Strona główna
opoka.org.pl
2017-07-08 10:14
Anna Bajon / Radio Watykańskie

DR Kongo: wybory się odbędą

Prezydent Demokratycznej Republiki Konga zapewnił Episkopat, że w tym roku odbędą się tam wybory prezydenckie.

Joseph Kabila
Autor/źródło: Wikimedia Commons / Helene C. Stikkel

Joseph Kabila spotkał się z przewodniczącym Episkopatu. „Mówiliśmy o wyborach. Wybory się odbędą. Nie jest to tajemnicą. Wszyscy o nich mówią. Ufam, że także prezydent republiki nie zmieni zdania” – powiedział abp Marcel Utembi.

Kongo od dłuższego czasu przeżywa poważne napięcia wywołane przez prezydenta Josepha Kabilę, który niezgodnie z prawem chciał kandydować na trzecią kadencję. Na mocy tak zwanych porozumień sylwestrowych do końca tego roku powinny się tam odbyć wybory. Prezydent ociąga się jednak z ich rozpisaniem, dlatego od kilku tygodni biskupi apelują o wypełnienie przyjętych zobowiązań.

 Papież Franciszek wielokrotnie apelował o dialog i pokojowe rozwiązanie tego konfliktu, a w mediację między rządem a opozycją włączył się także Kościół. Katolicy stanowią połowę spośród ponad 70 mln mieszkańców tego kraju.

pp/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-07-07 18:19:09
miniaturka

Bliżej beatyfikacji Hanny Chrzanowskiej i br. Alojzego Kosiby

Beatyfikację dwojga naszych rodaków, którzy żyli w XX stuleciu, przybliżyły zatwierdzone przez Papieża dekrety Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.
2017-07-07 22:09:43
miniaturka

Mario Delpini nowym arcybiskupem Mediolanu

Ojciec Święty przyjął rezygnację metropolity Mediolanu kard. Angelo Scoli, który w ubiegłym roku skończył 75 rok życia. Jego następcą mianował biskupa Mario Delpiniego, dotychczasowego wikariusza generalnego tej największej diecezji we Włoszech.
2017-07-07 22:12:31
miniaturka

Meksyk: nowa przemoc; śmierć kapłana i 28 zabitych w Acapulco

Już po raz trzeci w tym roku w Meksyku zabito księdza. 71-letni Luis López Villa zginął prawdopodobnie podczas próby porwania. Zadźgano go nożem w jego mieszkaniu w nocy z środy na czwartek (5/6 lipca).
2017-07-07 22:30:04
miniaturka

Sudan Południowy: misjonarze wśród najbiedniejszych

Sudan Południowy to obóz śmierci – uważają autorzy najnowszego raportu Amnesty International na temat tego kraju. Według ich szacunków już ponad milion Sudańczyków zostało zmuszonych do opuszczenia swych domów. Liczba uchodźców stale rośnie.
2017-07-08 09:53:36
miniaturka

Chrześcijanin głosi Ewangelię w cierpieniu

Siódmy dzień Wielkiego Odpustu Tuchowskiego był poświęcony ewangelizacjii w cierpieniu.
2017-07-08 13:02:03
miniaturka

Diecezja sandomierska: blisko 400 młodych osób wypoczywa na wakacyjnych oazach

W Czarnej w Bieszczadach odbył się 7 lipca oazowy dzień wspólnoty, na który przybyli młodzi z 5 wspólnot i Domowego Kościoła.