Strona główna
opoka.org.pl
2016-11-18 10:11
iz / KAI

Kanada: protestancka teologia liberalna wymiata wiernych ze świątyń

Protestanci Kanady odwracają się od teologii liberalnej. Zgromadzenia, w których przeważa taka wizja chrześcijaństwa, pustoszeją, rozwijają się natomiast tylko te, które proponują konserwatywną interpretację Pisma Świętego.

Autor/źródło: pixabay

Do takich wniosków doszedł socjolog David Haskell, który przez ostatnich 5 lat badał kanadyjskich protestantów. Podkreślił przy tym, że jego badania miały charakter czysto naukowy i nie zleciła ich żadna instytucja. Wynika z nich jednak jasno, że kwitną tylko te wspólnoty, gdzie wierzy się w to, co mówi Pismo Święte, i dba się o jakość liturgii.


Co znamienne, wśród pastorów ze wspólnot liberalnych tylko 19 proc. codziennie czyta Biblię, zaledwie połowa wierzy w rzeczywiste zmartwychwstanie Chrystusa, a 44 proc., że Pan Bóg czyni cuda. Zaledwie co drugi pastor z takich środowisk uważa, że warto zabiegać o nawrócenie niechrześcijan. Pastorzy konserwatywni nie mają co do tego wątpliwości. Toteż we wspólnotach liberalnych dwie trzecie wiernych to ludzie starzy, podczas gdy u konserwatystów odwrotnie - tylko jedna trzecia.


Pełne wyniki badań ogłosi w grudniu czasopismo "Review of Religious Research", ale już dziś poinformował o nich angielski dziennik "The Guardian". Zwrócił on uwagę, że badania przeprowadzone w Kanadzie zadają kłam temu, co zawsze twierdzono w Wielkiej Brytanii, a mianowicie, że teologia nie ma wpływu na liczebny stan Kościoła. Gazeta przypomniała, że w Kościele Anglii liczba wiernych spadła w ciągu ostatnich 35 lat o połowę - obecnie co niedzielę chodzi tam do świątyni jedynie 960 tys. anglikanów, czyli 1,5 proc. ludności.

(KAI/RV) / Ottawa

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2016-11-18 07:40:53
miniaturka

65 mln ludzi zmuszonych do opuszczenia swych krajów

Europa musi wypracować bardziej skuteczny i solidarny system przyjmowania uciekinierów z krajów dotkniętych kryzysami. Wskazuje na to włoska Fundacja Migrantes, która wraz z Caritas i Wysokim Komisarzem ONZ ds. Uchodźców przygotowała najnowszy raport o migracji.
2016-11-18 08:19:39
miniaturka

Franciszek do Caritas: miłosierdziem naprawiajmy świat

Papież Franciszek zachęcił przedstawicieli Caritas Internationalis do wytrwałego naprawiania świata. Przypomniał, że ubóstwo, głód, choroby i ucisk nie są nieuniknione, a zatem nie muszą być stale obecne.
2016-11-18 08:59:57
miniaturka

Don Camillo w warszawskim seminarium

Raz do roku – na zimę, zgodnie z 16-letnią już tradycją, warszawsko-praskie seminarium otwiera swoje podwoje przemieniając się na dłuższą chwilę w teatr. Klerycy III kursu staną przed wyzwaniem grania na scenie jako aktorzy-amatorzy.
2016-11-18 10:34:27
miniaturka

Doroczne rekolekcje biskupów

„Idźcie i głoście” to temat przewodni dorocznych rekolekcji biskupów, które rozpoczną się w najbliższy wtorek 22 listopada na Jasnej Górze. W ciągu czterech dni nauki rekolekcyjne będzie głosił o. Ryszard Szmydki OMI.
2016-11-18 10:46:46
miniaturka

Jubileuszowy Akt Przyjęcia Jezusa za Króla i Pana 19 XI

Jubileuszowy Akt Przyjęcia Jezusa za Króla i Pana będzie miał miejsce 19 listopada 2016 r. w Krakowie-Łagiewnikach. Dzień później, w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata, będzie można go dokonać we wszystkich kościołach w Polsce. To zwieńczenie Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia oraz Jubileuszu 1050. rocznicy Chrztu Polski.
2016-11-18 11:18:47
miniaturka

Papież: zarzuty przeciw „Amoris laetitia” świadectwem braku recepcji Vaticanum II

Pewne sprzeciwy wobec adhortacji „Amoris laetitia” świadczą o niedostatkach recepcji nauczania Soboru Watykańskiego II – powiedział papież Franciszek w rozmowie ze Stefanią Falasca, opublikowaną dziś na łamach włoskiego dziennika katolickiego „Avvenire”. Jej głównym tematem jest dobiegający końca Jubileusz Miłosierdzia oraz kwestia jedności chrześcijan.