Strona główna
opoka.org.pl
2016-11-18 10:33
iz / www.episkopat.pl

Doroczne rekolekcje biskupów

„Idźcie i głoście” to temat przewodni dorocznych rekolekcji biskupów, które rozpoczną się w najbliższy wtorek 22 listopada na Jasnej Górze. W ciągu czterech dni nauki rekolekcyjne będzie głosił o. Ryszard Szmydki OMI.

Autor/źródło: www.episkopat.pl

Rekolekcje biskupów rozpoczną się we wtorek 22 listopada wieczorem modlitwą przed Najświętszym Sakramentem i zakończą  się w piątek, 25 listopada po południu. We środę Mszy św. z Jutrznią o godz. 7.45 będzie przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio. Ta Msza św. będzie sprawowana w języku łacińskim. Drugiego dnia zaś kard. Kazimierz Nycz. Rekolekcje zakończy w piątek Msza św. w Kaplicy Matki Bożej o  godz. 11.00. Przewodniczyć jej będzie prymas Polski abp Wojciech Polak.


W ciągu czterodniowego spotkania na Jasnej Górze biskupi wysłuchają ośmiu nauk rekolekcyjnych, które wygłosi o. Ryszard Szmydki ze Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Pierwsza z nauk będzie wprowadzała w temat rekolekcji „Idźcie i głoście”. W drugim dniu biskupi wysłuchają trzech konferencji „Ojciec posyła Syna”, „Jezus Chrystus posyła uczniów” i „Kościół misyjny z natury”. W czwartek o. Szmydki wygłosi nauki zatytułowane kolejno: „Biada mi gdybym nie głosił”, „Głoście Ewangelię”, „Będziecie moimi świadkami”. W piątek, na zakończenie rekolekcji biskupi wysłuchają ósmej konferencji „Matka ewangelizacji”.


Czwartek, 24 listopada, będzie dniem sakramentu pokuty i pojednania. Każdy dzień biskupi zakończą Apelem Jasnogórskim w Kaplicy Matki Bożej. Pierwszego dnia będzie mu przewodniczył bp Henryk Wejman, drugiego bp Rafał Markowski, a trzeciego bp Wiesław Szlachetka.


W tym roku lekturą towarzyszącą biskupom będzie książka „Bóg albo nic. Rozmowa o wierze” kard. Roberta Saraha i Nicolasa Diata.


Równolegle z rekolekcjami biskupów odbędą się też już tradycyjnie rekolekcje dla ich kierowców.

http://episkopat.pl/doroczne-rekolekcje-biskupow/


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2016-11-18 08:19:39
miniaturka

Franciszek do Caritas: miłosierdziem naprawiajmy świat

Papież Franciszek zachęcił przedstawicieli Caritas Internationalis do wytrwałego naprawiania świata. Przypomniał, że ubóstwo, głód, choroby i ucisk nie są nieuniknione, a zatem nie muszą być stale obecne.
2016-11-18 08:59:57
miniaturka

Don Camillo w warszawskim seminarium

Raz do roku – na zimę, zgodnie z 16-letnią już tradycją, warszawsko-praskie seminarium otwiera swoje podwoje przemieniając się na dłuższą chwilę w teatr. Klerycy III kursu staną przed wyzwaniem grania na scenie jako aktorzy-amatorzy.
2016-11-18 10:12:28
miniaturka

Kanada: protestancka teologia liberalna wymiata wiernych ze świątyń

Protestanci Kanady odwracają się od teologii liberalnej. Zgromadzenia, w których przeważa taka wizja chrześcijaństwa, pustoszeją, rozwijają się natomiast tylko te, które proponują konserwatywną interpretację Pisma Świętego.
2016-11-18 10:46:46
miniaturka

Jubileuszowy Akt Przyjęcia Jezusa za Króla i Pana 19 XI

Jubileuszowy Akt Przyjęcia Jezusa za Króla i Pana będzie miał miejsce 19 listopada 2016 r. w Krakowie-Łagiewnikach. Dzień później, w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata, będzie można go dokonać we wszystkich kościołach w Polsce. To zwieńczenie Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia oraz Jubileuszu 1050. rocznicy Chrztu Polski.
2016-11-18 11:18:47
miniaturka

Papież: zarzuty przeciw „Amoris laetitia” świadectwem braku recepcji Vaticanum II

Pewne sprzeciwy wobec adhortacji „Amoris laetitia” świadczą o niedostatkach recepcji nauczania Soboru Watykańskiego II – powiedział papież Franciszek w rozmowie ze Stefanią Falasca, opublikowaną dziś na łamach włoskiego dziennika katolickiego „Avvenire”. Jej głównym tematem jest dobiegający końca Jubileusz Miłosierdzia oraz kwestia jedności chrześcijan.
2016-11-18 12:14:06
miniaturka

Kciuk w górę – relacja z pikiety w Lublinie

12 listopada obrońcy życia z Lublina ponownie stanęli przed ratuszem, by ukazywać prawdę o aborcji.