Strona główna
opoka.org.pl
2017-07-09 07:10
AC / Radio Watykańskie

Rosja: Święto Rodziny, Miłości i Wierności

W Dzień Rodziny, Miłości i Wierności, ustanowiony we wszystkich diecezjach prawosławnych w Rosji 10 lat temu, dzwony cerkiewne rozległy się w południe w każdej strefie czasowej kraju rozciągającego się od Kamczatki po obwód kaliningradzki.

Autor/źródło: © Photogenica.pl, Kablonk

Specjalnego błogosławieństwa na to przypadające 8 lipca (według kalendarza juliańskiego 25 czerwca) święto i zgody na użycie dzwonów udzielił patriarcha moskiewski Cyryl.

Święto, po raz pierwszy obchodzone w 2008 roku, związane jest z patronami rodziny prawosławnej, kniaziem Muromy Piotrem i jego żoną Fiewronią. Sprawujący władzę w Muromie w XIII wieku, znani byli oni z wzorowej miłości i wierności. W podeszłym wieku obydwoje wstąpili do monasteru i prowadzili życie zakonne. Niedługo potem zmarli o tej samej godzinie. Pochowani zostali oddzielnie, ale jak głosi tradycja, ich ciała w sposób cudowny znalazły się obok siebie. Po tym wydarzeniu pochowano ich we wspólnym grobie obok cerkwi Narodzenia Bogarodzicy w Muromie. W 1547 roku ogłoszeni zostali świętymi.

Fala wybrzmiewających dzwonów cerkiewnych przetoczyła się od Kamczatki aż po obwód kaliningradzki, wzywając wszystkich małżonków i przygotowujących się do małżeństwa, aby kochali się i zachowali do końca życia wierność tak jak święci Piotr i Fiewronia.

W. Raiter, Moskwa/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-07-08 17:46:05
miniaturka

Rada Społeczna przy Biskupie Płockim: troska o ekologię jest sprawą sumienia

Myśl chrześcijańska broni koncepcji ekologii integralnej, w którą wpisuje się troskę o ekologię w podstawowe akty ludzkiego sumienia - napisali członkowie Rady Społecznej przy Biskupie Płockim w wydanym 7 lipca apelu pt. „Troska o ochronę środowiska naturalnego”.
2017-07-08 17:49:57
miniaturka

Papież na twitterze

Po kilkudniowej przerwie Franciszek napisał dziś na Twitterze o migrantach.
2017-07-08 20:36:21
miniaturka

Papież na 4. rocznicę wizyty w Lampedusie: migranci szukają lepszego życia

„Migranci to nasi bracia i siostry szukający lepszego życia z dala od biedy, głodu czy wojny” – napisał Franciszek na Twitterze. Dziś mija 4. rocznica jego wizyty na włoskiej wyspie Lampedusa, która jest głównym punktem docelowym dla migrantów przeprawiających się przez morze z Libii do Włoch.
2017-07-09 07:34:14
miniaturka

Filipiny: Kościół modli się o zakończenie konfliktu z rebeliantami

„Jesteśmy wyczerpani, od ponad 40 dni trwają walki, a nasze piękne Marawi obrócono w ruinę” – wskazał biskup tego filipińskiego miasta Edwin de la Peña.
2017-07-09 08:20:43
miniaturka

Kolumbia, abp Castro: potrzeba prawdy w jedności

Wizyta Papieża Franciszka i podjęcie działań duszpasterskich opartych na prawdzie, które poprowadzą do pojednania narodu kolumbijskiego, to główne tematy przemówienia przewodniczącego Konferencji Episkopatu tego kraju na rozpoczęcie obrad jej sesji plenarnej.
2017-07-09 08:53:09
miniaturka

Abp Antoniazzi: Sahara większym cmentarzem niż Morze Śródziemne

Abp Antoniazzi wskazał na konkretną pomoc Kościoła dla uchodźców. I nie jest to tylko zaspokojenie najpilniejszych spraw, ale także wspieranie inicjatyw, jakie pozwoliłyby im zarabiać pieniądze.