Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl


2017-06-30 22:51
Ewa Kotowska-Rasiak

Wystawa "Papieski Kraków" w Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku

Ekspozycja „Papieski Kraków” to ponad 300 fotografii przedstawiających życie i działalność Karola Wojtyły w Krakowie. Oprócz zdjęć z Krakowa na wystawie można oglądać ornat papieski, fotografie z wizyty Jana Pawła II w Kaliszu w 1997 r. i inne pamiątki z Kalisza.

Autor/źródło: Ewa Kotowska-Rasiak

Do końca sierpnia br. w muzeum w Opatówku można oglądać wystawę „Papieski Kraków”, której partnerem jest Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego w Krakowie. Autorzy tej wystawy przygotowując ją zamierzali pokazać Kraków – miasto przyszłego papieża, losy ludzi i miejsca w burzliwym półwieczu życia i pracy Karola Wojtyły.

Oprócz zdjęć z Krakowa, na ekspozycji znalazły się fotografie z wizyty Jana Pawła II w Kaliszu w 1997 r. wykonane przez Stanisława Kulawiaka, Mariusza Hertmana i Adama Borowiaka. Zwiedzający mogą zobaczyć także ornat papieski wykonany w latach 90. XX w., w którym Ojciec Święty Jan Paweł II odprawiał Mszę św. w Kaliszu 4 czerwca 1997 r. Ten ornat w 2003 r. z okazji 25-lecia pontyfikatu Jan Paweł II podarował dla muzeum w Opatówku. Uwagę przyciąga zastawa, na której papież spożywał obiad w Wyższym Seminarium Duchownym w Kaliszu. Zastawa na stałe znajduje się w Muzeum Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Maryi w Pleszewie. Jest też tron papieski wykonany dla Jana Pawła II z okazji wizyty w Kaliszu. Eksponat został udostępniony dzięki uprzejmości ks. prał. Jacka Ploty, kustosza Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.

Podczas otwarcia wystawy wyświetlono film autorstwa Józefa Wojciecha Krenza pt. „Będę Tutaj”, przedstawiający kulisy pierwszej wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II do Polski.  

Na wernisażu wystawy obecny był biskup kaliski Edward Janiak, który podzielił się osobistymi doświadczeniami ze spotkań z Janem Pawłem II. Zaznaczył, że pierwszy raz z kard. Karolem Wojtyłą spotkał się będąc alumnem czwartego roku seminarium we Wrocławiu. Dodał, że metropolita krakowski uczestniczył w pogrzebie bp. Józefa Marka i wypowiedział wtedy słowa: „Kolego do zobaczenia w niebie”.

Biskup podkreślił, że był wyświęcony w 1979 r. jako pierwszy rocznik za pontyfikatu Jana Pawła II. Wskazał też na przeżycia związane z wyborem kard. Wojtyły na stolicę Piotrową w Rzymie w październiku 1978 r. Wspominał, że jako diakon wraz ze wspólnotą seminaryjną udali się do kaplicy na modlitwę dziękczynną, a potem długo śpiewali pieśni religijne i ludowe. – Tak ogromny entuzjazm i radość towarzyszyły wtedy młodym studentom z wrocławskiego seminarium, a było nas ponad dwustu – powiedział bp Janiak.

Hierarcha zaznaczył, że miał okazję spotykać papieża w Rzymie będąc młodym kapłanem na studiach, a potem jako sekretarz kard. Henryka Gulbinowicza. 

Informacje nt. zgromadzonych na wystawie zbiorów przekazali Jerzy Marciniak, dyrektor muzeum w Opatówku i dr Jarosław Dolat, kustosz tej placówki.

Wernisaż uświetnił Chór Chłopięco-Męski Bazyliki Kaliskiej pod dyrekcją Marka Łakomego.

Ekspozycję zorganizowano z okazji 20. rocznicy pobytu papieża Jana Pawła II w Kaliszu.

Organizatorami wystawy są: Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku i Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego w Krakowie.

Wystawę „Papieski Kraków” w Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku można oglądać do końca sierpnia od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-15.00 i w niedzielę w godz. 11.00-15.00.


Podziel się tym materiałem z innymi: