Strona główna
opoka.org.pl
2017-06-25 17:44
S. Zielińska / KAI

Łopuszna: rodzina i przyjaciele wspominali ks. prof. Tischnera

Z udziałem rodziny oraz przyjaciół odbyły się 25 czerwca w Łopusznej uroczystości wspomnieniowe ks. prof. Józefa Tischnera. W tym roku mija 17 lat od śmierci autora "Etyki Solidarności".

Autor/źródło: Artur Nowacki CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org

Uroczystości jak zawsze rozpoczęły się na cmentarzu w Łopusznej, gdzie spoczywa ks. prof. Józef Tischner. Wokół jego mogiły zgromadziły się delegacje z pocztami sztandarowymi Związku Podhalan, strażaków i miejscowej szkoły. Do Łopusznej przyjechali reprezentanci Stowarzyszenia „Drogami Tischnera”, które skupia blisko 40 placówek noszących imię księdza profesora, obecna będzie najbliższa rodzina, m.in. bracia Marian i Kazimierz.

Proboszcz parafii w Łopusznej ks. Kazimierz Foltyn poprowadził nad grobem zmarłego kapłana krótką modlitwę w jego intencji. Przygrywała także kapela regionalna, w gorczański las roznosiła się tak umiłowana przez ks. prof. Tischnera "nuta o ślebodzie".

Było też poetyckie wspomnienie księdza filozofa wypowiedziane przez jego przyjaciółkę Wandę Szado-Kudasikową. "Znów jesteśmy razem w góralskiej gromadzie, której mówiłeś": 'Chcieć ino potrzeba'. Czy chcieć umiemy? Nie wiemy już sami? Pospiesz nam pomocą z wysokiego nieba" - mówiła poetka.

Wanda Szado-Kudasikowa podkreśliła, że zawsze wszyscy czekali na mądre słowo księdza profesora. "Było dla nas światłem pośród ciemności. Pozwalało wierzyć, że człowiek jest bratem o sercu, w którym dobro gniazdo sobie mości" - wspominała artystka.

Z cmentarza uczestnicy spotkania przeszli do kościoła, gdzie rozpoczęła się Msza św. w intencji ks. Tischnera. Ostatnim zaś punktem w programie wspomnienia znanego mieszkańca Łopusznej były posiady w Gminnym Ośrodku Kultury w Łopusznej. Na scenie wystąpił zespół „Młodzi Łopuśnianie” z przedstawieniem: „Na Matke Boskom Zielnom”. Była też projekcja programu telewizyjnego - „Godzina szczerości” z udziałem Księdza Profesora.

Józefa Kuchta z Gminnego Ośrodka Kultury w Łopusznej podziękowała wszystkim za uczestnictwo w spotkaniu. Wśród nich byli bracia księdza profesora Marian i Kazimierz, przyjaciele z Krakowa i innych regionów Polski. Byli także przedstawiciele władz Związku Podhalan i członkowie organizacji ZP z Nowego Targu i Łopusznej.

Miłą niespodziankę dla wszystkich przygotowały gaździny z Koła Gospodyń Wiejskich w Łopusznej. Góralki poczęstowały gości regionalnymi potrawami.

Ks. Józef Tischner był filozofem, teologiem, publicystą, pisarzem, autorem prac poświęconych zagadnieniom istnienia człowieka i teorii wartości.

Urodził się w 1931 r. w Starym Sączu. Od 1980 r. był profesorem filozofii PAT w Krakowie i wykładowcą kilku innych krakowskich uczelni, a także stałym współpracownikiem „Tygodnika Powszechnego” i „Znaku”.

W 1981 r. został kapelanem „Solidarności”. W pierwszą niedzielę miesiąca w sierpniu każdego roku odprawiał dla górali słynne Msze św. niedaleko Turbacza. Nabożeństwa te gromadziły tysiące ludzi. Zmarł 28 czerwca 2000 r. w wieku 69 lat.

jg / Łopuszna


Zdjęcie: Józef Tischner - Grave, autor: Artur Nowacki, licencja: CC BY-SA 2.0

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-06-25 13:11:50
miniaturka

Chromtau: konsekracja kościoła wybudowanego przez tarnowskiego kapłana

Kościół w Chromtau w Kazachstanie uroczyście otwarty. Świątynia stoi ok. 300 metrów od meczetu i 600 metrów od prawosławnej cerkwi.
2017-06-25 13:55:21
miniaturka

Kwidzyn: młodzież dołączyła do obrad II sesji plenarnej I synodu diecezji elbląskiej

Obrady zgromadzenia synodalnego, koncert organowy i Msza św. złożyły się na zorganizowaną w Kwidzynie 24 czerwca br. II sesję plenarną I Synodu diecezji elbląskiej. W sesji uczestniczył nowy synodalny Zespół młodzieży.
2017-06-25 17:19:06
miniaturka

Papież na Anioł Pański: ewangelizacja to nie spokój, lecz udręki

Misja chrześcijańska nigdy nie odznacza się spokojem. Trudności i udręki są nieodłącznym elementem dzieła ewangelizacji – mówił Papież w rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański.
2017-06-25 17:44:51
miniaturka

Lubiń: uroczystości pogrzebowe o. Karola Meissnera OSB

Współbracia, zgromadzenia zakonne, kapłani a przede wszystkim liczne pary małżeńskie i rodziny, którym pomagał - pożegnali dziś w opactwie benedyktyńskim w Lubiniu pod Poznaniem zmarłego 20 czerwca o. Karola Meissnera OSB.
2017-06-25 18:07:08
miniaturka

Abp Teofilius Matulionis ogłoszony błogosławionym

W niedzielę 25 czerwca w Wilnie, błogosławionym ogłoszony został abp Teofilius Matulionis – męczennik czasów komunizmu nazywany „litewskim kardynałem Wyszyńskim”. Beatyfikacji dokonał legat papieski, kard. Angelo Amato.
2017-06-25 21:37:21
miniaturka

Bp Janiak: Ewangelia jest zaproszeniem do najpiękniejszego życia

- Ewangelia jest zaproszeniem do najpiękniejszego życia - mówił biskup kaliski Edward Janiak, który przewodniczył Mszy św. z okazji 750-lecia istnienia parafii i miasta Zduny. Jubileuszowe obchody połączono z odpustem ku czci św. Jana Chrzciciela, patrona parafii w Zdunach.