Strona główna
opoka.org.pl
2017-07-12 08:23
Anna Bajon / Radio Watykańskie

Abp Padrón: mamy dyktaturę, trzeba dialogu

Kościół w Wenezueli uważa, że rządy prezydenta Nicolasa Maduro są dyktaturą. Reżim ten umocni się wraz z planowanym na 30 lipca wybraniem Konstytuanty – stwierdził przewodniczący Episkopatu, rozpoczynając obrady tego kościelnego gremium.

Autor/źródło: pixabay

Abp Diego Padrón ostrzegł  przed reformą Konstytucji, która pozwoli na ciągłą, nieograniczoną władzę obecnego rządu i ograniczy władzę narodu, taką jak Parlament. Konstytuanta zostanie narzucona siłą i jej decyzje będą uprawomocnieniem wojskowej, socjalistycznej, marksistowskiej i komunistycznej dyktatury.

Przewodniczący Episkopatu odwołał się także do niedawnego spotkania jego przedstawicieli z Papieżem w Rzymie. Mówiąc o kryzysie w Wenezueli biskupi zaznaczyli wtedy, że „nie  chodzi w nim o konflikt ideologiczny prawicy z lewicą”, ale o „walkę między rządem, który stał się dyktaturą, a narodem” domagającym się wolności. Konieczną więc rzeczą jest otwarcie się na prawdziwy dialog, aby zażegnać kryzys. Dialog ten winien doprowadzić do rozpisania wyborów, które będą powszechne, bezpośrednie i tajne, jak przewiduje obowiązująca tam obecnie Konstytucja.

Abp Padrón wyraził także zaniepokojenie biskupów ciągłymi starciami między wojskiem wiernym rządowi a demonstrantami, co spowodowało już 91 ofiar śmiertelnych, wśród których są szczególnie ludzie młodzi. Zaapelował także o otwarcie kanałów humanitarnych, którymi można byłoby dostarczyć żywność i lekarstwa. Przypomniał, iż Kościół w Wenezueli nigdy nie zatrzymywał się na samych tylko słowach, ale podnosił głos, kiedy dobro wspólne było niszczone i powodowało to wielkie cierpienia.

pp/ rv


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-07-11 22:45:43
miniaturka

Przedborów: 250 dzieci wypoczywa na wakacjach z kaliską Caritas

Caritas Diecezji Kaliskiej w ramach „Wakacyjnej Akcji Caritas 2017” zaplanowała wypoczynek letni dla 250 dzieci z terenu diecezji kaliskiej. We wtorek wieczorem wypoczywających w Przedborowie odwiedził bp Łukasz Buzun.
2017-07-12 00:01:54
miniaturka

Sensacyjne odkrycie w Węgrowskim Klasztorze

Podczas prowadzonych prac konserwatorsko-restauratorskich w kościele pw. św. Piotra z Alkantary i św. Antoniego z Padwy w Węgrowie dokonano sensacyjnego odkrycia z połowy XVIII w.
2017-07-12 08:22:46
miniaturka

Watykan w ONZ: eutanazja przykładem wyrzucania ludzi na śmietnik

Potrzebę respektowania godności osób starszych, które ubogacają społeczeństwo, wskazał przedstawiciel Watykanu na forum Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku.
2017-07-12 09:02:45
miniaturka

Msza w rocznicę śmierci arcybiskupa Zygmunta Zimowskiego

Dziś o godz. 17.00, w kościele Santo Spirito in Sassia (via dei Penitenzieri 12) w Rzymie zostanie odprawiona Msza św. w intencji śp. arcybiskupa Zygmunta Zimowskiego, ostatniego przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia.
2017-07-12 09:38:42
miniaturka

Bp Stefan Oster: nadzieje co do przyszłego Synodu Biskupów

„Pogłębienie wiary jest wymogiem chwili” – powiedział w wywiadzie dla niemieckiej agencji KNA bp Stefan Oster.
2017-07-12 10:29:55
miniaturka

Islandia: sondaż na temat sytuacji duszpasterskiej parafii

Kościół katolicki w Islandii nie może doliczyć się swych wiernych. Oficjalnie w diecezji Reykjaviku zarejestrowanych jest ponad 12 tys. katolików. Przypuszcza się jednak, że w rzeczywistości jest ich dużo więcej od 15 do 20 tys. czyli od 5 do 8 proc. islandzkiego społeczeństwa.