Strona główna
opoka.org.pl
2017-06-29 09:14
AC / Radio Watykańskie

Brazylia: fala emigrantów z Wenezueli

Również Brazylia boryka się z nowym kryzysem imigracyjnym. Szybko wzrasta tam liczba uchodźców z sąsiedniej Wenezueli w wyniku jej zapaści polityczno-gospodarczej.

Autor/źródło: pixabay.com

Przybysze osiadają przede wszystkim w stanach położonych w pobliżu granicy.

Według oficjalnych danych brazylijskiego ministerstwa sprawiedliwości w ostatnich miesiącach więcej i więcej Wenezuelczyków poszukuje schronienia w portugalskojęzycznym kraju. Do marca tego roku 8.231 osób zwróciło się do władz brazylijskich z prośbą o status uchodźcy. Liczba ta przewyższa ilość wszystkich ich rodaków, którzy w ciągu poprzednich sześciu lat wybrali emigrację do Brazylii.

Przybysze z sąsiedniej Wenezueli osiedlają się przede wszystkim w Manaus (stan Amazonas), Boa Vista (stan Roraima), Pacaraima (Roraima), które są położone w pobliżu granicy brazylijsko-wenezuelskiej.

Zgodnie z informacjami podanymi przez Radę Misyjną Indian (Cimi) będącą organizmem tutejszego episkopatu, blisko 30 tysięcy imigrantów z Wenezueli przebywa aktualnie w Brazylii. Wśród nich 2 tys. należą do Indian ze szczepu Warao, który stanowi jednym z najstarszych ludów tubylczych osiadłych w delcie rzeki Orinoko, położonej w północno-wschodniej części ich państwa.

W konkretną pomoc przybyszom z Wenezueli zaangażowane są władze stanowe, które znajdują wsparcie ze strony Kościoła. Bezpośrednio pomagają dwie instytucje katolickie: Caritas Brazylijska oraz Instytut Migracji i Praw Człowieka (Instituto Migrações e Direitos Humanos) należący do zgromadzenia sióstr skalabrynianek.

Caritas Brazylijska zainicjowała, na prośbę Rady Głównej Episkopatu, kampanię „Otwarte serce” (Coração aberto), mającą na celu uwrażliwienie społeczeństwa tego kraju, a szczególnie mieszkańców regionu północnego, na kwestię przybywających migrantów. Głównym celem akcji jest uświadamianie o sytuacji, jaka panuje w sąsiedniej Wenezueli, a także ożywienie ducha otwartości, solidarności wobec uchodźców.

Luiz Claudio Mandela – dyrektor wykonawczy Caritas Brazylijskiej zaznacza, że instytucja ta śledzi z uwagą i dużym zatroskaniem kryzys humanitarny, z jakim się boryka Wenezuela w ostatnich latach.

ks. Z. Malczewski, Brazylia / rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-06-29 07:51:07
miniaturka

Rekolekcje katechetów świeckich z diecezji włocławskiej

177 osób uczestniczyło w rekolekcjach dla katechetów świeckich z diecezji włocławskiej, które dziś zakończyły się w Licheniu.
2017-06-29 08:08:28
miniaturka
play

Jezus na Stadionie: będzie transmisja na żywo

W najbliższą sobotę 1 lipca Salve TV zaprasza do oglądania i udostępniania transmisji wideo na żywo z rekolekcji Jezus na Stadionie.
2017-06-29 08:40:38
miniaturka
play

Cuda Jezusa na stadionie. Bóg będzie czynić większe rzeczy!

Gościem Tematu Dnia była Magdalena Plucner, wspólorganizatorka rekolekcji „Jezus na Stadionie”, która w rozmowie z Piotrem Otrębskim odniosła się do tego, jak słuchać Boga, czym jest uwielbienie i ile kosztują rekolekcje na stadionie.
2017-06-29 09:53:38
miniaturka

Papież: konsystorz w Bazylice Watykańskiej

W Bazylice Watykańskiej odbył się konsystorz, w czasie którego Papież włączył do Kolegium Kardynalskiego 5 nowych purpuratów. Żaden z nich nie przekroczył 80. roku życia, a więc mają prawo do wzięcia udziału w konklawe.
2017-06-29 10:12:27
miniaturka
play

Papież do związkowców: trzeba zmian, by młodzi znaleźli pracę

Potrzebna jest nowa umowa społeczna, która pozwoliłaby młodym znaleźć pracę, bo to ich prawo – powiedział Papież do delegatów Włoskiej Konfederacji Pracowniczych Związków Zawodowych (CISL), przebywających w Rzymie na kongresie.
2017-06-29 10:41:57
miniaturka

Watykan w ONZ: „nie” dla programów proaborcyjnych i mylenia pojęć

Stolica Apostolska nie uznaje „dostępności zabiegu aborcji lub środków poronnych” za miarę „zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego”.