Strona główna
opoka.org.pl
2017-07-02 18:20
S. Zielińska / BP KEP

Spotkanie Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Świeckich w Świdnicy

1 lipca zakończyło się w Świdnicy 3-dniowe wyjazdowe posiedzenie Rady ds. Apostolstwa Świeckich, działającej przy Konferencji Episkopatu Polski.

Świdnica, Katedra św. Stanisława i św. Wacława
Autor/źródło: Neo[EZN] / fotopolska.eu /commons.wikimedia.org, CC BY-SA 3.0

Członkowie Rady KEP ds. Apostolstwa Świeckich przybyli do Świdnicy na zaproszenie bp. Ignacego Deca, który jest jednocześnie jej przewodniczącym.

– Dużą część naszego spotkania poświęciliśmy przygotowaniu jesiennej sesji popularnonaukowej, która odbędzie się na początku listopada w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu – wyjaśnia bp Dec.

– Staraliśmy się doprecyzować jej tematykę. Będziemy się starali przybliżyć rolę i udział świeckich w ewangelizacji współczesnego świata. Wszystko przy uwzględnieniu współczesnych wyzwań, które są inne niż były jeszcze kilkanaście lat temu. Druga ważna rzecz – musimy przepracować Dyrektorium o Apostolstwie Świeckich, które powstało jeszcze za czasów, kiedy kardynałem był Karol Wojtyła, tuż po Soborze Watykańskim II. Było ono pisane w czasach, gdy w Polsce panował ustrój komunistyczny. Dziś zmieniły się realia. Mamy inne uwarunkowania. Dlatego trzeba w tym dyrektorium dokonać uzupełnień i nowelizacji. W tym zakresie czeka nas jeszcze wiele pracy – podkreślił przewodniczący Rady ds. Apostolstwa Świeckich.

– Staramy się szukać kierunków rozwoju apostolstwa świeckich – mówi ks. Zbigniew Kucharski, członek rady i dyrektor Młodzieżowej Agencji Informacyjnej MAIKA. – Poszukujemy pomysłów, jak można przyczynić się do rozwoju powołania i rozumienia tego powołania do apostolstwa. To jest dość szerokie zagadnienie teologii laikatu. Zastanawiamy się też, w jaki sposób możemy być pomocą dla księży, by wpłynąć pozytywnie na podnoszenie jakości współpracy świeckich z duchownymi – dodał.

Istotnym punktem programu było także spotkanie członków Rady KEP ds. Apostolstwa Świeckich ze swoim odpowiednikiem na terenie diecezji świdnickiej. Obydwie grupy wymieniły się doświadczeniami ze swojej pracy. Podczas 3-dniowego posiedzenia członkowie rady nie tylko obradowali. Mieli okazję poznać najciekawsze miejsca w Świdnicy i jej okolicach.

W skład rady kierowanej przez bp. Ignacego Deca i bp. Józefa Guzdka wchodzą osoby świeckie i duchowne, reprezentujące różne wspólnoty i grupy społeczne. Rada ds. Apostolstwa Świeckich podejmuje refleksję nad aktualnymi wyzwaniami duszpasterskimi, stara się inspirować świeckich do zaangażowania w apostolstwo. Jej zadaniem jest wypracowywanie sposobów coraz większego zaangażowania świeckich we wspólnocie Kościoła.

ks. Sławomir Augustynowicz

Źródło: BP KEP/episkopat.pl


Zdjęcie: Świdnica, Katedra św. Stanisława i św. Wacława autor: Neo[EZN] / fotopolska.eu, CC BY-SA 3.0

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-07-02 13:51:56
miniaturka

Niemcy/Francja: pożegnano „wielkiego Europejczyka” Helmuta Kohla

Przy zaostrzonych środkach bezpieczeństwa sprawowano 1 lipca w romańskiej katedrze w Spirze uroczyste Requiem za zmarłego 16 czerwca Helmuta Kohla, byłego kanclerza Niemiec.
2017-07-02 17:09:39
miniaturka

Papież: chrześcijanin musi być całkowicie oddany Jezusowi

W rozważaniu poprzedzającym południową modlitwę Anioł Pański Ojciec Święty nawiązał do dzisiejszej Ewangelii. "Im bardziej Jezus znajduje się w centrum serca i życia ucznia, tym bardziej uczeń jest «przejrzysty» w swoim zachowaniu” - powiedział.
2017-07-02 17:28:46
miniaturka

Prymas Polski: Trzeba bronić prawdy o małżeństwie jako związku mężczyzny i kobiety

- Trzeba nam wszystkim odważnie bronić prawdy o małżeństwie i rodzinie jako związku mężczyzny i kobiety - powiedział prymas Polski abp Wojciech Polak w paulińskim sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej, Patronki Rodzin.
2017-07-02 18:37:32
miniaturka

Kard. Dziwisz w Hałcnowie: wciąż musimy walczyć o duchową wolność

„Choć żyjemy dziś w wolnym kraju, nieustannie musimy się starać o duchową wolność, by nie zniewalały nas nałogi, złe przyzwyczajenia i grzechy” – mówił kard. Dziwisz w sanktuarium MB Bolesnej w Bielsku-Białej Hałcnowie.
2017-07-03 06:35:36
miniaturka

Legnica. 1 rocznica ukazania Relikwii Eucharystycznych

2 lipca br. minął rok od uroczystego przekazania do publicznego kultu relikwii Wydarzenia Eucharystycznego.
2017-07-03 08:11:14
miniaturka

Nowe badania Całunu Turyńskiego: obecność krwi osoby torturowanej

Całun Turyński faktycznie wszedł w kontakt z krwią człowieka zabitego w okrutny sposób.