Strona główna
opoka.org.pl
2017-06-23 13:46
S. Zielińska / Radio Watykańskie

Papież do prześladowanych chrześcijan: pozostańcie żywym Kościołem

Nie zapominajmy, że na Wschodzie, także i dziś, chrześcijanie przelewają krew, która staje się pieczęcią ich wiary – powiedział Papież do uczestników sesji plenarnej Dzieł Pomocy Kościołom Wschodnim ROACO.

Ojciec Święty  przypomniał, iż wspólnoty chrześcijańskie na Wschodzie bardzo często doświadczały prześladowań. Fala emigracji osłabiła ich obecność na terenach, na których przez lata rozkwitali. Ale te wydarzenia – kontynuował Franciszek – pozwoliły im doświadczyć krzyża Chrystusowego, który jest przyczyną cierpienia i trwogi, ale zarazem źródłem zbawienia. Bez krzyża bowiem nie można być uczniem Chrystusa.

Papież podkreślił, że zawsze musimy się czuć żywymi kamieniami zjednoczonymi z Chrystusem. Kościoły Wschodnie mają wiele pięknych miejsc: kościołów, monasterów, klasztorów, którymi się opiekują i o które dbają. Nie wszystkie jednak da się po zniszczeniach odbudować.

„Ale kiedy nie da się odnowić lub utrzymać struktur, musimy nadal być żywą świątynią Pana, pamiętając, że «glina» naszej duchowej egzystencji została stworzona rękoma «garncarza», którym jest Pan. On wlał w nią swego ożywczego Ducha. I nie zapominajmy, że na Wschodzie także i dziś, chrześcijanie, zarówno katolicy, prawosławni, jak i protestanci, przelewają krew, która staje się pieczęcią ich wiary. Oby wierni ze Wschodu, którzy zmuszani są do emigracji, zostali przyjęci w miejscach, do których przybędą, i by mogli tam żyć według własnej tradycji kościelnej. W ten sposób wasza działalność, drodzy przedstawiciele Agencji wchodzących w skład ROACO, będzie mostem między Zachodem i Wschodem" – powiedział Ojciec Święty.

pp/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-06-23 12:04:50
miniaturka

Brave Kids – przyjaźń odważnych dzieci już rozkwita!

Dzieciaki z Kenii lubią truskawki, chłopiec z Mołdawii uwielbia łowić ryby, a Zac z USA doskonale jeździ na deskorolce – poznaliśmy już dzieci, które przyjechały do Polski w ramach projektu Brave Kids 2017.
2017-06-23 12:51:23
miniaturka
play

Arka Noego na słodko... Najlepsza piosenka na wakacje!

Dzieci z zespołu Arka Noego nagrały nowy teledysk do piosenki, która jest idealna na czas przerwy od nauki. Czy to będzie dziecięcy hit wakacyjny?
2017-06-23 13:08:51
miniaturka

Papież: dobry pasterz jest pasjonatem, umie rozeznawać i wskazać zło

Dobry duszpasterz to ten, kto jest pasjonatem, potrafi rozeznawać i jasno wskazywać zło – stwierdził Papież na czwartkowej Mszy w Domu św. Marty.
2017-06-23 13:42:41
miniaturka

Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa

Dziś w Kościele obchodzimy Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa – Światowy Dzień Modlitwy o Uświęcenie Kapłanów.
2017-06-23 14:30:49
miniaturka

Ogólnoświatowa Sztafeta Różańcowa w intencji księży

W Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej modlono się w ramach Ogólnoświatowej Sztafety Różańcowej, która w ciągu 24 godzin oplecie świat modlitwą w intencji kapłanów.
2017-06-23 14:44:06
miniaturka

O. Ibrahim z Syrii: rozumiem rozpacz człowieka, który rzuca się w morze

Wczoraj (22 czerwca) w Domu Arcybiskupów Warszawskich, odbyła się promocja książki o. Ibrahima Alsabagha „Tuż przed świtem. Syria. Kroniki czasu wojny i nadziei z Aleppo”.