Strona główna
opoka.org.pl
2017-06-30 11:32
Rafał Kamieński / Starosądecki Festiwal Muzyki Dawnej

Muzyka sześciu stuleci zabrzmi w Starym Sączu

39. Starosądecki Festiwal Muzyki Dawnej - na środkowoeuropejskim szlaku wielowiekowej tradycji.

Autor/źródło: Archiwum Organizatora

Rozpoczęcie znajomości ze Starym Sączem właśnie teraz, początkiem lipca, podczas najstarszego w Polsce Starosądeckiego Festiwalu Muzyki Dawnej, wydaje się idealnym pomysłem.

Mało kto wie, że to najstarszy tego typu festiwal w Polsce. Skąd idea festiwalu? To w przebogatej bibliotece starosądeckich Klarysek znaleziono najstarszy na ziemiach polskich dowód, że Stary Sącz w XIII, mimo że Tatarzy pustoszyli polskie prowincje utrzymywał muzyczne więzi z najbardziej ekskluzywną muzyczną szkołą paryską Notre Dame. Odnaleziony przez prof. Mirosława Perza w klasztorze w 1970 r. czterogłosowy utwór „Omnia Beneficia” postawił starosądeckie Klaryski wysoko wśród wybitnych środowisk muzycznych na kontynencie europejskim. W tym samym roku Stanisław Gałoński dyrygent i muzykolog zakładał w Krakowie sławny dzisiaj kameralny zespół muzyki dawnej Capella Cracoviensis. Dwa lata później zrodził się pomysł, by w Starym Sączu gdzie rękopis znaleziono i tę muzykę niewątpliwie wykonywano zorganizować Starosądecki festiwal Muzyki Dawnej.  Prawykonanie sądeckie – po wiekach – utworu „Omnia Benficia” odbyło się w czasie I Festiwalu Muzyki Dawnej w kościele Klarysek 3 lipca 1975r. Tyle historii w telegraficznym skrócie.

Tegoroczna 39. już edycja festiwalu odbędzie się pod hasłem „W sercu Europy” Jak zapewniają organizatorzy „ bije ono wyraziście tam, gdzie wywodząca się z wielowiekowej tradycji kultura wciąż jest siłą witalną kształtującą współczesność. Starosądecki Festiwal Muzyki Dawnej stara się otwierać niewyczerpany skarbiec dóbr kultury minionych stuleci, aby czynić tradycję źródłem i podstawą ciągłości naszego europejskiego dziedzictwa, którego jesteśmy spadkobiercami i za które jesteśmy, może jak nigdy dotąd, odpowiedzialni. W tym sensie serce Europy bije w Starym Sączu, mieście położonym na środkowoeuropejskim szlaku wielowiekowej tradycji".

Program 39. Starosądeckiego Festiwalu Muzyki Dawnej przypomina i ożywia starą środkowoeuropejską tradycję muzyczną, przedstawiając utwory zachowane w kolekcjach czołowych i peryferyjnych, ale istotnych ośrodków Polski, Austrii, Czech, Słowacji i Węgier: Krakowa, Wiednia, Pragi, Kromieryża, Podolińca (prolog festiwalu właśnie w słowackim Podolińcu 2 lipca, gdzie w kościele parafialnym o godz. 19:00 wystąpi Capella Cracoviensis) i Budapesztu.Muzyka sześciu stuleci zabrzmi w mistrzowskich, premierowych wykonaniach solistów i zespołów związanych z repertuarem stanowiącym podwaliny kultury naszego regionu. Zabrzmi w Starym Sączu, galicyjskim miasteczku, w którym od ponad siedmiuset lat chrześcijańskich korzeni Europy strzegą mury założonego przez św. Kingę klasztoru klarysek, gdzie zachowały się najstarsze zabytki muzyczne ziem polskich. Zabrzmi w sercu Europy.

Dzięki mecenasom festiwalu melomani mogą  uczestniczyć w koncertach za iście symboliczną opłatą. Biletem na wszystkie koncerty jest festiwalowy program z opisami koncertów oraz partiami wokalnymi z tłumaczeniami na język polski, który trzeba zabrać ze sobą. Program do nabycia w cenie 10 zł w biurze festiwalowym ( Stary Sącz, Rynek 5) i przed każdym koncertem.  Wszystkie tegoroczne koncerty są transmitowane przez program 2 Polskiego Radia. Z tego powodu organizatorzy proszą o punktualne przybycie i zajęcie miejsc najpóźniej 10-15 minut przed koncertem.

Program 39. Starosądeckiego Festiwalu Muzyki Dawnej "W sercu Europy".

Środa 5 lipca, Stary Sącz, kościół św. Elżbiety, godz. 19:30 - inauguracja Festiwalu „Muzyka osiemnastowiecznej Pragi” Musica Florea (Czechy), kier. art. Marek Štryncl.

Czwartek 6 lipca, Stary Sącz, kościół Sióstr Klarysek, godz. 19:30 „Lutnia Bakfarka” István Győri (lutnia) i zespół Tercina (Węgry).

Piątek 7 lipca, Stary Sącz, kościół św. Elżbiety, godz. 19:30 „Muzyka na dworze biskupim w Kromieryżu”, Hélène Schmit - skrzypce (Francja), Jörg Andreas Bötticher - klawesyn (Szwajcaria).

Sobota 8 lipca, Stary Sącz, kościół Sióstr Klarysek, godz. 19:30 „Z ksiąg Rorantystów wawelskich” Zespół Męski Gregorianum, dyr. Berenika Jozajtis.

Sobota 8 lipca, Stary Sącz, kościół św. Elżbiety, godz. 21:30 „Minnesang średniowiecznej Austrii” Ensemble Unicorn (Austria), kier. art. Michael Posch.

Niedziela 9 lipca, Stary Sącz, kościół św. Elżbiety 19:30 „ Selva morale e spirituale” Harmonia Sacra, kier. art. Marcin Szelest.

Projekt jest realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Linki zewnętrzne:

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-06-30 10:45:37
miniaturka

Lublin: Odpustowe uroczystości u braci kapucynów

Mały kościółek w centrum miasta słynie z tego, że niemal o każdej porze dnia w konfesjonale siedzi kapłan. Nigdy nie siedzi bezczynnie.
2017-06-30 11:32:52
miniaturka

Cantus Gregorianus 2017 – warsztaty chorałowe w Łodzi

Już po raz siódmy w dniach od 25 – 30 czerwca br. z inicjatywy Łódzkiej Szkoły Chorału, działającej przy Studium Muzyki Kościelnej Archidiecezji Łódzkiej, w Wyższym Seminarium Duchownym, odbyły się Warsztaty Chorału Gregoriańskiego Cantus Gregorianus.
2017-06-30 11:51:27
miniaturka

4247 rodzin objętych pomocą w ramach projektu "Rodzina Rodzinie"

Ponad 13 tys. darczyńców wspiera syryjskie rodziny w ramach projektu "Rodzina Rodzinie" - wynika z czerwcowych statystyk Caritas Polska. Wsparciem objętych jest już 4 247 rodzin w Syrii, a zadeklarowana do końca 2017 r. wartość programu wynosi blisko 21 mln zł.
2017-06-30 12:15:46
miniaturka
play

Mate.O: Chrystus jest w centrum mojego życia

- To nie są piosenki autorskie opowiadające o mnie, tylko to są pieśni, w których ja uwielbiam Chrystusa, czyli one są o Nim - mówił Mate.O.
2017-06-30 12:49:55
miniaturka
play

Wow! Mało kto odważyłby się zrobić to, co ONI

Gośćmi Tematu dnia byli Maria Miłek i Stefan Lizak, wolontariusze Pallotyńskiej Fundacji Misyjnej Salvatti.pl, którzy w rozmowie z Ewą Pietrzak opowiedzieli o tym, dlaczego jadą na misję.
2017-06-30 13:24:30
miniaturka

Prymas do Służby Więziennej: dziękuję, że podtrzymujecie nadzieję w skazanych

Prymas Polski abp Wojciech Polak podczas centralnych obchodów Święta Służby Więziennej w Warszawie skierował słowo do pracowników.