Strona główna
opoka.org.pl
2017-06-22 08:45
AC / Radio Watykańskie

Dziesięciolecie zjednoczenia rosyjskiego prawosławia

Sobór Arcybiskupi Rosyjskiego Prawosławia wydał przesłanie wzywające do usunięcia w Rosji wszelkich symboli jak się wyrażono "bezbożnego systemu totalitarnego".

Autor/źródło: MG, Maciej Górnicki

Dla uczczenia dziesiątej rocznicy zjednoczenia rosyjskich wspólnot prawosławnych za granicą i w kraju Cyryl I poświęcił pomnik "Zjednoczenie", który znajduje się u wejścia do moskiewskiego soboru katedralnego Chrystusa Zbawiciela. Z tej samej okazji obradujący w Monachium Sobór Arcybiskupi Rosyjskiego Prawosławia za granicą wydał przesłanie wzywające do usunięcia w Rosji wszelkich symboli jak się wyrażono "bezbożnego systemu totalitarnego", w tym ciała Lenina z Placu Czerwonego w Moskwie.

17 maja minęło 10 lat od podpisania przez nieżyjących już patriarchę moskiewskiego Aleksego II i metropolitę Nowego Jorku Laurentego dokumentu o kanonicznym zjednoczeniu obydwu rosyjskich kościołów prawosławnych rozdzielonych w wyniku rewolucji 1917 r. Rzeźba wykonana w brązie przedstwia obydwu hierarchów stojących na rozpołowionej kuli ziemskiej i trzymających w rękach świątynię Chrystusa Zbawiciela oraz podpisany akt o zjednoczeniu obydwu kościołów.

Obradujący w tym samym czasie sobór Rosyjskiego Prawosławia za Granicą wezwał do natychmiastowego usunięcia w Rosji wszystkich symboli komunistycznego państwa sowieckiego, w tym usunięcia z Placu Czerwonego ciała Lenina. Dla upamiętnienia aktu zjednoczenia hierarchowie prawosławni związani z Patriarchatem Moskiewskim: Onufry z Kijowa i głowa całego prawosławia rosyjskiego za granicą Hilarion konsekrowali w Monachium sobór pod wezwaniem Nowych Męczenników za Wiarę zamordowanych w czasach sowieckich.

W. Raiter, Moskwa/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-06-21 20:14:45
miniaturka

Program Zarządzania Kościołem (PCM)

Papieski Uniwersytet Świętego Krzyża w Rzymie zorganizował dla kapłanów, osób świeckich i członków zakonów, którzy działają w przestrzeni ekonomicznej i administracyjnej Kościoła, specjalistyczny kurs zarządzania Kościołem.
2017-06-21 20:26:02
miniaturka

Katolicka Telewizja Internetowa - Nowy Kierunek Studiów na UKSW

„Możemy wybudować wiele kościołów. Ale jeśli nie będziemy mieli własnych mediów, te kościoły będą puste”. Te słowa św. Maksymiliana Marii Kolbego stały się inspiracją do stworzenia nowych studiów teologicznych pod nazwą: Katolicka Telewizja Internetowa.
2017-06-22 08:28:18
miniaturka

Sudan Południowy: nadal mamy nadzieję na przyjazd Papieża

Bp Kussala wezwał katolików i wszystkich mieszkańców Sudanu Płd., by każdy według własnych możliwości uczynił wszystko, by zapanował pokój, bo to jedyny sposób, aby w najbliższym czasie móc przyjąć Papieża.
2017-06-22 09:19:17
miniaturka

Stacja7.pl: zapisy na Akademię Dziennikarstwa

Odbędzie się druga edycja Akademii Dziennikarstwa, która prowadzona jest przez Papieski Wydział Teologiczny w Warszawie oraz portal Stacja7.pl.
2017-06-22 10:02:16
miniaturka

Zobacz radość 15 tysięcy osób na Jasnej Górze podczas koncertu Armii Dzieci

Niezwykła relacja wideo TV TRWAM z koncertu XVIII Pielgrzymki PKRD na Jasną Górę.
2017-06-22 10:04:39
miniaturka

Ukraina: nowy biskup pomocniczy we Lwowie

Wczoraj w katedrze lwowskiej odbyły się święcenia biskupie franciszkanina o. Edwarda Kawy.