazów średniowiecznego fechtunku.

Sądeckie Rycerstwo Zakonu Księżnej Kingi zaproponuje ciekawy pokaz zdobienia szkatuł (malarstwo - sztuka użytkowa, tempera z elementami złotnictwa), malarstwo średniowieczne na desce XIV/XV wiek, pokaz i warsztaty interaktywne warsztatu uzbrojenia średniowiecznego. Nie zabraknie, jak to na jarmarku, kramu średniowiecznych różności z wyrobami metalowymi i drewnianymi.

  - Program przygotowywaliśmy z myślą o tym, by na jarmarku nie tylko oglądać, ale uczestniczyć w różnego rodzaju warsztatach interaktywnych od nauki tańców dawnych i fechtunku po wyrabianie świec z wosku pszczelego – mówi Grażyna Leśniak, kierownik Wydziału Promocji Urzędu Miejskiego w Starym Sączu. - Atrakcji dla całych rodzin będzie moc. Drużyna Wczesnośredniowieczna Czarny Żmij pokaże na czym polega kowalstwo, a na innych stoiskach obejrzymy pokazy tkactwa, snycerstwa, tokarstwa i bursztyniarstwa, czy warsztat świecownika. Warto ten weekend zarezerwować na wizytę w Starym Sączu. 

Ciekawie zapowiada się też prezentacja Parku Historycznego Słowiański Gród. Tutaj spróbujemy sił w wykonywaniu papieru czerpanego, pisaniu gęsim piórem, wybijaniu monet, wykonywaniu lalek motanek, ale i zobaczymy pokaz mody słowiańskiej i weźmiemy udział w „średniowiecznej dyskotece”.

Jarmark św. Kingi to również koncerty, widowiska plenerowe i oratorium o św. Kindze. Odbywa się w ramach starosądeckich obchodów roku św. Kingi w 725 rocznicę śmierci księżnej i Klaryski.

Linki zewnętrzne:

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-07-12 09:38:42
miniaturka

Bp Stefan Oster: nadzieje co do przyszłego Synodu Biskupów

„Pogłębienie wiary jest wymogiem chwili” – powiedział w wywiadzie dla niemieckiej agencji KNA bp Stefan Oster.
2017-07-12 10:29:55
miniaturka

Islandia: sondaż na temat sytuacji duszpasterskiej parafii

Kościół katolicki w Islandii nie może doliczyć się swych wiernych. Oficjalnie w diecezji Reykjaviku zarejestrowanych jest ponad 12 tys. katolików. Przypuszcza się jednak, że w rzeczywistości jest ich dużo więcej od 15 do 20 tys. czyli od 5 do 8 proc. islandzkiego społeczeństwa.
2017-07-12 11:01:20
miniaturka

List apostolski o beatyfikacji: podstawą także ofiarowanie życia

Obok męczeństwa albo heroiczności cnót podstawą do starań o beatyfikację będzie mogło być odtąd także ofiarowanie z miłości własnego życia. Zadecydował o tym Papież wydanym dziś listem apostolskim motu proprio zaczynającym się od słów „Maiorem hac dilectionem” – „Większej nad tę miłość” (J 15, 13).
2017-07-12 11:36:56
miniaturka

Bp Czaja prosi o pomoc dla ofiar trąby powietrznej w Landzmierzu

„Z bólem przyjęliśmy informacje o kataklizmie, który ostatnio nawiedził naszą diecezję, a mógł dosięgnąć każdego z nas.
2017-07-12 11:49:55
miniaturka

Dzisiaj obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej

Obława Augustowska była operacją przeprowadzoną w lipcu 1945 roku na Suwalszczyznie przez jednostki Armii Czerwonej oraz NKWD przy współpracy polskiego UB, MO i miejscowych konfidentów przeciwko członkom polskiego podziemia niepodległościowego.
2017-07-12 12:25:58
miniaturka

Europejskie poparcie dla polskiej inicjatywy obywatelskiej #ZatrzymajAborcję

Niemal 20 krajów Europy popiera inicjatywę obywatelską eliminującą eugenikę z polskiego prawa.