Strona główna
opoka.org.pl
2017-06-30 22:51
Ewa Kotowska-Rasiak

Wystawa "Papieski Kraków" w Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku

Ekspozycja „Papieski Kraków” to ponad 300 fotografii przedstawiających życie i działalność Karola Wojtyły w Krakowie. Oprócz zdjęć z Krakowa na wystawie można oglądać ornat papieski, fotografie z wizyty Jana Pawła II w Kaliszu w 1997 r. i inne pamiątki z Kalisza.

Autor/źródło: Ewa Kotowska-Rasiak

Do końca sierpnia br. w muzeum w Opatówku można oglądać wystawę „Papieski Kraków”, której partnerem jest Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego w Krakowie. Autorzy tej wystawy przygotowując ją zamierzali pokazać Kraków – miasto przyszłego papieża, losy ludzi i miejsca w burzliwym półwieczu życia i pracy Karola Wojtyły.

Oprócz zdjęć z Krakowa, na ekspozycji znalazły się fotografie z wizyty Jana Pawła II w Kaliszu w 1997 r. wykonane przez Stanisława Kulawiaka, Mariusza Hertmana i Adama Borowiaka. Zwiedzający mogą zobaczyć także ornat papieski wykonany w latach 90. XX w., w którym Ojciec Święty Jan Paweł II odprawiał Mszę św. w Kaliszu 4 czerwca 1997 r. Ten ornat w 2003 r. z okazji 25-lecia pontyfikatu Jan Paweł II podarował dla muzeum w Opatówku. Uwagę przyciąga zastawa, na której papież spożywał obiad w Wyższym Seminarium Duchownym w Kaliszu. Zastawa na stałe znajduje się w Muzeum Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Maryi w Pleszewie. Jest też tron papieski wykonany dla Jana Pawła II z okazji wizyty w Kaliszu. Eksponat został udostępniony dzięki uprzejmości ks. prał. Jacka Ploty, kustosza Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.

Podczas otwarcia wystawy wyświetlono film autorstwa Józefa Wojciecha Krenza pt. „Będę Tutaj”, przedstawiający kulisy pierwszej wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II do Polski.  

Na wernisażu wystawy obecny był biskup kaliski Edward Janiak, który podzielił się osobistymi doświadczeniami ze spotkań z Janem Pawłem II. Zaznaczył, że pierwszy raz z kard. Karolem Wojtyłą spotkał się będąc alumnem czwartego roku seminarium we Wrocławiu. Dodał, że metropolita krakowski uczestniczył w pogrzebie bp. Józefa Marka i wypowiedział wtedy słowa: „Kolego do zobaczenia w niebie”.

Biskup podkreślił, że był wyświęcony w 1979 r. jako pierwszy rocznik za pontyfikatu Jana Pawła II. Wskazał też na przeżycia związane z wyborem kard. Wojtyły na stolicę Piotrową w Rzymie w październiku 1978 r. Wspominał, że jako diakon wraz ze wspólnotą seminaryjną udali się do kaplicy na modlitwę dziękczynną, a potem długo śpiewali pieśni religijne i ludowe. – Tak ogromny entuzjazm i radość towarzyszyły wtedy młodym studentom z wrocławskiego seminarium, a było nas ponad dwustu – powiedział bp Janiak.

Hierarcha zaznaczył, że miał okazję spotykać papieża w Rzymie będąc młodym kapłanem na studiach, a potem jako sekretarz kard. Henryka Gulbinowicza. 

Informacje nt. zgromadzonych na wystawie zbiorów przekazali Jerzy Marciniak, dyrektor muzeum w Opatówku i dr Jarosław Dolat, kustosz tej placówki.

Wernisaż uświetnił Chór Chłopięco-Męski Bazyliki Kaliskiej pod dyrekcją Marka Łakomego.

Ekspozycję zorganizowano z okazji 20. rocznicy pobytu papieża Jana Pawła II w Kaliszu.

Organizatorami wystawy są: Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku i Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego w Krakowie.

Wystawę „Papieski Kraków” w Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku można oglądać do końca sierpnia od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-15.00 i w niedzielę w godz. 11.00-15.00.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-06-30 17:41:26
miniaturka

Papież: spotkanie z kobietami żyjącymi w separacji

O tej szczególnej papieskiej audiencji świat dowiedział się dzięki świadectwu obecnych tam osób.
2017-06-30 17:56:03
miniaturka

Papież: Emigracja to dramat podziałów

Dzielą się rodziny, dzieci opuszczają swych rodziców i oddalają się od swej ojczystej ziemi. W obliczu tej rzeczywistości rodzą się też podziały między rządami i krajami – powiedział Ojciec Święty.
2017-06-30 18:17:41
miniaturka

"Jezus na Stadionie"

Hasło tegorocznych rekolekcji, które jutro - w sobotę 1 lipca - wygłosi o. John Baptist Bashobora na Stadionie PGE Narodowy w Warszawie brzmi: „Szczęśliwy naród, który umie wielbić Pana, będzie kroczył w świetle Twego oblicza” (Ps 89, 16).
2017-07-01 07:16:52
miniaturka

Abp Paglia o sprawie Charliego Garda

Przewodniczący Papieskiej Akademii Pro Vita zabrał głos w głośnej i tragicznej sprawie Charliego Garda. Decyzją sądu i lekarzy ten niespełna roczny chłopiec ma zostać odłączony od urządzeń podtrzymujących go przy życiu.
2017-07-01 07:34:59
miniaturka

Warszawa: Szkoła Animatorów Misyjnych

W Warszawie zakończyła się, trwająca od poniedziałku, Szkoła Animatorów Misyjnych. W spotkaniu, które odbywało się w Centrum Formacji Misyjnej, a zostało zorganizowane przez Papieskie Dzieła Misyjne w Polsce, wzięło udział ponad 40 osób z 15 diecezji.
2017-07-01 08:01:32
miniaturka
play

Jezus na Stadionie: transmisja na żywo!

Salve TV zaprasza do oglądania i udostępniania transmisji wideo na żywo z rekolekcji Jezus na Stadionie.