Strona główna
opoka.org.pl
2017-06-25 18:46
S. Zielińska / BP KEP

Abp Teofilius Matulionis ogłoszony błogosławionym

W niedzielę 25 czerwca w Wilnie, błogosławionym ogłoszony został abp Teofilius Matulionis – męczennik czasów komunizmu nazywany „litewskim kardynałem Wyszyńskim”. Beatyfikacji dokonał legat papieski, kard. Angelo Amato.

Autor/źródło: commons.wikimedia.org / Domena publiczna

Ks. Algirdas Jurevičius – notariusz w procesie beatyfikacyjnym abp. Matulionisa – podkreślał, że o swych prześladowcach wypowiadał się wyłącznie dobrze. Podczas jednego z nocnych przesłuchań mówił do oprawcy: „tak męczysz się, kiedy mnie bijesz, że współczuję ci, że nie możesz być teraz w domu z rodziną”. Komunista następnego dnia oddał mu swoje kanapki.

Ten męczennik za wiarę swoim życiem udowodnił, że postawę chrześcijańską można było zachować także w mrocznych czasach sowieckiego komunizmu, prześladującego Kościół. Nowy błogosławiony propagował kult Bożego Miłosierdzia związany z objawieniami św. s. Faustyny.

Niedzielna uroczystość były pierwszą beatyfikacją Litwina od 30 lat i pierwszą w historii beatyfikacj na terytorium Litwy. Poprzednia miała miejsce w Rzymie ze względu na brak zgody komunistycznych władz radzieckich. 

W beatyfikacji wzięli także polscy biskupi. W Wilnie byli obecni: metropolita poznański, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, metropolita gnieźnieński, prymas Polski abp Wojciech Polak, abp senior białostocki Edward Ozorowski, bp pomocniczy białostocki Henryk Ciereszko, bp ełcki Jerzy Mazur, bp pomocniczy ełcki Romuald Kamiński, bp pomocniczy szczecińsko-kamieński Marian Kruszyłowicz. 

Abp Matulionis 16 lat spędził w więzieniu, a 4 w domowym areszcie. W 1923 r. wraz z bp. Janem Cieplakiem i 14 innymi księżmi z Petersburga był sądzony w Moskwie w pokazowym procesie, który był przejawem bezwzględnej walki bolszewików z religią. Sowiecki sąd skazał księży – jak orzekł – za „podżeganie do buntu poprzez zabobony”, na karę śmierci lub więzienia. Abp Matulionis został osadzony w moskiewskich więzieniach Butyrki oraz Sokolniki.

Po wyjściu z więzienia w 1926 r. abp Matulionis powrócił do Petersburga, nazwanego wtedy Leningradem, gdzie wcześniej kończył seminarium, był wikarym a następnie proboszczem parafii Najświętszego Serca Jezusa. Wykładał w tajnym seminarium duchownym, zorganizowanym przez bp. Antoniego Maleckiego, który był administratorem apostolskim Leningradu, a w 1929 r. wyświęcił ks. Matulionisa na biskupa.

W listopadzie tego roku abp Matulionis został ponownie aresztowany. Po niemal rocznym śledztwie oskarżono go o szpiegostwo i skazano na 10 lat łagru na Wyspach Sołowieckich. Tam abp Matulionis pomagał więźniom, sprawował także dla nich potajemnie Msze św. W konsekwencji został przeniesiony do więzienia w Petersburgu i zamknięty na rok w izolatce, następnie zesłany do więzienia w Ledianoje Pole do prac przy wyrębie lasu.

W 1933 r. powrócił na Litwę. Sowieci nie zgodzili się, aby mógł pozostać na terytorium ZSRR. Został mianowany na biskupa pomocniczego w Kownie, w 1938 r. został rektorem kowieńskiego Kościoła Sióstr Benedyktynek. W 1943 r., abp Matulionis został mianowany ordynariuszem diecezji koszedarskiej.

Pomagał Żydom przetrwać holokaust. W 1946 r. abp Matulionis został kolejny raz aresztowany, ponieważ wzywał młodzież, by nie wstępowała do sowieckiego Komsomołu. Apelował do biskupów i księży, by nie podejmowali współpracy z komunistycznym reżimem. W 1962 r. Stolica Apostolska mianowała go arcybiskupem. Nie dotarł na obrady Soboru Watykańskiego II z powodu braku zgody władz sowieckich. Zmarł 20 sierpnia 1962 r., trzy dni wcześniej został brutalnie pobity, podejrzewa się, że dostał zastrzyk z trucizną.

BP KEP / episkopat.pl

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-06-25 17:19:06
miniaturka

Papież na Anioł Pański: ewangelizacja to nie spokój, lecz udręki

Misja chrześcijańska nigdy nie odznacza się spokojem. Trudności i udręki są nieodłącznym elementem dzieła ewangelizacji – mówił Papież w rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański.
2017-06-25 17:33:04
miniaturka

Łopuszna: rodzina i przyjaciele wspominali ks. prof. Tischnera

Z udziałem rodziny oraz przyjaciół odbyły się 25 czerwca w Łopusznej uroczystości wspomnieniowe ks. prof. Józefa Tischnera. W tym roku mija 17 lat od śmierci autora "Etyki Solidarności".
2017-06-25 17:44:51
miniaturka

Lubiń: uroczystości pogrzebowe o. Karola Meissnera OSB

Współbracia, zgromadzenia zakonne, kapłani a przede wszystkim liczne pary małżeńskie i rodziny, którym pomagał - pożegnali dziś w opactwie benedyktyńskim w Lubiniu pod Poznaniem zmarłego 20 czerwca o. Karola Meissnera OSB.
2017-06-25 21:37:21
miniaturka

Bp Janiak: Ewangelia jest zaproszeniem do najpiękniejszego życia

- Ewangelia jest zaproszeniem do najpiękniejszego życia - mówił biskup kaliski Edward Janiak, który przewodniczył Mszy św. z okazji 750-lecia istnienia parafii i miasta Zduny. Jubileuszowe obchody połączono z odpustem ku czci św. Jana Chrzciciela, patrona parafii w Zdunach.
2017-06-26 08:00:11
miniaturka

Świecenia biskupie i ingres nowego ordynariusza kijowsko-żytomierskiego

W Kijowie święcenia biskupie przyjął nowy ordynariusz stołecznej diecezji kijowsko-żytomierskiej obrządku łacińskiego. Jest nim 45- letni salezjanin ks. Witalij Kriwicki.
2017-06-26 08:32:38
miniaturka

Kard. Amato o bł. Teofilu Matulionisie

Mówiąc o nowym błogosławionym kard. Amato podkreślił, że jego męczeństwo trwało latami.