Strona główna
opoka.org.pl
2017-06-28 12:28
dr Marek Sobisz

"Kompozycje Krzesimira Dębskiego"

25 czerwca w parafii poklasztornej w Węgrowie odbył się koncert inaugurujący II Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej, pod honorowym patronatem Marii Koc Wicemarszałek Senatu RP.

Autor/źródło: Agnieszka Rejowska

Pierwszym z ośmiu koncertów, jakie będą odbywały się w kościołach powiatu Węgrowskiego, był Krzesimira Dębskiego z orkiestrą Primuz z Łodzi, zatytułowany "Kompozycje Krzesimira Dębskiego". W trakcie było można usłyszeć między innymi utwory skomponowane na potrzeby polskich produkcji filmowych, takich jak: „W Pustyni i w Puszczy”, „Ogniem i Mieczem”. Aura poklasztornej świątyni, doskonała akustyka i odpowiednio dobrane światło estradowe, połączone z pięknie wykonanymi utworami przez studentów Akademii Muzycznej w Łodzi wprowadziły przybyłych na koncert w doskonałą ucztę wrażeń estetycznych. Muzyka, zwłaszcza w wykonaniu instrumentów smyczkowych, posiada szczególny charakter. Ma możliwość pobudzić wrażliwość, a tym samym pomaga otwierać ludzkie serca na pragnienie spotkania z Absolutem i drugim człowiekiem.

Na zakończenie koncertu, Maria Koc – Wicemarszałek Senatu RP podziękowała organizatorom: Zofii Paczóskiej oraz dr. hab. prof. AMFCH Jarosławowi Wróblewskiemu. Gratulując głównej pomysłodawczyni wyraziła słowa uznania za pomysłowość i chęć przybliżania mieszkańcom naszych małych ojczyzn sztuki muzycznej z górnej półki, bowiem nie zawsze mieszkańcy małych miejscowości mają możliwość na żywo usłyszeć takie gwiazdy jak Krzesimir Dębski. Tym bardziej taka inicjatywa zasługuje na szczególne słowa wdzięczności, że w Węgrowie są osoby, które pragną zrobić coś pięknego i wartościowego dla mieszkańców miasta. Do tych słów uznania przyłączyły się władze samorządowe: Halina Ulińska – Wicestarosta Powiatu Węgrowskiego, a także Leszek Redosz – Wiceburmistrz Węgrowa. Organizacja festiwalu była możliwa dzięki zaangażowaniu Zofii Paczóskiej, która szukając środków finansowych była w stanie dotrzeć do wielu instytucji zarówno na szczeblu rządowym, jak i samorządowym. Festiwal został dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Powiat Węgrowski, Miasto Węgrów, Gminę Łochów oraz Gminę Liw. Natomiast dobór repertuaru, był możliwy dzięki nawiązaniu współpracy z Akademią Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

Imprezą towarzyszącą koncertowi, było spotkanie autorskie z Krzesimirem Dębskim, które odbyło się 26 czerwca w Muzeum Zbrojowni Zamku w Liwie, podczas niego kompozytor prezentował i podpisywał swoją autorską książkę „Nic nie jest w porządku. Wołyń – moja rodzinna historia”. 


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-06-28 11:38:14
miniaturka

Zaproszenie na czuwanie modlitewne do Gietrzwałdu

Zaproszenie od dr. inż. Antoniego Zięby, prezesa Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka, na czuwanie modlitewne z udziałem Apostolatu Modlitwy Pompejańskiej i organizacji pro-life.
2017-06-28 11:58:58
miniaturka

Zaproszenie na Ogólnopolską Pielgrzymkę Pokutną do Tarnowca

1 lipca (sobota) w Sanktuarium Matki Bożej Zawierzenia w Tarnowcu, odbędzie się XVII Ogólnopolska Pielgrzymka Pokutna Za Grzechy Przeciwko Życiu.
2017-06-28 12:27:12
miniaturka

Łódź: zmarł abp Szymon - prawosławny arcybiskup łódzki i poznański

W wieku 80 lat zmarł dziś abp Szymon - prawosławny arcybiskup łódzki i poznański. Uroczystości pogrzebowe będą sprawowane 1 lipca w Katedralnej Cerkwi Świętego Aleksandra Newskiego w Łodzi.
2017-06-28 13:07:38
miniaturka

Ojciec Święty pobłogosławi paliusze m.in. dla trzech arcybiskupów z Polski

Papież Franciszek w najbliższy czwartek, w uroczystość świętych apostołów Piotra i Pawła, pobłogosławi paliusze dla metropolitów mianowanych w ciągu ostatniego roku. Będzie wśród nich trzech Polaków.
2017-06-28 13:32:10
miniaturka
play

IV Warsztaty Muzyki Niezwykłej w sierpniu u krakowskich dominikanów

W dniach 14 do 20 sierpnia 2017 Fundacja Dominikański Ośrodek Liturgiczny po raz czwarty organizuje w Krakowie Warsztaty Muzyki Niezwykłej.
2017-06-28 13:59:53
miniaturka

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę zachęca do przeciwdziałania przemocy wobec dzieci

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę rozpoczyna kampanię informacyjną „Reaguj – to Twój prawny obowiązek!”, której celem jest uwrażliwienie społeczeństwa, a w szczególności specjalistów pracujących z dziećmi, na ważne zmiany zachodzące w polskim prawie.