Strona główna
opoka.org.pl
2017-07-07 13:09
S. Zielińska / BP KEP

Zakończył się Kurs Przygotowawczy dla Duszpasterzy Polskiej Emigracji

W dniach od 4 do 6 lipca w gmachu Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie miał miejsce Kurs Przygotowawczy dla Duszpasterzy Polskiej Emigracji.

Autor/źródło: Eliza Bartkiewicz/episkopat.pl, licencja: CC BY

Kurs przeznaczony był dla księży diecezjalnych i zakonnych, którzy w bieżącym roku podejmują pracę duszpasterską poza granicami naszego kraju.

W kursie wzięło udział 12 księży, którzy wyjadą do pracy duszpasterskiej w Polskiej Misji Katolickiej w Anglii i Walii, w Niemczech, we Francji oraz w Norwegii. Taki kurs to okazja do zapoznania się ze specyfiką życia i duszpasterstwa emigracyjnego oraz z ogólnymi zasadami funkcjonującymi w tego rodzaju duszpasterstwie.

W spotkaniu pod przewodnictwem bp. Wiesława Lechowicza, Delegata KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej wzięli udział zaproszeni goście – duchowni i świeccy, rektorzy polskich misji katolickich i przedstawiciele instytucji zajmujących się Polonią – przedstawiając w formie prelekcji specyfikę życia i duszpasterstwa emigracyjnego.

Księża wysłuchali prelekcji podejmujących tematykę: „Historii Emigracji Polskiej i jej duszpasterstwa”, którą przedstawił ks. prof. Bernard Kołodziej TChr (UAM) . Z „Aspektami prawnymi duszpasterstwa migrantów” – zapoznał księży ks. prof. Leszek Adamowicz (KUL), a ks. prof. Jacek Gołębiewski (KUL) wygłosił referat „Duszpasterz emigrantów wobec patrymonium kulturalnego i patriotycznego”. Ks. prof. Wojciech Necel SChr (UKSW) poruszył natomiast temat: „Specyfika duszpasterstwa małżeństw i rodzin na emigracji”, a p. Tomasz Kania (Radio Londyn) powiedział o „Oczekiwaniach świeckich wobec polskich duszpasterzy na emigracji” .

Księża spotkali się m.in. z sekretarzem generalnym Konferencji Episkopatu Polski bp. Arturem Mizińskim, a także z ministrem Janem Dziedziczakiem z MSZ, który wygłosił referat: „Zróżnicowane wyzwania we współpracy państwa polskiego z Polonią i polonijnymi środowiskami duszpasterskimi”.

W Kursie wzięli udział księżą z archidiecezji: warszawskiej, katowickiej; przemyskiej, lubelskiej i warmińskiej oraz z diecezji tarnowskiej, kaliskiej i zielonogórsko – gorzowskiej, a także kapłan z Towarzystwa Chrystusowego.

Źródło: BP KEP/www.emigracja.episkopat.pl

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-07-07 11:04:54
miniaturka

Wspomnienie Matki Bożej Dziesięciu Cnót Ewangelicznych – zapowiedź

W roku 500. rocznicy zatwierdzenia Reguły Zakonu Najświętszej Maryi Panny siostry anuncjatki zapraszają na uroczystości związane ze wspomnieniem Matki Bożej Dziesięciu Cnót Ewangelicznych.
2017-07-07 11:49:49
miniaturka

Caritas Diecezji Sandomierskiej: blisko 200 dzieci skorzysta z letniego wypoczynku

Blisko 200 dzieci z rodzin ubogich z terenu diecezji oraz z rodzin polonijnych z terenów Zaporoża i Żółkwi na Ukrainie skorzysta z letniego wypoczynku organizowanego przez Caritas Diecezji Sandomierskiej.
2017-07-07 12:34:25
miniaturka

Watykan w ONZ na temat patentów i zdrowia

Abp Ivan Jurkovič przemawiał do członków 26. Stałej Komisji Światowej Organizacji Własności Intelektualnej. Poruszył on m.in. problem dostępności leków oraz zmian w prawie patentowym.
2017-07-07 13:42:50
miniaturka

Jasna Góra: Konferencja Międzynarodowego Stowarzyszenia ds. Posługi Uwalniania

Na Jasnej Górze zakończyła się dziś, trwająca w dniach 3-7 lipca, Europejska Konferencja Międzynarodowego Stowarzyszenia ds. Posługi Uwalniania.
2017-07-07 14:29:35
miniaturka

Rychwałd: sanktuarium Pani Ziemi Żywieckiej z monstrancją fatimską

W Rychwałdzie wierni będą mogli adorować Najświętszy Sakrament wystawiony w monstrancji fatimskiej, która do sanktuarium Pani Ziemi Żywieckiej przybędzie 13 lipca.
2017-07-07 14:53:31
miniaturka

Bp Przybylski: nauczanie bp. Zdzisława Golińskiego brzmi dziś proroczo

Bp Goliński bronił bezwzględnej wartości prawdy. Ten głos brzmi dziś proroczo – mówił w homilii bp Andrzej Przybylski na Mszy św. w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie z okazji 54. rocznicy śmierci bp. Zdzisława Golińskiego.