Strona główna
opoka.org.pl
2017-07-11 10:33
S. Zielińska / Radio Watykańskie

Abp Tomasi: traktat antynuklearny to przejaw nowej mentalności

W prace nad oenzetowskim traktatem o zakazie posiadania broni nuklearnej była też zaangażowana Stolica Apostolska.

Autor/źródło: pixabay.com

Na znaczenie traktatu antynuklearnego wskazuje abp Silvano Tomasi, wieloletni przedstawiciel Watykanu przy oenzetowskich agendach w Genewie.

„Od kilku już lat różne państwa, w tym Stolica Apostolska, zabiegają o wprowadzenie zakazu nie tylko używania, ale i posiadania broni nuklearnej. Inicjatywa ta nabrała przyśpieszenia po spotkaniu wiedeńskim w 2014 r., kiedy to Papież Franciszek w skierowanym na nie przesłaniu podkreślał, że uzależnianie własnego bezpieczeństwa od broni atomowej jest po prostu nierozsądne. Oczywiście, kraje, które posiadają arsenał nuklearny, traktują ten traktat jako gest dość idealistyczny. Pamiętajmy jednak, że w przypadku innego rodzaju uzbrojenia, takiego jak broń chemiczna, biologiczna, kasetowa czy miny przeciwpiechotne, udało się doprowadzić do zakazu ich używania na mocy międzynarodowych konwencji, choć wcześniej istniała w tym zakresie próżnia prawna. Widzimy zatem, że rodzi się pewna mentalność, która z czasem może przekonać, iż nasze bezpieczeństwo nie opiera się na posiadaniu broni atomowej, lecz na tym, żeby żaden kraj jej nie posiadał” – powiedział Radiu Watykańskiemu abp Silvano Tomasi.

kb/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-07-11 09:14:49
miniaturka

Czechy: biskupi wstawiają się za katolikami w Chinach

Czescy biskupi apelują o uwolnienie biskupa chińskiego Kościoła katakumbowego Petera Shao Zhumina.
2017-07-11 09:32:49
miniaturka

Program Współpracy Transgranicznej

10 lipca w Domu Miłosierdzia w Sokołowie Podlaskim rozpoczęta została Letnia Akademia w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020.
2017-07-11 09:50:22
miniaturka

Białoruś: uroczystości maryjne w Trokielach

W diecezji grodzieńskiej na Białorusi, w sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Trokielach, odbyły się uroczystości odpustowe.
2017-07-11 11:10:33
miniaturka

Katoliccy single w Beskidzie Małym

„Chcesz poznać nowych ludzi, spędzić razem czas, a może spotkać swoją drugą połówkę?” – zachęcają organizatorzy górskiej wyprawy na Leskowiec w Beskidzie Małym adresowanej dla katolickich singli, którzy szukają swojej drugiej połowy.
2017-07-11 11:42:03
miniaturka

Przesłanie abp. Gądeckiego do uczestników pielgrzymki szlakiem św. Brata Alberta

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski objął patronatem honorowym międzynarodową pielgrzymkę szlakiem świętego Brata Alberta i klasztorów bazyliańskich z Werchraty do Lwowa, która odbędzie się od 18 do 22 lipca.
2017-07-11 12:29:19
miniaturka

Bezdomni i niepełnosprawni będą wspólnie pielgrzymować na Jasną Górę

Już po raz czwarty grupa warszawskich bezdomnych, na co dzień wspieranych przez Braci Mniejszych Kapucynów, zaangażuje się w opiekę nad osobami niepełnosprawnymi, podczas sierpniowej XXVI Pieszej Pielgrzymki Niepełnosprawnych na Jasną Górę.