Strona główna
opoka.org.pl
2017-07-06 12:31
S. Zielińska / Radio Watykańskie

Niemcy: smutek i żałoba po śmierci kard. Meisnera

W Niemczech panuje żałoba po zmarłym kard. Joachimie Meisnerze. Jego wiarę, posługę i cywilną odwagę wspominają niemieccy biskupi, politycy, przedstawiciele różnych organizacji, a także wierni na portalach społecznościowych.

Swój smutek pierwsi publicznie wyrazili jego wychowankowie. Kard. Rainer Maria Woelki, następca kard. Meisnera w archidiecezji kolońskiej, powiedział w tamtejszej diecezjalnej rozgłośni Domradio, że kard. Meisner ukształtował go w wierze. Był dla niego świadkiem wiary i „obrońcą życia od jego poczęcia do naturalnej śmierci. 

„On cały świat, całe swoje myślenie i działanie, wszelkie polityczne i społeczne interpretacje wyprowadzał od Chrystusa – powiedział kard. Woelki. – Często mawiał, że śmierć jest tylko przejściem z jednej ręki Boga do drugiej”. Ordynariusz Kolonii dodał, że kard. Meisner będąc na urlopie w Bawarii spokojnie zasnął w Panu z brewiarzem w ręku.

Arcybiskup Berlina Heiner Koch, również wychowanek kard. Meisnera, docenił jego niezłomność i wierność. Jako ordynariusz Berlina dbał o jedność tej podzielonej przez komunistów diecezji i przyczynił się do pojednania Niemców z Polakami, Czechami i Słowakami.

Również minister spraw zagranicznych Niemiec Sigmar Gabriel nazwał kard. Meisnera „charakterystyczną postacią niemiecko-niemieckiej historii. Jego dzieło jest napomnieniem, że duchowe uwarunkowania i etyczne zasady są poza bieżącą polityką”. Natomiast frakcja chadeków w Bundestagu podkreśliła wielką rolę kard. Meisnera w procesie zjednoczenia Niemiec.

T. Kycia, Berlin/ rv


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-07-06 10:15:25
miniaturka

Kolumbia: Kościół prosi o pomoc dla imigrantów z Wenezueli

„Coś trzeba zrobić, należy zadbać o zaspokojenie potrzeb. Ludzie, którzy tu przybywają, są głodni, zachodzi konieczność dostarczenia im żywności” – powiedział kolumbijski biskup Jaime Muñoz Pedroza.
2017-07-06 11:07:40
miniaturka

Kard. Tagle: nie pozwólmy, by islamiści nas podzielili

Kard. Luis Tagle przestrzega Filipińczyków przed wojną religijną w ich kraju. Taki jest cel rebeliantów, związanych z tak zwanym Państwem Islamskim.
2017-07-06 11:57:16
miniaturka

Kard. Müller ujawnia kulisy odejścia z Kongregacji Nauki Wiary

Ten styl jest nie do zaakceptowania - powiedział kard. Gerhard Ludwig Müller.
2017-07-06 13:10:04
miniaturka

Czechy: uroczystość Apostołów Słowian, świętych Cyryla i Metodego

Czesi sięgają do korzeni chrześcijaństwa w swym kraju. 5 lipca obchodzili uroczystość świętych Cyryla i Metodego. Dziś będą wspominać śmierć Jana Husa, którego działalność silnie i tragicznie naznaczyła losy tamtejszego Kościoła.
2017-07-06 13:39:18
miniaturka

Wkrótce 29. Międzynarodowa Parafiada Dzieci i Młodzieży

29. Międzynarodowa Parafiada Dzieci i Młodzieży to spotkanie prawie 1500 osób z 8 europejskich krajów. Już po raz kolejny, w dniach od 9 do 15 lipca, młodych złączy pasja wyrażona w trzech słowach: stadion-teatr-świątynia.
2017-07-06 14:01:21
miniaturka

Watykan: międzynarodowa konferencja o zasobach oceanicznych

„Mówi się, że oceany rozdzielają kontynenty, ale łączą osoby: sprawmy, aby to była prawda!” – wskazał przewodniczący Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka na zorganizowanej przez nią konferencji o zasobach morskich.