Strona główna
opoka.org.pl
2017-06-30 11:11
Anna Bajon / KAI

Cantus Gregorianus 2017 – warsztaty chorałowe w Łodzi

Już po raz siódmy w dniach od 25 – 30 czerwca br. z inicjatywy Łódzkiej Szkoły Chorału, działającej przy Studium Muzyki Kościelnej Archidiecezji Łódzkiej, w Wyższym Seminarium Duchownym, odbyły się Warsztaty Chorału Gregoriańskiego Cantus Gregorianus.

Autor/źródło: pixabay

Wschód ma swoją ikonę, którą ludzie oglądają, przed którą się modlą, ale przede wszystkim którą czytają. Podobnie jest i na Zachodzie. Ikoną Kościoła łacińskiego jest chorał, który się śpiewa, i który sprawia, że liturgia staje się prawdziwie uwielbieniem Boga - mówi Agnieszka Łysakowska z Poznania, prowadząca łódzkie warsztaty chorałowe Cantus Gregorianus.

Warsztaty miały na celu nie tylko zapoznanie się z technikami śpiewu i jego nauką, ale także ukazanie piękna liturgii, podczas której ten najstarszy śpiew Kościoła katolickiego jest wykonywany.

- W programie dnia, codziennie sprawowana jest Msza św. ze śpiewem chorałowym, Liturgia Godzin (jutrznia i kompleta) oraz różaniec w języku łacińskim - wylicza ks. Grzegorz Kopytowski, organizator warsztatów.

W czasie wykładów prowadzonych przez Francuskich Benedyktynów z kongregacji Solesmes oraz wykładowców Szkoły Świętego Grzegorza z Le Mans, można było zapoznać się z historią i znaczeniem chorału w Kościele, oraz ze sposobami jego wykonywania w czasie liturgii.

„Uczestnicy zostali podzieleni na trzy grupy: uczących się i poznających chorał, znających i chcących pogłębić tę znajomość oraz tych, którzy akompaniują przy śpiewie chorału – grupa dla organistów” – wyjaśnia Ewa Domagała z Poznania, współprowadząca warsztaty.

Uczestnicy tegorocznych warsztatów przyjechali z całej Polski: Bełchatowa, Białej Podlaskiej, Częstochowy, Komorowa, Konstantynowa Łódzkiego, Łodzi, Niegowa, Poznania, Płocka, Torunia, Warszawy, Żarnowa, a także z Tarnopola na Ukrainie, aby przez sześć dni uczyć się jak śpiewem wielbić Boga w czasie liturgii.

„O tych warsztatach dowiedziałem się z plakatu, który znajdował się w szkole dla organistów, do której uczęszczam w Warszawie. Niesamowicie wysoki poziom merytoryczny prowadzonych wykładów, które obok teorii, podparte zostały praktyką, jak towarzyszyć akompaniamentem śpiewom gregoriańskim, nie zagłuszając ich, a będąc delikatnym tłem” – mówi Paweł Filipczak, organista z Komorowa.

Zainteresowanie tradycyjnym śpiewem Kościoła zachodniego, sięga także na wschód, po za Polską granicę, stąd w tym roku są także goście z Ukrainy. „Wychowałam się w tradycji Kościoła Greckokatolickiego, ale zapoznałam się i zainteresowałam śpiewem chorału, stąd wraz z dwiema moimi koleżankami, postanowiłyśmy przyjechać tu do Łodzi, aby uczyć się tego śpiewu. To zupełnie coś nowego. Nowy język, nowe melodie i związane z tym emocje” – podkreśla Iryna Svystun, uczestniczka z Tarnopola.

Sześciodniowe warsztaty zakończył koncert chorałowy, który odbył się w łódzkiej bazylice archikatedralnej pw. św. Stanisława Kostki, podczas którego zaprezentowano owoc pracy warsztatowych dni.

xpk / Łódź

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-06-30 09:54:51
miniaturka

Abp Pizzaballa sceptycznie o „dwóch państwach” w Ziemi Świętej

„Bliski Wschód nie będzie już taki sam; potrzeba pokoleń, aby odbudować infrastrukturę, a przede wszystkim odtworzyć stabilną oraz solidną tkankę społeczną” – powiedział abp Pierbattista Pizzaballa.
2017-06-30 10:00:20
miniaturka

Caritas Siedlce: Nowe samochody dla niepełnosprawnych

Caritas Diecezji Siedleckiej zakupiła i przekazała dwa 17-osobowe autobusy dla Warsztatów Terapii Zajęciowej. Użytkować je będzie 56-ciu niepełnosprawnych w Kisielanach i w Skórcu.
2017-06-30 10:45:37
miniaturka

Lublin: Odpustowe uroczystości u braci kapucynów

Mały kościółek w centrum miasta słynie z tego, że niemal o każdej porze dnia w konfesjonale siedzi kapłan. Nigdy nie siedzi bezczynnie.
2017-06-30 11:51:27
miniaturka

4247 rodzin objętych pomocą w ramach projektu "Rodzina Rodzinie"

Ponad 13 tys. darczyńców wspiera syryjskie rodziny w ramach projektu "Rodzina Rodzinie" - wynika z czerwcowych statystyk Caritas Polska. Wsparciem objętych jest już 4 247 rodzin w Syrii, a zadeklarowana do końca 2017 r. wartość programu wynosi blisko 21 mln zł.
2017-06-30 11:54:39
miniaturka

Muzyka sześciu stuleci zabrzmi w Starym Sączu

39. Starosądecki Festiwal Muzyki Dawnej - na środkowoeuropejskim szlaku wielowiekowej tradycji.
2017-06-30 12:15:46
miniaturka
play

Mate.O: Chrystus jest w centrum mojego życia

- To nie są piosenki autorskie opowiadające o mnie, tylko to są pieśni, w których ja uwielbiam Chrystusa, czyli one są o Nim - mówił Mate.O.