Strona główna
opoka.org.pl
2017-06-24 13:20
Anna Bajon / BP Jasna Góra

Kombatanci okresu stalinowskiego na Jasnej Górze

24. Pielgrzymka Kombatantów Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego trwa (23 i 24 czerwca) na Jasnej Górze.

Autor/źródło: Ks. Robert Capała, licencja: CC BY

Uczestnicy pielgrzymki oddali cześć bohaterom walki o wolność i niepodległość Polski w latach 1939-1956, pomordowanych w sowieckich łagrach i więzieniach Urzędu Bezpieczeństwa. Modlili się też za tych, którym udało się przeżyć i opuścić mury więzień.

W sobotę, 24 czerwca wierni modlili się podczas Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu odprawionej o godz. 9.30. Eucharystii przewodniczył ks. kmdr Janusz Bąk, delegat biskupa polowego ds. duszpasterstwa kombatantów.

Z racji pielgrzymki bp Józef Guzdek, biskup polowy Wojska Polskiego przygotował przesłanie, które na początku Mszy św. odczytał o. Kamil Szustak, paulin: „Drodzy kombatanci, w Roku Jubileuszu 300-leci Koronacji Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej tegoroczna pielgrzymka na Jasną Górę nabiera wyjątkowego znaczenia. Dziękuję za waszą obecność w duchowej stolicy Polski – pisze bp Guzdek - Wyrażam nadzieję, że spotkanie w Domu naszej Matki i Królowej będzie dla was źródłem głębokich przeżyć duchowych oraz przyniesie błogosławione owoce. Niech wasza obecność na Jasnej Górze będzie czytelnym świadectwem wiary oraz okazją do osobistego trwania w miłości Chrystusa. Pragnę wyrazić wdzięczność za wasze świadectwo wierności Bogu i Ojczyźnie dawane w czasach komunistycznego zniewolenia”.

Po Mszy św. uczestnicy pielgrzymki złożyli kwiaty pod Epitafium Smoleńskim, a następnie udali się na spotkanie do Kaplicy Różańcowej.

Dzień wcześniej, w piątek, o godz. 17.00 uczestnicy pielgrzymki wzięli udział w nabożeństwie Drogi Krzyżowej na jasnogórskich Wałach.

Związek WPOS zrzesza osoby więzione i represjonowane za działalność w latach 1939-1956. Celem związku jest kultywowanie patriotycznych tradycji walk narodu polskiego o niepodległość i sprawiedliwość społeczną, udzielanie pomocy socjalnej więźniom politycznym i ich rodzinom oraz otaczanie opieką wdów i sierot po więźniach politycznych. Związek WPOS zajmuje się również poszukiwaniem oraz ujawnianiem miejsc kaźni, miejsc skrytych pochówków działaczy niepodległościowych zamordowanych w latach 1939-1989.

o. Stanisław Tomoń

BPJG/ es

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-06-24 10:50:19
miniaturka

Zapraszamy na wakacje z Lednicą!

Już za chwilę koniec roku szkolnego a wraz z nim inauguracja wakacji prowadzonych przez Wspólnotę LEDNICA 2000! Nie może Cię zabraknąć!
2017-06-24 12:37:47
miniaturka

Kondolencje Prymasa Polski po śmierci O. Karola Meissnera

Bezgranicznie oddany małżeństwom i rodzinom – tak zmarłego 20 czerwca o. Karola Meissnera wspomina Prymas Polski abp Wojciech Polak.
2017-06-24 12:40:21
miniaturka

Jasna Góra: Kard. Dziwisz dołączył do "Selfie dla Maryi" na 300-lecie koronacji Obrazu

Kard. Stanisław Dziwisz dołączył do Inicjatywy „Selfie dla Maryi”, w ramach przeżywanego Jubileuszu 300-lecia koronacji Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.
2017-06-24 12:51:10
miniaturka

Zawierzenie Miasta Opola Matce Bożej z okazji 800-lecia Opola

Dziś odbędą się główne uroczystości kościelne związane z 800-leciem Miasta Opola. Rozpoczną się o godz. 16.00 przy kościele Matki Bożej Bolesnej i św. Wojciecha na Górce, skąd wyruszy procesja liturgiczna do katedry.
2017-06-24 16:50:49
miniaturka

"Kuszenie księdza" - nowy numer kwartalnika Pastores

Zagadnienie pokusy w życiu kapłańskim stało się tematem nowego numeru kwartalnika formacyjnego Pastores.
2017-06-24 17:13:33
miniaturka

Częstochowa: święcenia biskupa Andrzeja Przybylskiego - nowego biskupa pomocniczego

„Nierozłącznie traktuję w swoim powołaniu te dwa słowa: biskup pomocniczy. Powołał mnie Pan, abym pomagał” – mówił nowy biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej Andrzej Przybylski na zakończenie święceń w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie.