Strona główna
opoka.org.pl
2017-06-21 13:15
S. Zielińska / KAI

O. Lombardi otrzyma honorowy doktorat UKSW

O. Federico Lombardi, 24 października br., otrzyma doktorat honoris causa UKSW w Warszawie. Były dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej zostanie wyróżniony za „wiarygodne zaangażowanie w komunikacji społecznej trzech papieży i Kościoła”.

Autor/źródło: Medol / commons.wikimedia.org, CC BY-SA 4.0

Kard. Kazimierz Nycz, Wieki Kanclerz Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie wyjaśnił, że nadanie honorowego doktoratu jest elementem troski o poziom uniwersytetu oraz jego zewnętrzny odbiór. „To honor nie tylko tego, który tytuł otrzymuje, ale także nobilitacja uczelni” - dodał kardynał.

Metropolita warszawski przypomniał, że o. Federico Lombardi całe swoje życie związał z mediami. - To odpowiedni, stosowny kandydat do tego, by ze względu na jego osobę, ale i papieży Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka, z wszystkimi jego zasługami dla Kościoła, uhonorować tytułem doktora honoris causa” - powiedział Wielki Kanclerz UKSW.

Rektor uczelni ks. prof. dr hab. Stanisław Dziekoński podkreślił, że uroczystość wręczenia honorowego doktoratu zbiegnie się z 25-leciem Instytutu Edukacji Medialnej i Dziennikarstwa, który wpisał się na stałe w UKSW. Ks. prof. Dziekoński zauważył, że honorowy doktorat to wyróżnienie dla uniwersytetu, ale i uwieńczenie prac wielu osób oraz wysiłków uczelni w kierunku zbudowania ważnego Instytutu Edukacji Medialnej i Dziennikarstwa.

Kierujący tym Instytutem prof. dr hab. Jerzy Olędzki poinformował, że w czasie uroczystości nadania honorowego doktoratu, która odbędzie się 24 października, o. Federico Lombardi wygłosi wykład poświęcony wartości komunikowania.

W opinii prof. Olędzkiego o. Lombardi łączy swoją postacią to wszystko, czego studentów naucza się w Instytucie Edukacji Medialnej i Dziennikarstwa. „To człowiek, który umie być dziennikarzem, a jednocześnie służyć ważnej sprawie. My uczymy naszych studentów, jak służyć ważnej sprawie, jak pracować dla dobra społecznego” - powiedział prof. Olędzki.

O. Lombardi doktorat honoris causa otrzyma w zakresie teologii środków społecznego przekazu, za „wiarygodne zaangażowanie w komunikacji społecznej trzech papieży i Kościoła”.

Z mediami o. Lombardi związany jest od 1973 roku, gdy pracował w redakcji dwutygodnika jezuickiego „La Civiltà Cattolica”. W latach 1984-90 był prowincjałem włoskiej prowincji Zakonu Jezuitów. W 1991 roku otrzymał nominację na dyrektora programowego, a w 2005 roku dyrektora generalnego Radia Watykańskiego. Jednocześnie w latach 2001-2013 był dyrektorem generalnym Watykańskiego Ośrodka Telewizyjnego. W lipcu 2006 roku został powołany na dyrektora Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej. Stanowisko to piastował do 31 lipca 2016 roku.

Aktualnie jezuita jest prezesem zarządu „Fundacji Watykańskiej Joseph Ratzinger - Benedykt XVI”, która wspiera badania i studia nad myślą kard. Ratzingera.

rl (KAI) / Warszawa


Zdjęcie: Federico Lombardi autor: Medol, licencja: CC BY-SA 4.0

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi: