Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2017-06-26 14:30
ek / KAI

Żywiec: rowerowa wyprawa ewangelizacyjna w drodze do Nordkapp

Dziewięciu rowerzystów, w tym dwóch księży, kontynuuje rozpoczętą w Żywcu pierwszą część swej kolejnej wyprawy ewangelizacyjnej.

Autor/źródło: ek-s, licencja: CC BY

Pielgrzymi na rowerach – w dwóch grupach – zamierzają dotrzeć do najbardziej odległych miejsc na północy Polski i Europy, pokonując odpowiednio 1200 i 3500 km.

To już siódma odsłona ewangelizacyjnego projektu „Rozkręć wiarę”, który rozpoczął się kilka lat temu wśród osób związanych z żywiecką parafią konkatedralną. W poprzednich latach grupa rowerzystów pielgrzymowała do Ziemi Świętej, na Saharę, do Rzymu, Fatimy, Turcji, Armenii i Gruzji.


Wyruszając z Żywca, rowerzyści zabrali z kaplicy Matki Boskiej Częstochowskiej w żywieckiej konkatedrze specjalną księgę intencji, w której wierni złożyli swoje prośby o modlitwę, postanowienia i dziękczynienia w konkretnych sprawach.


Rowerowa wyprawa to przede wszystkim dziękczynienie za 25 lat istnienia diecezji bielsko-żywieckiej. Jednak na terenach północnej Europy, za kołem podbiegunowym, pielgrzymi chcą modlić się głównie o jedność chrześcijan. Pamiętają również o dziękczynieniu z okazji 100. rocznicy objawień fatimskich.


Wikary w żywieckiej parafii konkatedralnej Narodzenia NMP, ks. Grzegorz Kierpiec – inicjator i główny organizator przedsięwzięcia – wyjaśnia, że jedna grupa pielgrzymów zamierza dojechać do Jastrzębiej Góry, druga natomiast planuje dotrzeć do norweskiego przylądka Nordkapp. Po drodze odwiedzą Sandomierz, Lublin, Drohiczyn, Ełk, Kowno, Rygę Tallin, Helsinki oraz kolejne fińskie i norweskie miejscowości.


Rowerzyści ubrani są w specjalne niebieskie stroje z logo wyprawy. W Finlandii rowerzystom będzie towarzyszył PrayBus – samochód modlitewny. Dołączy do nich wtedy także dodatkowy pielgrzym-rowerzysta. Za patrona wyprawy wybrano św. Brata Alberta.


Zdaniem ks. Kierpca, Nordkapp, do którego planują dotrzeć w rocznicę objawień fatimskich –13 lipca, choć nie jest miejscem kultu religijnego, może być finałem szczególnej modlitwy.


Tegoroczna pielgrzymka jest drugą z pięciu zaplanowanych dziękczynnych wypraw. Na samym początku projektu „Rozkręć Wiarę” jego uczestnicy modlili się o wiarę, nadzieję, miłość. Potem postanowili – poprzez modlitwę i włożony trud – dziękować za rozmaite rzeczy.


Rowerzystom można towarzyszyć w drodze, poprzez modlitwę. Na facebookowym profilu „Rozkręć wiarę” można śledzić ich zmagania i dołączyć w intencje modlitewne.

rk / Żywiec


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: ewangelizacja, diecezja bielsko-żywiecka, rower, ks. Grzegorz Kierpiec