Strona główna
opoka.org.pl
2017-06-26 08:00
AC / Radio Watykańskie

Świecenia biskupie i ingres nowego ordynariusza kijowsko-żytomierskiego

W Kijowie święcenia biskupie przyjął nowy ordynariusz stołecznej diecezji kijowsko-żytomierskiej obrządku łacińskiego. Jest nim 45- letni salezjanin ks. Witalij Kriwicki.

Autor/źródło: Aeaktan/wikipedia.org/CC BY-SA 4.0

Biskup Witalij Kriwicki pochodzi z Odessy. Swoją drogę do kapłaństwa rozpoczął w podziemiu, jeszcze w czasach Związku Radzieckiego, pod kierunkiem pracującego w Odessie ks. Tadeusza Hoppego. W 1990 roku, już legalnie, wstąpił do salezjanów, kończąc wyższe seminarium duchowne w Krakowie, gdzie też przyjął święcenia kapłańskie. Od tego czasu pracował w różnych placówkach salezjańskich na terenie Ukrainy. Wśród ważnych problemów współczesnej Ukrainy, z którymi przyjdzie się zmierzyć nowemu biskupowi Kijowa, jest  dramat wojny, toczącej się na wschodzie tego kraju. Sam biskup Witalii tak o nim mówi: „zadaniem Kościoła dzisiaj jest, nie zaostrzać sprawę, tylko łagodzić, ale nie zapominając o pewnych wartościach, o problemie który istnieje. Ważna jest sprawa leczenia. Wojna to kryzys, a kryzys trzeba leczyć. Uważam, że na to w swojej posłudze też będę zwracał uwagę. Chciałbym iść w stronę leczenia, aby zagoić dzisiaj te rany, które w ostatnich latach pojawiły się w naszym narodzie, aby prawidłowo można do nich podejść, ale w duchu chrześcijańskim”.

Bp Witalij Kriwicki będzie trzecim z kolei ordynariuszem diecezji kijowsko-żytomierskiej, która została utworzona  18 lat temu. Od śmierci jej ordynariusza bp Piotra Malczuka, zarządzał nią administrator apostolski biskup łucki Witalij Skomarowski.

ks. Mariusz Krawiec, paulista, Lwów, Ukraina/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-06-25 17:44:51
miniaturka

Lubiń: uroczystości pogrzebowe o. Karola Meissnera OSB

Współbracia, zgromadzenia zakonne, kapłani a przede wszystkim liczne pary małżeńskie i rodziny, którym pomagał - pożegnali dziś w opactwie benedyktyńskim w Lubiniu pod Poznaniem zmarłego 20 czerwca o. Karola Meissnera OSB.
2017-06-25 18:07:08
miniaturka

Abp Teofilius Matulionis ogłoszony błogosławionym

W niedzielę 25 czerwca w Wilnie, błogosławionym ogłoszony został abp Teofilius Matulionis – męczennik czasów komunizmu nazywany „litewskim kardynałem Wyszyńskim”. Beatyfikacji dokonał legat papieski, kard. Angelo Amato.
2017-06-25 21:37:21
miniaturka

Bp Janiak: Ewangelia jest zaproszeniem do najpiękniejszego życia

- Ewangelia jest zaproszeniem do najpiękniejszego życia - mówił biskup kaliski Edward Janiak, który przewodniczył Mszy św. z okazji 750-lecia istnienia parafii i miasta Zduny. Jubileuszowe obchody połączono z odpustem ku czci św. Jana Chrzciciela, patrona parafii w Zdunach.
2017-06-26 08:32:38
miniaturka

Kard. Amato o bł. Teofilu Matulionisie

Mówiąc o nowym błogosławionym kard. Amato podkreślił, że jego męczeństwo trwało latami.
2017-06-26 09:00:28
miniaturka

Abp Gądecki napisał list do patriarchy Józefa

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski w liście do nowo wybranego patriarchy grecko-katolickiego Kościoła melchickiego Józefa zapewnia o duchowym i materialnym wsparciu osób żyjących na terenach objętych wojną.
2017-06-26 09:43:10
miniaturka

Papież pozdrowił Polaków i ofiary kataklizmu w Chinach

Pozdrawiając po odmówieniu modlitwy Anioł Pański wiernych zgromadzonych na Placu św. Piotra, Franciszek zapewnił najpierw o swej bliskości z mieszkańcami chińskiej wioski Xinmo, zalanej przez lawinę błotną.