Strona główna
opoka.org.pl
2017-06-29 10:12
AC / Radio Watykańskie

Papież do związkowców: trzeba zmian, by młodzi znaleźli pracę

Potrzebna jest nowa umowa społeczna, która pozwoliłaby młodym znaleźć pracę, bo to ich prawo – powiedział Papież do delegatów Włoskiej Konfederacji Pracowniczych Związków Zawodowych (CISL), przebywających w Rzymie na kongresie.

Nawiązując do tematu spotkania: „Dla osoby, dla pracy”, Franciszek podkreślił, że tak jak nie ma pracy bez człowieka, tak też człowiek nie może żyć bez pracy, bo jednostka rozwija się jako osoba w otwarciu na innych, na życie społeczne. Przestrzegł także przed zbyt długim zatrudnieniem osób starszych.

„Niemądre i krótkowzroczne jest społeczeństwo zmuszające osoby starsze do zbyt długiej pracy, co sprawia, że całe pokolenia ludzi młodych pozostają bez zatrudnienia, podczas gdy mogliby je mieć z pożytkiem dla siebie i dla innych. Kiedy młodych wyłącza się ze świata pracy, w firmach brakuje energii, entuzjazmu, innowacyjności, radości życia, które stanowią cenne dobro wspólne poprawiające warunki ekonomiczne i szczęście publiczne. Konieczna więc jest nowa umowa społeczna, która zmniejszyłaby ilość godzin pracy zbliżającym się do jej zakończenia i stworzyłaby miejsca zatrudnienia dla młodych mających do niego prawo” – powiedział Ojciec Święty.

Papież nakreślił także rolę, którą związki zawodowe powinny spełniać. Podkreślił, że ich cel stanowi ujmowanie się za najsłabszymi pracownikami, bronienie ostatnich w społeczeństwie i odrzuconych. W innym przypadku związkom grozi, iż zaczną uprawiać politykę, albo upodabniać się do różnych partii. W swojej działalności organizacje te nie powinny być skoncentrowane jedynie na własnych członkach, ale dbać także o prawa ludzi, którzy jeszcze ich nie mają, bo pozostają bez pracy.

pp/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-06-29 08:40:38
miniaturka
play

Cuda Jezusa na stadionie. Bóg będzie czynić większe rzeczy!

Gościem Tematu Dnia była Magdalena Plucner, wspólorganizatorka rekolekcji „Jezus na Stadionie”, która w rozmowie z Piotrem Otrębskim odniosła się do tego, jak słuchać Boga, czym jest uwielbienie i ile kosztują rekolekcje na stadionie.
2017-06-29 09:14:51
miniaturka

Brazylia: fala emigrantów z Wenezueli

Również Brazylia boryka się z nowym kryzysem imigracyjnym. Szybko wzrasta tam liczba uchodźców z sąsiedniej Wenezueli w wyniku jej zapaści polityczno-gospodarczej.
2017-06-29 09:53:38
miniaturka

Papież: konsystorz w Bazylice Watykańskiej

W Bazylice Watykańskiej odbył się konsystorz, w czasie którego Papież włączył do Kolegium Kardynalskiego 5 nowych purpuratów. Żaden z nich nie przekroczył 80. roku życia, a więc mają prawo do wzięcia udziału w konklawe.
2017-06-29 10:41:57
miniaturka

Watykan w ONZ: „nie” dla programów proaborcyjnych i mylenia pojęć

Stolica Apostolska nie uznaje „dostępności zabiegu aborcji lub środków poronnych” za miarę „zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego”.
2017-06-29 11:14:47
miniaturka

Patriarcha Konstantynopola napisał do Papieża z okazji święta

„Nasze siostrzane Kościoły pozostają bliskie wszystkim chrześcijanom prześladowanym i uciskanym w naszych czasach” napisał do Papieża Franciszka ekumeniczny patriarcha Konstantynopola.
2017-06-29 11:48:21
miniaturka

Ludzie Kościoła i świata kultury dołączają do Selfie dla Maryi

Kto dołącza do Selfie dla Maryi i zaprasza do podjęcia tej inicjatywy w ramach przeżywanego Jubileuszu 300-lecia koronacji Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej?