Strona główna
opoka.org.pl
2017-07-07 11:49
AC / KAI

Caritas Diecezji Sandomierskiej: blisko 200 dzieci skorzysta z letniego wypoczynku

Blisko 200 dzieci z rodzin ubogich z terenu diecezji oraz z rodzin polonijnych z terenów Zaporoża i Żółkwi na Ukrainie skorzysta z letniego wypoczynku organizowanego przez Caritas Diecezji Sandomierskiej.

Autor/źródło: pixabay.com

Od 7 lipca w ośrodku w Bojanowie odpoczywać będą dzieci z Żółkwi. Ks. Bogusław Pitucha, dyrektor Caritas sandomierskiej, poinformował, że polskie dzieci z terenów Ukrainy od kilku lat goszczą w diecezjalnych ośrodkach.

- Z Żółkwi przyjeżdżają pod opieką sióstr dominikanek, które prowadzą tam polską szkołę. Zaplanowaliśmy dla nich bardzo ciekawy program, w którym z jednej strony chcemy aby zwiedziły miejsca związane z naszą historią i kulturą, a z drugiej strony, aby dobrze wypoczęły podczas wakacji – podkreślał ks. Bogusław Pitucha.

Drugi turnus dla dzieci polonijnych rozpocznie się 15 lipca. W kolejnej grupie goszczącej w diecezji będą dzieci z terenów Zaporoża, gdzie wciąż trwają działania wojenne. Dzieci przyjadą z terenów diecezji, w której posługuje bp Jan Sobiło. Ich wypoczynek został dofinansowany przez środki przyznane przez Senat RP.

Zorganizowane będą także turnusy dla dzieci z rodzin najuboższych, zgłoszonych do Caritas poprzez parafie, które będą wypoczywać w Lubomierzu i Mszanie Dolnej wraz z rówieśnikami uczęszczającymi do świetlicy socjoterapeutycznej w Tarnobrzegu.

Dla dwóch turnusów zaplanowane zostało szereg atrakcji w postaci m.in. wycieczek do Krakowa, Wadowic, spływ Dunajcem oraz zwiedzanie innych ciekawych miejsc.

- Chcemy, aby te kolonie były dla tych dzieci dobrze i aktywnie spędzonym czasem i okazją do poznania ciekawych miejsc – dodaje ks. Bogusław Pitucha.

Przez cały czas trwania 15 – dniowych turnusów kolonii, dzieci będą pod opieką wykwalifikowanej kadry. Zapewnioną będą miały: opiekę medyczną, pedagogiczną oraz bardzo dobre warunki mieszkaniowe i pełne wyżywienie.

Elementem, który wyróżnia kolonie organizowane przez Caritas Diecezji Sandomierskiej od innych jest ich strona duchowa, w tym zachowywanie zasad chrześcijańskich, wspólna modlitwa i uczestnictwo we Mszy św.

Letnie kolonie dla dzieci ubogich są finansowane z 1 % podatku, który przekazują na Caritas dobroczyńcy, a także z ofiar składanych podczas Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom oraz Wielkopostnej Jałmużny. Wypoczynek dzieci z Tarnobrzega wsparł także miejscowy Urząd Miasta.

apis / Sandomierz

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-07-07 10:09:15
miniaturka

Wspólny spektakl 137 dzieci z 5 kontynentów. Jedyny taki na świecie

Mnogość kultur, tradycji, temperamentów i technik artystycznych podczas jednego spektaklu - to wyjątkowe wydarzenie w skali świata.
2017-07-07 10:48:57
miniaturka

Watykan: Dziedziniec Pogan o sztucznej inteligencji

W Rzymie odbyła się wczoraj kolejna edycja Dziedzińca Pogan, czyli watykańskiej inicjatywy dialogu z niewierzącymi. Została ona poświęcona „sztucznej inteligencji”.
2017-07-07 11:04:54
miniaturka

Wspomnienie Matki Bożej Dziesięciu Cnót Ewangelicznych – zapowiedź

W roku 500. rocznicy zatwierdzenia Reguły Zakonu Najświętszej Maryi Panny siostry anuncjatki zapraszają na uroczystości związane ze wspomnieniem Matki Bożej Dziesięciu Cnót Ewangelicznych.
2017-07-07 12:34:25
miniaturka

Watykan w ONZ na temat patentów i zdrowia

Abp Ivan Jurkovič przemawiał do członków 26. Stałej Komisji Światowej Organizacji Własności Intelektualnej. Poruszył on m.in. problem dostępności leków oraz zmian w prawie patentowym.
2017-07-07 13:14:51
miniaturka

Zakończył się Kurs Przygotowawczy dla Duszpasterzy Polskiej Emigracji

W dniach od 4 do 6 lipca w gmachu Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie miał miejsce Kurs Przygotowawczy dla Duszpasterzy Polskiej Emigracji.
2017-07-07 13:42:50
miniaturka

Jasna Góra: Konferencja Międzynarodowego Stowarzyszenia ds. Posługi Uwalniania

Na Jasnej Górze zakończyła się dziś, trwająca w dniach 3-7 lipca, Europejska Konferencja Międzynarodowego Stowarzyszenia ds. Posługi Uwalniania.