Strona główna
opoka.org.pl
2017-06-26 18:18
Justyna Kapłańska / Radio Watykańskie

Abp Koch, Niemcy a homomałżeństwa

Niemieccy biskupi sprzeciwiają się forsowaniu tzw. „małżeństw jednopłciowych”.

Autor/źródło: Eliza Bartkiewicz / BP KEP, licencja: CC BY

Abp Heiner Koch, przewodniczący komisji ds. małżeństwa i rodziny przypomniał w rozmowie z berlińską telewizją RBB jednoznaczne stanowisko episkopatu w tej sprawie. Otwarcie definicji małżeństwa na związki jednopłciowe byłoby jego zdaniem „przerwaniem długowiecznej tradycji” i jakościową zmianą w jego pojmowaniu.

Abp Koch powiedział, że niemieccy biskupi postrzegają małżeństwo jako związek mężczyzny i kobiety, zawarty na całe życie i otwarty na przekazywanie potomstwa. To „całkowicie odpowiada wizji małżeństwa, którą mieli autorzy niemieckiej konstytucji”. Zbudowana na wierności trwała więź między mężczyzną i kobietą jest „w najwyższym stopniu cenną przestrzenią dla wychowywania dzieci.” Ochrona małżeństwa znalazła swój zapis w konstytucji właśnie ze względu na znaczenie tej formy życia dla społeczeństwa.

Abp Koch podkreślił, że rozróżnienie między małżeństwem a związkami jednopłciowymi nie jest wyrazem homofobii a podkreśleniem różnorodności form życia.

Podczas trwającej kampanii wyborczej do Bundestagu chęć zalegalizowania „małżeństw dla wszystkich” wyraziło już większość niemieckich partii. Socjaldemokraci, Zieloni oraz liberałowie z FDP chcą nawet uzależnić od tego zawarcie przyszłej koalicji. Stawia to w trudnej sytuacji niemieckich chadeków, którzy do tej pory wykluczali zalegalizowanie małżeństw jednopłciowych.

T. Kycia, Berlin/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-06-26 15:46:34
miniaturka

Rekolekcje: Perła ukryta w roli. Odkryj swoją wartość

Rekolekcje są adresowane do wszystkich, którzy poprzez trudne doświadczenia (np. porażkę, straty, poniżenie, zdradę, odrzucenie, biedę, brak pracy) utracili poczucie wartości, godności, czy sensu życia.
2017-06-26 16:06:25
miniaturka

Stolica Apostolska wstawia się za uwięzionym chińskim biskupem

Watykan przerywa milczenie w sprawie prześladowania Kościoła w Chinach. Rzecznik Stolicy Apostolskiej Greg Burke poinformował dziś, że pozostaje ona poważnie zaniepokojona sytuacją bp. Shao Zhumina.
2017-06-26 18:17:41
miniaturka

Watykan w ONZ o współpracy międzynarodowej w sprawach migracji

„Przemieszczanie się ludności to realia naszych czasów i należy do tego podejść w sposób dalekowzroczny” – wskazał podsekretarz sekcji poświęconej migrantom w dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka.
2017-06-26 23:27:34
miniaturka

90-lecie kaplicy w Domu Pomocy Społecznej w Ostrowie Wielkopolskim

Biskup kaliski Edward Janiak przewodniczył Mszy św. w kaplicy pw. Świętej Rodziny znajdującej się na terenie Domu Pomocy Społecznej w Ostrowie Wielkopolskim. Uroczystość odbyła się z okazji 90. rocznicy poświęcenia i erygowania tej kaplicy.
2017-06-27 07:05:48
miniaturka
play

Ewangelia dla najmłodszych na 2 lipca 2017

Krótkie rozważania dotyczące niedzielnej Ewangelii, przygotowane przez ks. Mariusza Turczyńskiego z myślą o najmłodszych.
2017-06-27 07:07:04
miniaturka
play

Ewangelia dla najmłodszych na 9 lipca 2017

Krótkie rozważania dotyczące niedzielnej Ewangelii, przygotowane przez ks. Mariusza Turczyńskiego z myślą o najmłodszych.