Strona główna
opoka.org.pl
2017-07-08 20:34
Anna Bajon / Radio Watykańskie

Papież na 4. rocznicę wizyty w Lampedusie: migranci szukają lepszego życia

„Migranci to nasi bracia i siostry szukający lepszego życia z dala od biedy, głodu czy wojny” – napisał Franciszek na Twitterze. Dziś mija 4. rocznica jego wizyty na włoskiej wyspie Lampedusa, która jest głównym punktem docelowym dla migrantów przeprawiających się przez morze z Libii do Włoch.

Lampedusa
Autor/źródło: pixabay, CC0 Public Domain

Jak przypomina ks. Fabio Biggio, podsekretarz sekcji ds. migrantów i uchodźców w Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka, była to pierwsza podróż Franciszka poza granice jego diecezji. Papież chciał uświadomić światu, że migracja to problem, za który wszyscy muszą wziąć odpowiedzialność. Mówi ks. Biggio.

„Otwarcie na migrantów musi dokonywać się w sposób inteligentny, zinstytucjonalizowany i bezpieczny. Chodzi o to, aby okazana im gościnność oraz ich niezbędna integracja nie dokonywały się ze szkodą dla tych, którzy ich przyjmują, ani nie rodziły w nich lęku, lecz przeciwnie, ma to wzbogacać i przyczyniać się do rozwoju wszystkich” – powiedział ks. Baggio.

Przedstawiciel watykańskiego urzędu ds. migrantów podkreślił, że kryzys migracyjny wymaga zacieśnienia międzynarodowej współpracy. Kraje takie jak Włochy nie mogą ponosić całego ciężaru tej kryzysowej sytuacji.

kb/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Zobacz także
2017-07-08 17:41:30
miniaturka

Bielsko-Biała: prawie 360 tys. zł. dla syryjskich rodzin od parafii podbeskidzkich

Do akcji „Rodzina Rodzinie”, którą koordynuje bielsko-żywiecka Caritas, włączyło się już 117 parafii z Podbeskidzia. Wartość tej pomocy to ponad 358 tysięcy złotych.
2017-07-08 17:46:05
miniaturka

Rada Społeczna przy Biskupie Płockim: troska o ekologię jest sprawą sumienia

Myśl chrześcijańska broni koncepcji ekologii integralnej, w którą wpisuje się troskę o ekologię w podstawowe akty ludzkiego sumienia - napisali członkowie Rady Społecznej przy Biskupie Płockim w wydanym 7 lipca apelu pt. „Troska o ochronę środowiska naturalnego”.
2017-07-08 17:49:57
miniaturka

Papież na twitterze

Po kilkudniowej przerwie Franciszek napisał dziś na Twitterze o migrantach.
2017-07-09 07:15:38
miniaturka

Rosja: Święto Rodziny, Miłości i Wierności

W Dzień Rodziny, Miłości i Wierności, ustanowiony we wszystkich diecezjach prawosławnych w Rosji 10 lat temu, dzwony cerkiewne rozległy się w południe w każdej strefie czasowej kraju rozciągającego się od Kamczatki po obwód kaliningradzki.
2017-07-09 07:34:14
miniaturka

Filipiny: Kościół modli się o zakończenie konfliktu z rebeliantami

„Jesteśmy wyczerpani, od ponad 40 dni trwają walki, a nasze piękne Marawi obrócono w ruinę” – wskazał biskup tego filipińskiego miasta Edwin de la Peña.
2017-07-09 08:20:43
miniaturka

Kolumbia, abp Castro: potrzeba prawdy w jedności

Wizyta Papieża Franciszka i podjęcie działań duszpasterskich opartych na prawdzie, które poprowadzą do pojednania narodu kolumbijskiego, to główne tematy przemówienia przewodniczącego Konferencji Episkopatu tego kraju na rozpoczęcie obrad jej sesji plenarnej.