Strona główna
opoka.org.pl
2017-07-04 13:45
S. Zielińska / KAI

83. Poznańska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę już w drodze

Na szlak wyruszyła pierwsza z grup 83. Poznańskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę. To Grupa 12 z położonego na północy archidiecezji Czarnkowa.

Autor/źródło: ks. Łukasz Żuk, licencja: CC BY

Pielgrzymi z Czarnkowa dotrą do Poznania  5 lipca wieczorem, a następnego dnia rano wezmą udział, wraz z innymi poznańskimi grupami, w uroczystym rozesłaniu, którego pątnikom udzieli abp Stanisław Gądecki. Wszyscy poznańscy pielgrzymi wejdą na Jasną Górę 15 lipca.

– Nasza pielgrzymka idzie w tym roku, w którym obchodzimy 300. rocznicę koronacji cudownego obrazu Czarnej Madonny, pod hasłem „Jesteśmy koroną Maryi” – zaznacza w rozmowie z KAI ks. Jan Markowski, nowo mianowany kapelan poznańskiej pielgrzymki. Jak podkreśla pielgrzymi z Czarnkowa, jednej z najdalej na północ położonych parafii archidiecezji poznańskiej, mają na Jasną Górę najdłuższą drogę ze wszystkich grup. Muszą bowiem pokonać ponad 380 km.

– Jesteśmy już w drodze, czyli to, co najważniejsze już się rozpoczęło: jesteśmy razem, modlimy się, śpiewamy. Wiadomo, samo wejście na Jasną Górę to jest ten wyczekany przez wszystkich pielgrzymów moment, ale na pielgrzymce bardzo wiele dzieje się właśnie po drodze. Zwłaszcza w sercach pielgrzymów – przyznaje ks. Rafał Walid, zeszłoroczny neoprezbiter, który po raz drugi prowadzi grupę z Czarnkowa. Pierwszego dnia liczyła ona ok. 30 osób. Tradycyjnie już do pielgrzymów dołączą jeszcze mieszkańcy z mijanych przez grupę na trasie parafii w Obornikach Wlkp. i Poznaniu.

W bardzo zróżnicowanej wiekowo Grupie 12, która dziś rano wyruszyła z parafii w położonym na skraju Puszczy Noteckiej Boruszynie, idzie m.in. Sylwia Wolniewicz z Czarnkowa. – Jestem pierwszy raz na pielgrzymce. W tym roku skończyłam studia na medycynie i mam najdłuższe w życiu, trzymiesięczne wakacje. Postanowiła więc zanieść swoje intencje na Jasną Górę. Ufam, że pielgrzymka będzie też czasem umocnienia wiary i duchowego wzrostu – mówi pątniczka.

5 lipca wyruszą kolejne grupy 83. Poznańskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę: z Opalenicy, Kościana, Grodziska Wlkp. i Buku. 6 lipca rozpocznie ją oficjalnie Msza św. sprawowana pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego w katedrze w Poznaniu, a w następnych dniach wyjdą z kolei pielgrzymi z Leszna, Pudliszek i Gostynia.

– Natomiast wszystkie osoby, które z różnych przyczyn nie mogą wyruszyć na pątniczy szlak, ale pragną nie mniej głęboko przeżyć pielgrzymkę, podobnie jak w ubiegłych latach zaproszone są do przyłączenia się do Grupy 33 i udziału w pielgrzymce duchowej – zachęca ks. Jan Markowski.

Jak wyjaśnia kapelan pielgrzymki, będzie się ona łączyć duchowo z pątnikami na trasie poprzez codzienny udział we Mszy św. w kolejnych poznańskich kościołach stacyjnych. W tym czasie głoszone będą konferencje poświęcone tej samej tematyce, co w grupach idących pieszo na Jasną Górę.

Poznańscy pielgrzymi dotrą na Jasną Górę 15 lipca, a dzień później wezmą tam udział w odpuście ku czci Matki Bożej Szkaplerznej. Niektórzy z nich powędrują jeszcze dalej – do Łagiewnik z Wielkopolską Pieszą Pielgrzymką „Od Miłosierdzia do Miłosierdzia”. Wyruszy ona 10 lipca z sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Ostrowie Wlkp. i przez Częstochowę, gdzie 16 lipca dołączą do niej pielgrzymi z archidiecezji poznańskiej, dojdzie do sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach.

bt / Czarnków

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-07-04 12:18:30
miniaturka

Białoruś: uroczystości odpustowe w narodowym sanktuarium

W narodowym sanktuarium maryjnym w Budsławiu odbyły się doroczne uroczystości odpustowe. Czczony jest tam cudowny obraz Matki Bożej Budsławskiej, Patronki Białorusi.
2017-07-04 12:38:06
miniaturka

Bp Kaszak zarządził zbiórkę pieniężną na odbudowę wieży katedry w Gorzowie Wlkp.

Zbiórkę pieniężną we wszystkich parafiach diecezji sosnowieckiej na odbudowę wieży katedry pw. Wniebowzięcia NMP w Gorzowie Wielkopolskim ogłosił Biskup Sosnowiecki Grzegorz Kaszak.
2017-07-04 13:03:07
miniaturka

Song Of Songs 2017 w Toruniu powraca!

Jeden z największych festiwali muzyki chrześcijańskiej w Europie powraca po 7-letniej przerwie. W dniach 14-15 lipca 2017 w Toruniu zagra kilkanaście zespołów sceny chrześcijańskiej.
2017-07-04 14:17:31
miniaturka

Bp Pindel: choroba nie jest karą lub odwetem

„Choroba nie jest karą czy jakimś odwetem” – podkreślił bp Roman Pindel, który dziś, niemal w przededniu patronalnego Dnia Apostolstwa Chorych, sprawował Mszę św. w kościele Niepokalanego Serca NMP w Polance Górnej koło Oświęcimia.
2017-07-04 14:52:33
miniaturka

Wadowice: „Co mu w duszy grało” - koncert Tomasza Trzcińskiego dla św. Jana Pawła II

Tomasz Trzciński, wybitny pianista i improwizator, wystąpi 8 lipca w Wadowicach. Dedykowany św. Janowi Pawłowi II koncert „Co mu w duszy grało” odbędzie się w kościele św. Piotra Apostoła.
2017-07-04 15:42:52
miniaturka

Kielce: pomoc diecezji kieleckiej dla akcji „Leczymy z Misją”

Diecezja kielecka wesprze studentów kierunków lekarskich, którzy jadą na misje do Kenii w ramach akcji „Leczymy z Misją”.