Strona główna
opoka.org.pl
2017-06-21 14:12
S. Zielińska / KAI

UKSW: Tożsamość misjonarza świeckiego - sympozjum "Świeccy a misje"

- Trzeba wyrażać chęć wiernego naśladowania Jezusa, by przez swoje działanie przedłużać Jego zbawczą misję - mówił ks. Kamil Leszczyński SDS, w wykładzie nt. tożsamości misjonarza i wolontariusza świeckiego, podczas trwającego w Warszawie sympozjum "Świeccy a misje".

Organizatorem sympozjum jest Komisja Episkopatu Polski ds. Misji oraz Katedra Misjologii Wydziału Teologicznego UKSW.

Zdaniem ks. Leszczyńskiego, osoba pragnąca ewangelizować innych musi przede wszystkim cechować się tożsamością integralną w sferze - fizycznej, psychicznej i duchowej.

Jak tłumaczył duchowny, na sferę fizyczną składa się chociażby zdrowie danej osoby, pozwalające na pracę w trudnych warunkach. Przez sferę psychiczną można rozumieć np. dojrzałość emocjonalną, natomiast sfera duchowa polega na dobrym rozumieniu wiary.

- Jeżeli któraś z tych sfer będzie zachwiana, nie można powiedzieć, że dana osoba jest dojrzała. Natomiast osoba pragnąca wyjechać na misje musi być kompletna w sferze fizycznej, psychicznej i duchowej. Musi być osobą zintegrowaną - podkreślił ks. Leszczyński.

Kolejną cechą dobrego misjonarza, zdaniem wykładowcy, jest właściwa motywacja, którą jest naśladowanie Chrystusa. - Bez tego nie ma mowy o tożsamości chrześcijańskiej. Trzeba wyrażać chęć wiernego naśladowania Jezusa, by przez swoje działanie przedłużać Jego misję zbawczą - stwierdził prelegent.

Kapłan zaznaczył, że z dobrze uformowanej tożsamości rodzi się świadectwo chrześcijańskie, potwierdzające wiarę w Jezusa. - Pokaż innym jak żyjesz, pokaż swoim zachowaniem, wyborami życiowymi, co jest twoją tożsamością. Powiedz dlaczego chcesz pomagać, dlaczego Jezus jest tak ważny, aby inni mogli go przyjąć w życiu - zachęcał.

Ks. Leszczyński dodał, że istotna jest również wspólna tożsamość grupowa wszystkich osób pracujących na placówce misyjnej. - Jeżeli naszą wspólną wartością nadrzędną będzie Bóg, to będziemy tworzyć grupową tożsamość chrześcijańską - stwierdził prelegent, podsumowując, że należy dbać o spójność myśli, słów i czynów osób ewangelizujących.

Jednodniowe sympozjum na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego zakończy Msza św. w katedrze warszawsko-praskiej, pod przewodnictwem przewodniczącego KEP, abp. Stanisława Gądeckiego, o godzinie 18.00.

ar / Warszawa

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-06-21 13:05:39
miniaturka

Paradiso 2017 - Dni Młodych w Gostyniu

Na Świętej Górze w Gostyniu, w dniach 26–30 czerwca br. odbędą się Dni Młodych - Paradiso 2017. To wakacyjna propozycja dla młodzieży z Archidiecezji Poznańskiej i nie tylko, organizowana przez Archidiecezjalne Duszpasterstwo Jordan.
2017-06-21 13:24:27
miniaturka

5 numer L'Osservatore Romano: wizyta Papieża w Egipcie

Wizyta Papieża w Egipcie trwała niewiele godzin, lecz pozostawiła jednoznaczne wskazania w odniesieniu do trzech dziedzin: polityki, dialogu z islamem i ruchu ekumenicznego.
2017-06-21 13:35:10
miniaturka

O. Lombardi otrzyma honorowy doktorat UKSW

O. Federico Lombardi, 24 października br., otrzyma doktorat honoris causa UKSW w Warszawie. Były dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej zostanie wyróżniony za „wiarygodne zaangażowanie w komunikacji społecznej trzech papieży i Kościoła”.
2017-06-21 14:56:28
miniaturka

Ekumeniczna Liturgia Męczenników

Wspólnota Sant'Egidio 28 czerwca br. zaprasza na modlitwę za chrześcijan, którzy w minionym roku oddali swoje życie za Ewangelię. Mottem modlitwy, której przewodniczyć będzie kard. Kazimierz Nycz są słowa "Wierni łagodnej sile miłości".
2017-06-21 15:40:07
miniaturka

Bp Mazur: liczba polskich misjonarzy świeckich jest symboliczna

Bp Jerzy Mazur, przewodniczący Komisji KEP ds. Misji, podczas sympozjum naukowego „Świeccy a misje” zorganizowanego na UKSW z okazji 50-lecia Komisji misyjnej, zwrócił uwagę na niewielką liczbę misjonarzy świeckich z Polski.
2017-06-21 15:59:33
miniaturka

Kraków: zgromadzenia zakonne z bogatą ofertą na wakacje dla młodych

Krakowskie zgromadzenia zakonne przygotowały dla młodych wiele propozycji na wypoczynek z Bogiem. Są wśród nich m.in. obóz studencko-młodzieżowy, rekolekcje survivalowe, górskie wędrówki, rekolekcje pod żaglami i na rowerze, oraz wiele innych.