Strona główna
opoka.org.pl
2017-06-27 15:25
S. Zielińska / KAI

Kraków: Wystawa prac wykonanych w obozie przez więźniów Auschwitz

Od 6 lipca w Kamienicy Szołayskich w Krakowie będzie można zobaczyć wystawę „Twarzą w Twarz. Sztuka w Auschwitz”, przygotowaną w 70. rocznicę utworzenia Muzeum na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady.

Autor/źródło: pixabay.com

Na ekspozycję w oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie składają się oryginalne prace wykonane w obozie przez więźniów Auschwitz.

Jak poinformował Paweł Sawicki z biura Muzeum w Oświęcimiu, wystawa, nad którą patronat minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński, jest „wyjątkowym dokumentem świata obozowego, ale również ludzkim świadectwem walki o własne człowieczeństwo”.

„Za bramami Auschwitz zamkniętych zostało wielu przedstawicieli polskiej inteligencji, postrzeganych przez władze niemieckie jako szczególnie niebezpieczni, gdyż mogli oni m.in. angażować się w działania ruchu oporu, ale też dawać duchowe i moralne wsparcie w trudnych realiach okupacji. Wśród nich znajdowała się duża grupa profesjonalnych artystów plastyków” – wyjaśnił, przypominając, że do KL Auschwitz trafiali również twórcy innych narodowości, przede wszystkim Żydzi. „Ci ostatni mieli znacznie mniejsze możliwości ekspresji artystycznej, bowiem władze obozowe traktowały więźniów-Żydów bezwzględnie. Mimo to również niektórzy z nich tworzyli w obozie” – zaznaczył.

Kurator wystawy, pracująca w Zbiorach Muzeum Auschwitz Agnieszka Sieradzka podkreśliła, że placówka utworzona w 1947 roku ma unikatową w skali światowej kolekcję prac stworzonych przez więźniów obozu. „Na ekspozycji przygotowywanej wspólnie z Muzeum Narodowym w Krakowie pokażemy niemal 200 prac. To przede wszystkim prace wykonane nielegalnie, które ukazują świat obozowej rzeczywistości. Na wystawie pokazane zostaną również portrety więźniów oraz rysunki wyrażające ich tęsknoty i pragnienia” – dodała.

W odrębnej przestrzeni wystawowej prezentowane będą prace wykonane oficjalnie, na rozkaz władz obozowych SS: przykłady sztuki propagandowej, rysunki instruktażowe, makiety i obrazy przedstawiające plany rozbudowy obozu, prace plastyczne dokumentujące przebieg chorób i eksperymentów medycznych oraz dzieła wykonane przez więźniów na prywatny użytek esesmanów.

Na ekspozycji zostanie także pokazany oryginalny napis „Arbeit macht frei” znad bramy do obozu Auschwitz I – wyjątkowy przykład „rękodzieła” więźniów z komanda ślusarzy, jeden z najważniejszych symboli okrutnego cynizmu świata obozu koncentracyjnego.

Wystawę będzie można oglądać do 20 września br. Przed wernisażem zaplanowano konferencje prasową w dniu 6 lipca br. o godz. 12.00 w Kamienicy Szołayskich w Krakowie. Wstęp za okazaniem legitymacji prasowej.

rk / Oświęcim, Kraków

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-06-27 13:57:27
miniaturka

Odpust ku czci Matki Bożej Licheńskiej – zapowiedź

W najbliższą niedzielę, 2 lipca, w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu przypada uroczystość ku czci Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej.
2017-06-27 14:21:41
miniaturka

Uroczystości patronalne Poznania i katedry poznańskiej z udziałem abp. Kocha

Abp Heiner Koch, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Jedności Chrześcijan 29 czerwca br. będzie przewodniczył uroczystościom odpustowym katedry p.w. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Poznaniu.
2017-06-27 14:37:18
miniaturka

Transmisja Rekolekcji „Jezus na Stadionie” w Radiu Warszawa 106,2 fm

W dniu 1 lipca br. na Stadionie Narodowym w Warszawie odbędą się rekolekcje "Jezus na Stadionie". Wydarzenie to będzie transmitowane przez Radio Warszawa 106,2 fm.
2017-06-27 15:29:10
miniaturka

Biskup z Syrii odwiedził Legnicę

Bp Antoine Chbeir z diecezji Latakia w Syrii odwiedził Legnicę. Spotkał się z wiernymi i dziękował za okazywaną pomoc.
2017-06-27 15:52:31
miniaturka

Rowerowy Rajd dla Życia po raz ósmy wyruszy w Polskę

W dniach 1-7 lipca odbędzie się Rajd dla Życia – rowerowa pielgrzymka promująca obronę życia od poczęcia aż do naturalnej śmierci. Z Oświęcimia i Gdańska wyruszą po dwie grupy, a ich celem jest dotarcie do Łodzi zgodnie z hasłem „Kierunek Łódź Piotrowa".
2017-06-27 20:47:20
miniaturka

Papież do kardynałów: dla młodych bądźmy marzycielami

Dziś przypada 25. rocznica święceń biskupich Ojca Świętego. Z tej okazji w Kaplicy Paulińskiej w Watykanie Franciszek sprawował Eucharystię wraz z obecnymi w Rzymie kardynałami.