Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl


2017-06-22 10:32
RA

XI Konna Pielgrzymka z Trzebnicy do Matki Bożej Licheńskiej

XI Konna Pielgrzymka z Trzebnicy dotarła do Sanktuarium Maryjnego w Licheniu Starym. Koniarze przez 6 dni pokonali ponad 240 km.

Pielgerzymka konna z Trzebnicy
Autor/źródło: RA

Pielgrzymów przed licheńską bazyliką powitał ks. Adam Stankiewicz MIC, wicekustosz licheńskiego Sanktuarium, który pogratulował pokonania trasy. Powiedział, że każda pielgrzymka jest swoistym świadectwem wyznawanej wiary.

Uczestników konnej pielgrzymki z Trzebnicy do Lichenia tradycyjnie witali wierni z parafii pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Koczurkach w archidiecezji wrocławskiej, w której posługę duszpasterską pełni ks. Krzysztof Dorna, salwatorianin, organizator tej niezwykłej podróży.

Ja wyjaśnił kapłan, do Lichenia początkowo miały przybyć 3 zaprzęgi konne. Jednak ze względu na chorobę jednego z uczestników, ostatecznie dojechał tylko jeden. Ks. Dorna podkreślił także, iż tegoroczna pogoda sprzyjała wyprawie: „Nie było zbyt gorąco, co w przypadku pielgrzymki konnej jest bardzo ważne. Zwierzęta zachowywały się spokojnie, nie mieliśmy żadnych problemów na trasie. Tradycyjnie zatrzymywaliśmy się u zaprzyjaźnionych koniarzy, którzy przyjmowali nas z otwartymi ramionami i ogromną życzliwością, za co z całego serca dziękujemy”.  

Do licheńskiego Sanktuarium zaprzęg przybył tuż po godz. 13. Po powitaniu i krótkiej modlitwie, pielgrzymi wykonali pamiątkową fotografię przed schodami prowadzącymi do licheńskiej bazyliki. Następnie udali się do świątyni, aby pokłonić się Matce Bożej Licheńskiej. Tradycja Konnej Pielgrzymki z Trzebnicy do Matki Bożej Licheńskiej sięga 2005 roku. W ubiegłym roku pielgrzymka nie doszła do skutku, gdyż miłośnicy koni z Trzebnicy i Wrocławia udali się na Jasną Górę na Ogólnopolską Pielgrzymkę Miłośników i Sympatyków Koni. W tegorocznym pielgrzymowaniu udział wzięli: Tadeusz Dolny z Rudy Sułowskiej, Tadeusz Staśkiewicz ze Sobiałkowa (właściciele koni), Marcin Cieśla z Sułowa (luzak),  Andrzej Matyjasik z Elbląga (logistyk) oraz ks. Krzysztof Dorna z Koczurek (kapelan).

Warto dodać, iż ks. Krzysztof Dorna, diecezjalny kapelan środowisk jeździeckich w archidiecezji wrocławskiej, jest jednym z pięciu kapłanów w Polsce należących do Duszpasterstwa Miłośników i Sympatyków Koni.

Licheń Stary, 21 czerwca 2017 r.


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: pielgrzymka, lichen, sanktuarium, konie