Strona główna
opoka.org.pl
2017-07-07 18:45
ek / Radio Watykańskie

Bliżej beatyfikacji Hanny Chrzanowskiej i br. Alojzego Kosiby

Beatyfikację dwojga naszych rodaków, którzy żyli w XX stuleciu, przybliżyły zatwierdzone przez Papieża dekrety Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

Autor/źródło: bici/Pixabay/CC0

Najbliższą wyniesienia do chwały ołtarzy jest świecka pielęgniarka Hanna Chrzanowska. Odnośny dekret tej dykasterii dotyczy bowiem cudu przypisywanego jej wstawiennictwu. Zmarła ona w Krakowie w 1973 r., w wieku 71 lat. Była wychowawczynią pielęgniarek i położnych, represjonowaną przez komunistów, a także prekursorką pielęgniarstwa rodzinnego. Jej pogrzeb prowadził kard. Karol Wojtyła.


Ojciec Święty zatwierdził też dzisiaj męczeństwo dwóch duchownych z Kolumbii. Są to: bp Jesús Emilio Jaramillo Monsalve, zamordowany w 1989 r. przez lewackich partyzantów, i ks. Pedro Maria Ramírez Ramos, zabity w 1948 r. Również oni mogą być już wkrótce beatyfikowani, bo w przypadku męczenników nie wymaga się do tego cudów za ich wstawiennictwem.


Natomiast dalsze dekrety Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych stwierdzają heroiczność cnót m.in. br. Alojzego Kosiby z Zakonu Braci Mniejszych, zmarłego w 1939 r. w Wieliczce. Mimo braku wykształcenia z prostotą i radością głosił on Chrystusa. Był kwestarzem zbierającym jałmużny na klasztor i rozdającym je ubogim, a także szewcem.


Pozostali słudzy Boży, których heroiczność cnót zatwierdził Papież, to jeszcze jeden Kolumbijczyk, arcybiskup Bogoty Ismael Perdomo, zmarły w 1950 r., i trzy założycielki żeńskich zgromadzeń zakonnych: Hiszpanka oraz dwie Włoszki.


ak/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi: