Strona główna
opoka.org.pl
2017-06-23 10:16
AC / Katarzyna Jakus

„Telefon szkolny” nie ma wakacji

Koniec roku szkolnego dla wielu dzieci i rodziców nie zawsze jest czasem pożegnania z problemami szkolnymi czy przedszkolnymi.

Autor/źródło: pixabay.com

Fundacja Rzecznik Praw Rodziców również w okresie wakacyjnym będzie prowadziła telefoniczną poradnię dla rodziców i nauczycieli.

Wszyscy rodzice pragną, aby ich dzieci rozwijały się i uczyły w przyjaznym i bezpiecznym środowisku. Nie jeden rodzic marzy o jak najlepszych wynikach swego dziecka w nauce. Niestety nie zawsze to się udaje. Zdarza się, ze w okresie wakacyjnym dziecko musi np. przystąpić do egzaminów poprawkowych. W tej sytuacji szczególnie ważna jest życzliwa komunikacja rodzice – szkoła, by dziecko nie miało poczucia przegranej. Niestety zdarzają się okoliczności, które z punktu widzenia rodzica wydają się być nierozwiązywalne. Wówczas warto skontaktować się z ekspertami Telefonu Szkolnego.

- Nasi eksperci są do dyspozycji rodziców i nauczycieli również w okresie wakacji. Dyżury podane są na stronie www.rzecznikrodzicow.pl.  Z naszego doświadczenia nie ma spraw, których nie da się rozwiązać – mówi Tomasz Elbanowski, prezes Fundacji.

Fundacja Rzecznik Praw Rodziców ma bogate doświadczenie w zakresie wsparcia rodziców dzieci szkolnych i przedszkolnych. – Telefon Szkolny prowadzimy już 5 lat – wspomina Elbanowski i dodaje - Sytuacja w polskich szkołach pozostawia wiele do życzenia. Jednym z problemów jest brak rzetelnej informacji o prawach rodziców oraz prawie oświatowym. Sam ostatnio próbowałem coś ustalić w kuratorium i po kilkunastu rozmowach z urzędnikami, którzy mówili np. "Nie wiem, nie jestem prawnikiem", uzyskałem odpowiedz dopiero od eksperta naszego „Telefonu Szkolnego”.

Zakres porad ekspertów „Telefonu szkolnego” to m.in.:

-  porady dot. przepisów prawa oświatowego;

-  porady dot. szkół i przedszkoli: np. rekrutacji, zapewnienia odpowiednich warunków w placówkach, organizacji pracy placówek;

- porady dot. możliwości wpływu rodziców na to, co dzieje się w szkole czy przedszkolu ich dziecka;

- porady psychologiczne dot. funkcjonowania dziecka w szkole czy przedszkolu;

- porady dot. metod nauczania oraz sposobów realizacji podstawy programowej;

- porady dot. współpracy rodziców z nauczycielem w celu zwiększenia efektywności nauczania;

- porady dot. dostępu do edukacji i realizacji specjalnych potrzeb edukacyjnych w placówkach oświatowych.

Dzwoniąc pod numer 22 6 999 100 można uzyskać wsparcie m.in. psychologa, eksperta ds. praktyki stosowania prawa oświatowego i praw rodziców w szkole, psychologa – specjalisty wspierającego rodziców uczniów niepełnosprawnych, metodyka nauczania, nauczyciela praktyka. Szczegóły: rzecznikrodzicow.pl/telefon-szkolny

źródło: Katarzyna Jakus (koordynator projektu)

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-06-23 09:02:45
miniaturka

Kard. Müller: Jezus w sposób jasny ustanowił nierozerwalność małżeństwa

To Jezus w sposób jasny i nie pozostawiający żadnych wątpliwości ustanowił nierozerwalność małżeństwa. A my mamy to głosić, potwierdzać i wyjaśniać naszym wiernym – powiedział kard. Gerhard Müller.
2017-06-23 09:09:21
miniaturka

V Zjazd Duchowej Rodziny Mariańskiej

W niedzielę 25 czerwca, już po raz piąty do Sanktuarium Maryjnego w Licheniu Starym przybędą wierni należący do Duchowej Rodziny Mariańskiej, aby dziękować za otrzymane łaski i prosić o wstawiennictwo Bożą Rodzicielkę.
2017-06-23 09:40:03
miniaturka

Kościół - Sztuka - Biznes - Targi SACROEXPO w Kielcach

XVIII Międzynarodowa Wystawa Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SACROEXPO to najważniejsze wydarzenie branży sakralnej w Europie.
2017-06-23 11:06:35
miniaturka
play

Bóg pomaga mi być ojcem

Marek Grabowski i Jędrzej Odyniec odnieśli się do najważniejszej misji, którą się podjęli, czyli do bycia tatą.
2017-06-23 11:37:47
miniaturka

Kraków: ruszyła rejestracja na obchody 1. rocznicy ŚDM

Ruszyła rejestracja na koncert organizowany w Krakowie w ramach obchodów 1. rocznicy Światowych Dni Młodzieży. Odbędzie się on 29 lipca w Tauron Arena Kraków.
2017-06-23 12:04:50
miniaturka

Brave Kids – przyjaźń odważnych dzieci już rozkwita!

Dzieciaki z Kenii lubią truskawki, chłopiec z Mołdawii uwielbia łowić ryby, a Zac z USA doskonale jeździ na deskorolce – poznaliśmy już dzieci, które przyjechały do Polski w ramach projektu Brave Kids 2017.