Strona główna
opoka.org.pl
2017-07-06 18:48
S. Zielińska / BP KEP

Rusza akcja #PolskaPielgrzymuje

Tysiące zdjęć, materiałów wideo i relacji z pielgrzymek do miejsc świętych będzie można zobaczyć na Facebooku i na Twitterze. Jest to pierwsza akcja, która w jednym miejscu gromadzi relacje z całej Polski.

Autor/źródło: flickr.com/jl/BP KEP, CC BY-NC-SA 2.0

Do udziału w akcji #PolskaPielgrzymuje zachęca Biuro Prasowe Konferencji Episkopatu Polski.

– Pielgrzymowanie jest naszą narodową tradycją, która swój najpełniejszy wyraz znajduje właśnie w lipcowych i sierpniowych tygodniach, kiedy to kolejne grupy z różnych stron Polski zdążają do Częstochowy – mówił abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP w homilii na rozpoczęcie pielgrzymki poznańskiej, która wyruszyła jako jedna z pierwszych, 6 lipca.

Dzięki akcji #PolskaPielgrzymuje setki tysięcy osób, które z różnych przyczyn nie mogą uczestniczyć fizycznie w pielgrzymkach, będą mogły choć trochę poczuć ich atmosferę i włączyć się duchowo. ​​

Na Facebooku materiały publikowane będą na specjalnym profilu Polska Pielgrzymuje, natomiast na Twitterze z hashtagiem #PolskaPielgrzymuje. To relacje nie tylko z tradycyjnych pieszych pielgrzymek, ale także biegowych, rowerowych czy rolkowych. Internauci mogą publikować również zdjęcia z zagranicznych wakacyjnych pielgrzymek.

– Chcemy budować wspólnotę pielgrzymującego Kościoła – podkreślił bp Artur G. Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski, zachęcając – podczas konferencji prasowej w Sekretariacie Episkopatu – do włączenia się w akcję. Przypominał, że całe nasze życie jest pielgrzymowaniem do „Domu Ojca”. – Chcemy wykorzystać media społecznościowe jako narzędzie – także w wymiarze duszpasterstwa ewangelizacyjnego – dodawał.

Jak poinformował paulin o. Dariusz Laskowski na Jasną Górę przychodzi rocznie około 4,5 miliona pielgrzymów. – Teraz, chociaż pielgrzymki są mniejsze liczebnie, idzie ich o wiele więcej – zauważył, porównując współczesne pielgrzymowanie do tego sprzed lat. Najwięcej pielgrzymów idzie w pielgrzymkach z Warszawy i Krakowa.

Swój pielgrzymi plecak spakowała podczas spotkania w Sekretariacie Episkopatu Karolina Błażejczyk. Jak mówiła, zabiera do niego tylko to, co jest niezbędne. Znajdą się tam: bluza albo kurtka, płaszcz przeciwdeszczowy, nakrycie głowy, lekki kubek i łyżka oraz znaczek i książeczka pielgrzyma, a także kilka kartek i długopis do zapisywania modlitewnych intencji. – Plecak musi być wygodny i mieć szerokie ramiona – radziła.

Ci, którzy na pielgrzymkę nie pójdą, w każdej chwili mogą włączyć się w pielgrzymkę duchową, modląc się w domu lub nawiedzając kościół, kaplicę lub kapliczkę. O łączność między pielgrzymami duchowymi, a tymi, którzy są fizycznie na pielgrzymim szlaku chodzi również w akcji #PolskaPielgrzymuje na Facebooku i Twitterze.

 – Udział w pielgrzymce, to przede wszystkim wielkie przeżycie duchowe, możliwość pogłębienia wiary i doświadczenia wspólnoty z innymi ludźmi. Ale to także zmaganie z trudami drogi: zmęczeniem, odciskami na stopach, złą pogodą, czy niekomfortowymi warunkami noclegowymi – podkreśla rzecznik Episkopatu ks. Paweł Rytel-Andrianik. – Możemy podzielić się tym wszystkim także w mediach społecznościowych, a tym samym umożliwić duchowy udział tym, którzy nie mogą pielgrzymować – zachęca.

– Kościół nie zamyka się na współczesne trendy obecne w Internecie, ale chce z nich umiejętnie i mądrze korzystać, bo jak mówi św. Jan Paweł II wiara umacnia się, gdy jest przekazywana – mówi.

Akcja #PolskaPielgrzymuje potrwa do 26 sierpnia, czyli do głównych uroczystości związanych z 300-leciem koronacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Jeśli inicjatywa spotka się z dużym zainteresowaniem Internautów, zostanie przedłużona.

BP KEP / episkopat.pl

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-07-06 15:30:07
miniaturka
play

Kornacki: Spotkałem żywego Boga

Gościem Tematu Dnia Salve TV był Jakub Kornacki, aktor i twórca zespołu ”Kanaan”, który podzielił się świadectwem swojego życia oraz tym, czym jest muzyka chrześcijańska i w jaki sposób najlepiej uwielbiać Boga.
2017-07-06 15:46:38
miniaturka

Wał-Ruda: studenci z całej Polski u bł. Karoliny

Modlitwa nas jednoczy - mówią stypendyści Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. Przebywający na obozie studenci z całej Polski dziś odwiedzają Wał-Rudę i Zabawę, czyli miejsca związane z bł. Karoliną.
2017-07-06 18:14:13
miniaturka

Papież do kongresu na Uniwersytecie Hebrajskim: kultura spotkania

Potrzebę edukacji prowadzącej do kultury spotkania wskazał Papież w wideoprzesłaniu na zakończenie kongresu zorganizowanego w dniach od 2 do 5 lipca przez Scholas Occurrentes.
2017-07-07 07:59:17
miniaturka

„Chrześcijanin głosi Ewangelię w rodzinie” – szósty dzień Wielkiego Odpustu Tuchowskiego

Siódmy dzień odpustu zwieńczy nocne czuwanie dla młodzieży, rozpoczęte o godz. 21.00, a zakończone Mszą Świętą o północy.
2017-07-07 08:13:48
miniaturka

Bp Jeż: Kazachstan czeka na misjonarzy

Kazachstan czeka na misjonarzy - mówi biskup tarnowski Andrzej Jeż, który zakończył wizytę duszpasterską w tym kraju.
2017-07-07 08:57:55
miniaturka

Francja: można zamawiać sobie dzieci za granicą, episkopat protestuje

Francuski wymiar sprawiedliwości ustąpił pod naciskiem par, które wynajmują sobie kobiety do rodzenia dzieci. Surogacja jest w tym kraju zakazana.