Strona główna
opoka.org.pl
2017-06-25 08:32
S. Zielińska / Radio Watykańskie

Narodowa pielgrzymka Ukraińców do św. Jozafata

W Rzymie trwa narodowa pielgrzymka Ukraińców z okazji 150. rocznicy kanonizacji św. Jozafata, apostoła jedności Kościoła.

Autor/źródło: pixabay.com

Kulminacyjnym punktem pielgrzymki będzie niedzielna Eucharystia w Bazylice Watykańskiej, gdzie spoczywa ciało św. Jozafata.

Ojciec Święty udzielił Ukraińcom wyjątkowego przywileju. Swą liturgię będą sprawowali przy głównym ołtarzu konfesji św. Piotra. 

Mówi abp Światosław Szewczuk, zwierzchnik ukraińskiego Kościoła greckokatolickiego.

„Dla naszego Kościoła św. Jozafat jest postacią symboliczną. Wiadomo, że szczególną misją katolickich Kościołów wschodnich jest bycie promotorami jedności chrześcijan. Oczywiście, w czasach św. Jozafata idee i wzorce jedności chrześcijan były trochę inne niż dzisiaj. Jednakże świętość tego biskupa męczennika zawiera w sobie silne przesłanie: wszyscy chrześcijanie muszą się modlić, zabiegać, a jeśli potrzeba, również i oddać życie za przywrócenie widzialnej i pełnej jedności Kościoła Chrystusa. Myślę, że jest to święty, którego cały Kościół musi docenić na nowo. Często bowiem nasi bracia prawosławni postrzegają św. Jozafata jako wroga, który chciał im wykraść wiernych i przekonać ich do katolicyzmu. Trzeba zrewidować te stare mity. Ekumenizm męczenników pozwala nam zrozumieć, że podziały, które istnieją między Kościołami, nie sięgają nieba” – powiedział Radiu Watykańskiemu abp Szewczuk.

kb/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-06-25 07:20:17
miniaturka

Moskwa: międzynarodowa konferencja o polityce wsch. Watykanu

W Moskwie odbyła się konferencja naukowa o polityce wschodniej Watykanu w latach 1958-78. Zorganizowały ją: Papieski Komitet Nauk Historycznych, Rosyjska Akademia Nauk oraz moskiewski patriarchat.
2017-06-25 07:32:39
miniaturka

Filipiny: na Mindanao znowu sprofanowano katolickie miejsce kultu

Tak zwani Islamscy Bojownicy o Wolność Bangsamoro sprofanowali katolicką kaplicę podczas ataku na miasto Pigcawayan na wyspie Mindanao w Filipinach.
2017-06-25 07:49:07
miniaturka

Program podróży apostolskiej do Kolumbii

Opublikowano oficjalny program podróży apostolskiej Ojca Świętego do Kolumbii, która odbędzie się od 6 do 11 września.
2017-06-25 08:18:38
miniaturka

Fatima: poświęcenie Bliskiego Wschodu Niepokalanemu Sercu NMP

Dziś w Fatimie, podczas pielgrzymki Libańczyków z okazji stulecia objawień, odbędzie się poświęcenie Bliskiego Wschodu Niepokalanemu Sercu NMP.
2017-06-25 12:17:13
miniaturka

Warszawa: Ewangelizacja i Jubileusz 300-lecia koronacji obrazu MB Częstochowskiej

Spotkanie ewangelizacyjne "Jezus na Stadionie 2017" w Warszawie 1 lipca nawiązywać będzie do rocznicy 300-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.
2017-06-25 12:47:50
miniaturka

Życzenia przewodniczącego Episkopatu z okazji sakry bp. Andrzeja Przybylskiego

Życie i posługę Księdza Biskupa powierzam Bogu Wszechmogącemu, za wstawiennictwem Pani Jasnogórskiej – Królowej Polski – napisał abp Stanisław Gądecki, w liście z okazji święceń biskupich bp. Andrzeja Przybylskiego.