Strona główna
opoka.org.pl
2017-07-05 18:49
Justyna Kapłańska / Radio Watykańskie

Nitra: Słowacja ponownie poświęcona Sercom Jezusa i Maryi

Słowaccy biskupi odnowili poświęcenie swego kraju Boskiemu Sercu Jezusa i Niepokalanemu Sercu Maryi.

Autor/źródło: Photogenica.pl, 2, licencja: Jak album

Akt ten miał miejsce podczas narodowej pielgrzymki do Nitry z okazji obchodzonej tam dziś uroczystości świętych Cyryla i Metodego. W rocznicę stulecia objawień fatimskich biskupi nawiązali do poświęcenia, którego ich poprzednicy dokonali w 1947 r., na progu komunizmu, kiedy w ówczesnej Czechosłowacji na dobre zaczynała się walka z religią.

W liście pasterskim, który przygotowywał do dzisiejszej uroczystości, słowacki episkopat zauważa, że teraz nikt nie zabrania katolikom praktykować swej religii, jednakże ich wiara nadal jest poważanie zagrożona. Upadł materializm ideologiczny, a jego miejsce zajął materializm praktyczny, w którym liczą się jedynie wygoda, rozrywka i użycie. W tak rozumianym świecie nie ma miejsca dla Boga – piszą słowaccy biskupi. Są przekonani, że zarówno ich wierni, jak i cały naród znajdują się w ważnej chwili swych dziejów. Z tego też względu zdecydowali się na odnowienie uroczystego poświęcenia Słowacji Jezusowi i Maryi.

Eucharystii, która stanowiła centralny punkt narodowej pielgrzymki do Nitry przewodniczył zaproszony na tę uroczystość abp Stanisław Budzik z Lublina.

kb/ rv, kbs

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy