Strona główna
opoka.org.pl
2017-06-27 20:40
S. Zielińska / Radio Watykańskie

Papież do kardynałów: dla młodych bądźmy marzycielami

Dziś przypada 25. rocznica święceń biskupich Ojca Świętego. Z tej okazji w Kaplicy Paulińskiej w Watykanie Franciszek sprawował Eucharystię wraz z obecnymi w Rzymie kardynałami.

Autor/źródło: Alfredo Borba / commons.wikimedia.org, CC BY-SA 4.0

Wielu z kardynałów przybyło do Wiecznego Miasta na jutrzejszy konsystorz. Niektórzy przyśpieszyli swój przyjazd, aby wziąć udział w papieskim jubileuszu.

Franciszek osnuł homilię wokół trzech słów: „Wstań! Patrz! Miej nadzieję!” Z tymi słowami zwrócił się Bóg do Abrahama, który posłuszny wyszedł do Ziemi Obiecanej. Wstań i idź, bo to jest twoje zadanie, twoja misja, nie siedź. Trzeba patrzeć na horyzont, a nie budować mury. I ufaj, miej nadzieję – mówił Bóg do Abrahama – że pomimo podeszłego wieku i bezpłodności żony staniesz się ojcem wielkiego narodu.

„Kiedy Abraham został powołany, był mniej więcej w naszym wieku: przechodził na emeryturę, na emeryturę, aby odpocząć... Rozpoczął w tym wieku. Był człowiekiem starym, z ciężarem starości na plecach, starości, która niesie ze sobą ból, choroby... Ale ty, jak gdybyś był młodzieńcem, wstań i idź, idź! Jak gdybyś był harcerzem: idź! Patrz i miej nadzieję. I to Słowo Boże jest skierowane także do nas, którzy mamy ten wiek, co miał Abraham... plus minus – są wśród nas niektórzy młodsi, ale większość z nas jest w tym wieku – i do nas dziś Pan mówi to samo: Wstań! Patrz! Miej nadzieję!” – mówił Papież.

Papież dodał, że ich życie to jeszcze nie historia, która się kończy. Ich życie jest otwarte aż do końca, otwarte na misję.

„Niektórzy, co nie życzą nam dobrze, mówią, że jesteśmy starcami w Kościele, gerontokracją. Ale to tylko kpina. Nie rozumieją tego, co mówią. My nie jesteśmy starcami: jesteśmy dziadkami, jesteśmy dziadkami. I jeżeli tego nie czujemy, to powinniśmy o tę łaskę prosić, by ją odczuć. Jesteśmy dziadkami, na których patrzą młodzi, dzieci. Jesteśmy dziadkami, którzy dzięki swojemu doświadczeniu powinni ukazać im sens życia. Dziadkami, którzy nie są zamknięci w melancholijnym wspominaniu swych dziejów, ale otwarci, aby ten sens im dać. A dla nas te słowa: «wstań, patrz, miej nadzieję» oznaczają: «marzyć». Jesteśmy dziadkami, którzy powinni marzyć i przekazywać swe marzenia współczesnej młodzieży: oni tego potrzebują. Aby mogli wziąć z naszych marzeń siłę do prorokowania i podejmowania swoich obowiązków” – kontynuował Ojciec Święty.

pp/ rv


Zdjęcie: Pope Francis autor: Alfredo Borba, licencja: CC BY-SA 4.0

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-06-27 15:24:23
miniaturka

Kraków: Wystawa prac wykonanych w obozie przez więźniów Auschwitz

Od 6 lipca w Kamienicy Szołayskich w Krakowie będzie można zobaczyć wystawę „Twarzą w Twarz. Sztuka w Auschwitz”, przygotowaną w 70. rocznicę utworzenia Muzeum na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady.
2017-06-27 15:29:10
miniaturka

Biskup z Syrii odwiedził Legnicę

Bp Antoine Chbeir z diecezji Latakia w Syrii odwiedził Legnicę. Spotkał się z wiernymi i dziękował za okazywaną pomoc.
2017-06-27 15:52:31
miniaturka

Rowerowy Rajd dla Życia po raz ósmy wyruszy w Polskę

W dniach 1-7 lipca odbędzie się Rajd dla Życia – rowerowa pielgrzymka promująca obronę życia od poczęcia aż do naturalnej śmierci. Z Oświęcimia i Gdańska wyruszą po dwie grupy, a ich celem jest dotarcie do Łodzi zgodnie z hasłem „Kierunek Łódź Piotrowa".
2017-06-27 21:02:12
miniaturka

Papież do prawosławnej delegacji: jedność to nie uniformizm

Zgodnie z niemal półwieczną tradycją, do Rzymu przybyła delegacja Patriarchatu Ekumenicznego z Konstantynopola, aby wziąć udział w uroczystości świętych apostołów Piotra i Pawła.
2017-06-28 08:24:18
miniaturka

Świat kapituluje wobec narkotyków

Współczesne społeczeństwa kapitulują wobec plagi narkomanii – alarmuje Luciano Squillaci, przewodniczący Włoskiej Federacji Wspólnot Terapeutycznych, które pomagają narkomanom w wyzwoleniu się z nałogu.
2017-06-28 08:58:06
miniaturka

Ciało św. Jana XXIII powróci do Bergamo

Urna z ciałem św. Jana XXIII powróci na kilka dni w jego rodzinne strony, do Bergamo na północy Włoch. Zawita też do miejscowości Sotto il Monte, gdzie przyszły papież przyszedł na świat.