Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl


2017-07-02 18:20
S. Zielińska / BP KEP

Spotkanie Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Świeckich w Świdnicy

1 lipca zakończyło się w Świdnicy 3-dniowe wyjazdowe posiedzenie Rady ds. Apostolstwa Świeckich, działającej przy Konferencji Episkopatu Polski.

Świdnica, Katedra św. Stanisława i św. Wacława
Autor/źródło: Neo[EZN] / fotopolska.eu /commons.wikimedia.org, CC BY-SA 3.0

Członkowie Rady KEP ds. Apostolstwa Świeckich przybyli do Świdnicy na zaproszenie bp. Ignacego Deca, który jest jednocześnie jej przewodniczącym.

– Dużą część naszego spotkania poświęciliśmy przygotowaniu jesiennej sesji popularnonaukowej, która odbędzie się na początku listopada w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu – wyjaśnia bp Dec.

– Staraliśmy się doprecyzować jej tematykę. Będziemy się starali przybliżyć rolę i udział świeckich w ewangelizacji współczesnego świata. Wszystko przy uwzględnieniu współczesnych wyzwań, które są inne niż były jeszcze kilkanaście lat temu. Druga ważna rzecz – musimy przepracować Dyrektorium o Apostolstwie Świeckich, które powstało jeszcze za czasów, kiedy kardynałem był Karol Wojtyła, tuż po Soborze Watykańskim II. Było ono pisane w czasach, gdy w Polsce panował ustrój komunistyczny. Dziś zmieniły się realia. Mamy inne uwarunkowania. Dlatego trzeba w tym dyrektorium dokonać uzupełnień i nowelizacji. W tym zakresie czeka nas jeszcze wiele pracy – podkreślił przewodniczący Rady ds. Apostolstwa Świeckich.

– Staramy się szukać kierunków rozwoju apostolstwa świeckich – mówi ks. Zbigniew Kucharski, członek rady i dyrektor Młodzieżowej Agencji Informacyjnej MAIKA. – Poszukujemy pomysłów, jak można przyczynić się do rozwoju powołania i rozumienia tego powołania do apostolstwa. To jest dość szerokie zagadnienie teologii laikatu. Zastanawiamy się też, w jaki sposób możemy być pomocą dla księży, by wpłynąć pozytywnie na podnoszenie jakości współpracy świeckich z duchownymi – dodał.

Istotnym punktem programu było także spotkanie członków Rady KEP ds. Apostolstwa Świeckich ze swoim odpowiednikiem na terenie diecezji świdnickiej. Obydwie grupy wymieniły się doświadczeniami ze swojej pracy. Podczas 3-dniowego posiedzenia członkowie rady nie tylko obradowali. Mieli okazję poznać najciekawsze miejsca w Świdnicy i jej okolicach.

W skład rady kierowanej przez bp. Ignacego Deca i bp. Józefa Guzdka wchodzą osoby świeckie i duchowne, reprezentujące różne wspólnoty i grupy społeczne. Rada ds. Apostolstwa Świeckich podejmuje refleksję nad aktualnymi wyzwaniami duszpasterskimi, stara się inspirować świeckich do zaangażowania w apostolstwo. Jej zadaniem jest wypracowywanie sposobów coraz większego zaangażowania świeckich we wspólnocie Kościoła.

ks. Sławomir Augustynowicz

Źródło: BP KEP/episkopat.pl


Zdjęcie: Świdnica, Katedra św. Stanisława i św. Wacława autor: Neo[EZN] / fotopolska.eu, CC BY-SA 3.0


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: bp Ignacy Dec, Świdnica, Rada KEP ds. Apostolstwa Świeckich, Apostolstwo Świeckich