Strona główna
opoka.org.pl
2017-07-02 12:32
S. Zielińska / Radio Watykańskie

Kard. Arborelius: u Szwedów rośnie zainteresowanie katolicyzmem

„Po mojej nominacji na kardynała nie otrzymałem gratulacji od premiera czy króla, ale zwyczajni ludzie okazują mi szacunek” – powiedział pierwszy szwedzki kardynał Anders Arborelius.

Sztokholm. Wnętrze katedry.
Autor/źródło: pixabay.com

Szwedzi, nawet jeśli nie zgadzają się z nauczaniem Kościoła, to jednak w jakiś sposób podziwiają katolików za ich przywiązanie do swej wiary. Zdaniem biskupa Sztokholmu to właśnie jest siłą katolicyzmu w tym kraju. W społeczeństwie, w którym wszystko się zmienia, Kościół stara się dochować wierności nauczaniu Chrystusa, które zawsze było przekazywane. To rodzi też ukryty podziw. „Szwedzi wiedzą, iż cokolwiek by się nie powiedziało o katolikach, to trzeba przyznać, że oni wierzą w to, co mówią” – zauważa kard. Arborelius.

Zdaniem szwedzkiego biskupa to właśnie ten paradoks Kościoła, który rozwija się w radykalnie zsekularyzowanym społeczeństwie, mógł skłonić Papieża do mianowania kardynała z tych skandynawskich peryferii.

Zauważa on, że w kraju, gdzie ludzie coraz dotkliwiej odczuwają, że czegoś im jednak brakuje, że żyją w próżni, Kościół katolicki jawi się jako alternatywa. Przekłada się to na zainteresowanie katolicką doktryną, duchowością i etyką. Rośnie też liczba nawróceń, również w świecie mediów.

Kard. Arborelius zastrzega, że katolicy nadal są skromną i niepokaźną mniejszością, nie mogą ewangelizować całego społeczeństwa, ale w Szwecji rośnie świadomość, że Kościół może zaproponować alternatywę dla zsekularyzowanego, indywidualistycznego i hedonistycznego stylu życia, który nie jest w stanie zaspokoić ludzkiego serca.

kb/ rv, ncr

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-07-02 08:45:38
miniaturka

Akcja Katolicka zwiększa obecność w mediach tradycyjnych i społecznościowych

Wizerunek Kościoła w środkach masowego przekazu, media społecznościowe, teksty i fotografie dziennikarskie – to główne tematy warsztatów dla członków Akcji Katolickiej, które odbyły się w sobotę na UKSW w Warszawie.
2017-07-02 11:09:36
miniaturka

Ks. Adam Stankiewicz MIC nowym rzecznikiem Sanktuarium Maryjnego w Licheniu

Ks. Adam Stankiewicz MIC został nowym rzecznikiem Sanktuarium Maryjnego w Licheniu
2017-07-02 12:06:46
miniaturka

Giżycko: bp Mazur zainaugurował Lato z Chrystusem na Mazurach

W pierwszy weekend lipca w Giżycku odbywa się uroczyste rozpoczęcie Lata z Chrystusem na Mazurach. Główne wydarzenia odbywają się na historycznym wzgórzu św. Brunona.
2017-07-02 12:59:52
miniaturka

Gorzów Wlkp.: tłumy ludzi zbierają się przed katedrą

Od 20 lat nie było tak wielkiego tłumu przy gorzowskich świątyniach jak podczas pożaru, który wybuchł wczoraj w katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gorzowie Wielkopolskim.
2017-07-02 13:29:39
miniaturka

Akcja Charytatywna podczas 41. Sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa

Solidarni z Aleppo – dziś rozpoczęła się akcja charytatywna na rzecz mieszkańców Aleppo, która towarzyszyć będzie 41. Sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa w Krakowie (2-12 lipca).
2017-07-02 13:51:56
miniaturka

Niemcy/Francja: pożegnano „wielkiego Europejczyka” Helmuta Kohla

Przy zaostrzonych środkach bezpieczeństwa sprawowano 1 lipca w romańskiej katedrze w Spirze uroczyste Requiem za zmarłego 16 czerwca Helmuta Kohla, byłego kanclerza Niemiec.