Strona główna
opoka.org.pl
2017-06-22 18:33
Justyna Kapłańska / Radio Watykańskie

Watykan przeciwko ideologicznej kolonizacji

Niektóre kraje zachodnie wykorzystują swe wpływy, by narzucić innym własne podejście do wartości w takich kwestiach jak aborcja, małżeństwo czy ideologia gender – zauważył przedstawiciel Stolicy Apostolskiej w nowojorskiej siedzibie ONZ.

Autor/źródło: Eliza Bartkiewicz / BP KEP, licencja: CC BY

Abp Bernardito Auza przypomniał, że Franciszek nazywa ten proceder ideologiczną kolonizacją. Jest to w istocie wojna, której bronią są narzucane innym idee, wymuszona zmiana obyczajów i prawodawstwa.

Watykański dyplomata z uznaniem odniósł się do postawy afrykańskich biskupów, którzy przed dwoma laty wspólnie wystąpili przeciwko tej nowej dyktaturze. Stwierdzili oni wówczas, że pod pretekstem wolności, równouprawnienia, demokratyzacji i rozwoju, odradza się dzisiaj duch kolonializmu. Dlatego zażądali od wspólnoty międzynarodowej, by uszanowano godność afrykańskich społeczeństw.

Abp Auza wspomina o tym w przesłaniu na międzynarodowe spotkanie katolickich parlamentarzystów w Guadalupe w Meksyku. „Katoliccy prawodawcy powinni brać przykład z odwagi afrykańskich biskupów i pomagać swym krajom, by potrafiły sprzeciwić się tej nowej formie niewolnictwa” – stwierdził stały obserwator Stolicy Apostolskiej w ONZ.

kb/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy