Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2017-07-03 10:42
AC / KAI

Msza św. rozpoczęła I zmianę Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Rumunii

W niedzielę, 2 lipca żołnierze I zmiany PKW w Rumunii uczestniczyli we Mszy św. polowej, której przewodniczył kapelan kontyngentu ks. mjr Tomasz Krawczyk.

Autor/źródło: pixabay.com

Liturgię rozpoczęło wspólne odśpiewanie „Bogurodzicy”. We Mszy św. uczestniczył dowódca kontyngentu mjr Paweł Cupa, kadra dowódcza, żołnierze i pracownicy tworzący I zmianę PKW w Rumuni.

W homilii kapelan kontyngentu przypomniał o znaczeniu apelu wojskowego podczas służby, podkreślił, że cotygodniowym apelem w duchowym w życiu każdego chrześcijanina jest niedzielna Msza św. i rachunek sumienia, który robimy na jej początku.

– Zdajemy sobie sprawę, jakie ponieśliśmy straty, w ile pułapek wroga wpadliśmy, jakie szkody nam wyrządził, ile zaliczyliśmy szkód ciężkich, a ile małych draśnięć. To bardzo ważne, aby człowiek miał świadomość swojej duchowej kondycji, ewentualnych dolegliwości – czy jest zdrowy, czy chory, na co cierpi, co go boli... Udział w Eucharystii, przyjęcie Chrystusa w komunii św., czyni człowieka silnym, odnawia bojowego ducha, umożliwia toczenie walki, ćwiczeń, osiągnięcie zwycięstwa – mówił ks. mjr Krawczyk.

Na koniec Mszy św. głos mjr Paweł Cupa, który podkreślił, że służba w PKW Rumunia będzie wymagała licznych poświęceń. – Jesteśmy tu, aby realizować wspólne szkolenie, jeździć na poligony, place ćwiczeń, będziemy się zgrywać z sojuszniczymi żołnierzami i razem spędzać czas, tak żebyśmy byli zintegrowani i gotowi do działania w wielonarodowej brygadzie w ramach „Tailored Forward Presence” – powiedział mjr Paweł Cupa.

Obecność polskich żołnierzy w Rumunii to jeden z efektów ubiegłorocznego szczytu NATO w Warszawie. Zapadła na nim decyzja o wzmocnieniu wschodniej flanki Sojuszu: Polski, Estonii, Litwy i Łotwy. Do tych państw przybyły wielonarodowe batalionowe grupy bojowe NATO. W ramach porozumienia do powstającej w Rumunii wielonarodowej brygady, wysłany został ok. 230-osobowy kontyngent z 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej z Międzyrzecza uzupełniony specjalistami z innych jednostek wojskowych oraz instytucji.

Nasi żołnierze stacjonują w mieście Craiova w południowo-zachodniej części Rumunii. Polacy będą wymieniać się co pół roku. Głównym zadaniem naszych żołnierzy jest wspólne szkolenie pod auspicjami Wielonarodowej Dywizji Południowy-Wschód.

W marcu Rumunia przysłała do Polski liczący 120 żołnierzy pododdział przeciwlotniczy. Wchodzi on w skład batalionu NATO, którego państwem ramowym są Stany Zjednoczone. Jednostka stacjonuje w Orzyszu i Bemowie Piskim ( Warmińsko-Mazurskie). Służą w niej także Brytyjczycy, a w przyszłości dołączą tam także Chorwaci.

ordynariat.pl, kos / Warszawa


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: Polska, Rumunia, żołnierze, żołnierze I zmiany PKW w Rumunii