Strona główna
opoka.org.pl
2017-07-12 09:35
Anna Bajon / Radio Watykańskie

Bp Stefan Oster: nadzieje co do przyszłego Synodu Biskupów

„Pogłębienie wiary jest wymogiem chwili” – powiedział w wywiadzie dla niemieckiej agencji KNA bp Stefan Oster.

Autor/źródło: ks. Waldemar Wesołowski, licencja: CC BY

51-letni duchowny, przewodniczący komisji ds. młodzieży w niemieckim episkopacie, wyraził nadzieję, że podczas przyszłorocznego Synodu Biskupów do głosu dojdzie również sama młodzież, spragniona głębokiej wiary i więzi z Chrystusem.

Bp Oster zaznaczył, że przekazywanie wiary nie wiąże się z Kościołem jako instytucją, ale z osobistym spotkaniem z Bogiem. Jako przykład podał charyzmatyczną wspólnotę Loretto w austriackim Salzburgu. „Tam chodzi bardzo wyraźnie o życie Ewangelią, o tradycyjne wartości wiary” – stwierdził niemiecki biskup dodając, że nieprawdziwy jest zarzut, jakoby młodzież „uprawiała tam wyłącznie radosne uwielbienie”, ponieważ na co dzień ci młodzi ludzie opiekują się również bezdomnymi.

Bp Oster wyraźnie podkreślił, że docenia dotychczasowe niemieckie katolickie stowarzyszenia młodzieżowe, które jego zdaniem – ze względu na wewnętrzne struktury – są ważne dla budowania demokracji. Ale muszą one równocześnie „przyjąć dzisiejsze wyzwanie Ewangelii”. Jeszcze niedawno bp Oster zarzucał stowarzyszeniom, że zadowalają się one jej „odchudzoną wersją”.

W perspektywie przyszłorocznego Synodu bp Oster przyznał, że nurtuje go pytanie, „jak młodzi ludzie mogą dziś znaleźć wiarę”. Przytoczył on amerykańskie badania, według których większość młodzieży ma problem z powiązaniem nowoczesności z Kościołem. Bp Oster, który sam długie lata był dziennikarzem radiowym, wskazał na poważny deficyt komunikacyjny w Kościele. Jego zdaniem ten temat powinien być poruszony na przyszłorocznym Synodzie w Rzymie.

T. Kycia, Berlin/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-07-12 08:22:46
miniaturka

Watykan w ONZ: eutanazja przykładem wyrzucania ludzi na śmietnik

Potrzebę respektowania godności osób starszych, które ubogacają społeczeństwo, wskazał przedstawiciel Watykanu na forum Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku.
2017-07-12 08:28:20
miniaturka

Abp Padrón: mamy dyktaturę, trzeba dialogu

Kościół w Wenezueli uważa, że rządy prezydenta Nicolasa Maduro są dyktaturą. Reżim ten umocni się wraz z planowanym na 30 lipca wybraniem Konstytuanty – stwierdził przewodniczący Episkopatu, rozpoczynając obrady tego kościelnego gremium.
2017-07-12 09:02:45
miniaturka

Msza w rocznicę śmierci arcybiskupa Zygmunta Zimowskiego

Dziś o godz. 17.00, w kościele Santo Spirito in Sassia (via dei Penitenzieri 12) w Rzymie zostanie odprawiona Msza św. w intencji śp. arcybiskupa Zygmunta Zimowskiego, ostatniego przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia.
2017-07-12 10:29:55
miniaturka

Islandia: sondaż na temat sytuacji duszpasterskiej parafii

Kościół katolicki w Islandii nie może doliczyć się swych wiernych. Oficjalnie w diecezji Reykjaviku zarejestrowanych jest ponad 12 tys. katolików. Przypuszcza się jednak, że w rzeczywistości jest ich dużo więcej od 15 do 20 tys. czyli od 5 do 8 proc. islandzkiego społeczeństwa.
2017-07-12 11:01:20
miniaturka

List apostolski o beatyfikacji: podstawą także ofiarowanie życia

Obok męczeństwa albo heroiczności cnót podstawą do starań o beatyfikację będzie mogło być odtąd także ofiarowanie z miłości własnego życia. Zadecydował o tym Papież wydanym dziś listem apostolskim motu proprio zaczynającym się od słów „Maiorem hac dilectionem” – „Większej nad tę miłość” (J 15, 13).
2017-07-12 11:15:28
miniaturka

Stary Sącz zabierze nas w podróż w czasie

Jarmark św. Kingi w średniowiecznym miasteczku przeniesie nas na dwa dni w XIII wiek.