Strona główna
opoka.org.pl
2017-07-02 12:07
S. Zielińska / KAI

Giżycko: bp Mazur zainaugurował Lato z Chrystusem na Mazurach

W pierwszy weekend lipca w Giżycku odbywa się uroczyste rozpoczęcie Lata z Chrystusem na Mazurach. Główne wydarzenia odbywają się na historycznym wzgórzu św. Brunona.

Autor/źródło: pixabay.com

W sobotę na wspólnej Mszy św. zgromadzili się mieszkańcy Giżycka, turyści, goście odwiedzający Mazury, diecezjanie oraz żeglarze, aby powierzyć Bogu czas letniego wypoczynku. Uroczystej Eucharystii przewodniczył bp Jerzy Mazur.

„Dobry odpoczynek, to odpoczynek z Chrystusem i w Chrystusie. Odpoczywać z Chrystusem i w Chrystusie to znaczy złożyć wszystkie troski w Jezusie Chrystusie. Odpoczywać z Chrystusem i w Chrystusie, to dążyć do zjednoczenia z Nim, trwać w Nim, trwać w miłości i napełniać się Jego miłością, nadzieją, radością i pokojem. Taki odpoczynek jest błogosławieństwem Boga. Taki odpoczynek jest znakiem mądrości człowieka. Taki odpoczynek uświadamia nam, że wszystko jest dziełem Boga” – powiedział biskup.

Hierarcha zachęcał, aby odpowiedzieć sobie na pytanie: Czy Jezus jest naszym najlepszym przyjacielem? „Jeśli tak, to traktujmy Go jak najlepszego przyjaciela: miejmy czas dla Niego, spotykajmy się z Nim, mówmy Mu o wszystkim – mówił bp Mazur na wzgórzu św. Brunona.

Zwracając się do zgromadzonych diecezjan biskup ełcki zachęcał: „bądźmy dla tych, którzy przyjeżdżają do nas tą żywą Ewangelią, którą głosimy poprzez świadectwo naszego życia. Może dla niektórych będzie to jedyny kontakt z dobrem, miłością, miłosierdziem”.

Bp Mazur przypomniał, że modlitwa różańcowa, różaniec jest bronią przeciwko złu, jest tarczą przeciwko wszelkim zagrożeniom i wszelkim zakusom szatana. „Uczestniczyliśmy w spektaklu ewangelizacyjnym: „Wielki Tryumf Maryi”, ukazującym jak Maryja jest zatroskana o nas, o nasze zbawienie. Odmawiajmy różaniec, zawierzajmy siebie Jej Niepokalanemu Sercu, bierzmy udział w nabożeństwach I sobót miesiąca”.

Mszę św. poprzedziło uroczyste poświęcenie kamiennego obelisku upamiętniającego 1050. rocznicę chrztu Polski oraz spektakl pt.: „Wielki Tryumf Maryi” w reżyserii ks. Mariusza Pawliny. Było to widowisko plenerowe, nawiązujące do 100. rocznicy objawień Matki Bożej w Fatimie.

„Idea jest wyśmienita, aby w tak żywiołowy sposób przedstawić to przesłanie, które jest przesłaniem naszej epoki. Dla człowieka, który ma odrobinę wiary nie sposób jest być obojętnym wobec tego wszystkiego co Matka Boża powiedziała, o co prosi i do czego wzywa w swoim orędziu. Gratuluję diecezji ełckiej, że w ten nowatorski sposób chce przyciągnąć ludzi do nabożeństwa, do nawrócenia, do Boga. Cieszę się że mogę tu być, że jestem świadkiem tego przedstawienia, które jest też narzędziem ewangelizacji” – mówił ks. Zdzisław Grad SVD, misjonarz z Madagaskaru, który uczestniczył w uroczystościach.

Po Eucharystii zespół Poznańskie Wielbienie poprowadził adorację Najświętszego Sakramentu oraz koncert uwielbienia z Maryją Królową Pokoju, który poprowadził Leopold Twardowski. Chociaż deszcz mocno przerzedził szeregi uczestników, to jednak ze Wzgórza św. Brunona do późnych godzin niosła się pieśń uwielbienia.

W drugim dniu uroczystości odbędzie się poświęcenie: Tablicy Żołnierzy Wyklętych oraz Ronda im. św. Jana Pawła II. Uroczysta Msza św. w sanktuarium św. Brunona połączona z procesją na wzgórze, będzie sprawowana o godzinie 13:00 z udziałem delegacji z Kwerfurtu (m.in. bractwa św. Brunona w oryginalnych strojach).

Honorowy Patronat nad wydarzeniem sprawują: biskup ełcki Jerzy Mazur i Wojciech Iwaszkiewicz, burmistrz Miasta Giżycka.

mr / Giżycko

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-07-02 08:14:23
miniaturka

Pakistański uchodźca prosi Papieża o pomoc

Katolicki uchodźca z Pakistanu apeluje o pomoc u Papieża. Po odrzuceniu jego wniosków o azyl w Grecji grozi mu deportacja do kraju i śmierć.
2017-07-02 08:45:38
miniaturka

Akcja Katolicka zwiększa obecność w mediach tradycyjnych i społecznościowych

Wizerunek Kościoła w środkach masowego przekazu, media społecznościowe, teksty i fotografie dziennikarskie – to główne tematy warsztatów dla członków Akcji Katolickiej, które odbyły się w sobotę na UKSW w Warszawie.
2017-07-02 11:09:36
miniaturka

Ks. Adam Stankiewicz MIC nowym rzecznikiem Sanktuarium Maryjnego w Licheniu

Ks. Adam Stankiewicz MIC został nowym rzecznikiem Sanktuarium Maryjnego w Licheniu
2017-07-02 12:21:05
miniaturka

Kard. Arborelius: u Szwedów rośnie zainteresowanie katolicyzmem

„Po mojej nominacji na kardynała nie otrzymałem gratulacji od premiera czy króla, ale zwyczajni ludzie okazują mi szacunek” – powiedział pierwszy szwedzki kardynał Anders Arborelius.
2017-07-02 12:59:52
miniaturka

Gorzów Wlkp.: tłumy ludzi zbierają się przed katedrą

Od 20 lat nie było tak wielkiego tłumu przy gorzowskich świątyniach jak podczas pożaru, który wybuchł wczoraj w katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gorzowie Wielkopolskim.
2017-07-02 13:29:39
miniaturka

Akcja Charytatywna podczas 41. Sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa

Solidarni z Aleppo – dziś rozpoczęła się akcja charytatywna na rzecz mieszkańców Aleppo, która towarzyszyć będzie 41. Sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa w Krakowie (2-12 lipca).