Strona główna
opoka.org.pl
2017-06-20 17:42
Justyna Kapłańska / Radio Watykańskie

Papież na kongresie: dojrzewanie młodzieży nie jest patologią

Papież otworzył kolejny kongres diecezjalny poświęcony wychowaniu dorastającej młodzieży.

Autor/źródło: Ks. Robert Capała, licencja: CC BY

Wczoraj wieczorem, w Bazylice św. Jana na Lateranie, w obecności przedstawicieli wszystkich parafii diecezji rzymskiej, Papież otworzył kolejny kongres diecezjalny poświęcony wychowaniu dorastającej młodzieży. W wygłoszonym przemówieniu podkreślił, że żyjemy w kultrze bez korzeni, a rodzina wykorzeniona to taka, która nie ma historii, pamięci. Bardzo często dzieci wysyła się na różne zajęcia pozalekcyjne, bo mają być ważne dla ich przyszłości, a zapomina się o pokazaniu im przeszłości, korzeni domu, rodziny. Stąd wielka rola dziadków, którzy mogą w tym pomóc.

Franciszek zdefiniował też, czym jest okres dojrzewania.

„To cenny czas w życiu waszych dzieci. Czas trudny, tak. Czas zmian i niestabiliności, tak. Czas charakteryzujący się wielkim ryzykiem, bez dwóch zdań. Ale przede wszystkim to czas wzrastania waszych dzieci i całej rodziny. Dojrzewanie to nie patologia i nie powinniśmy podchodzić do tego w ten sposób. Dziecko, które przeżywa swoje dorastanie (niezależnie jak trudne byłoby ono dla rodziców) jest dzieckiem z przyszłością i nadzieją” – powiedział Papież.

Ojciec Święty zachęcił także rodziców do wspierania swoich dojrzewających dzieci, które ubiegają się o swą podmiotowość, aby swoje sny i marzenia mogli zamieniać na kontkretne czyny.

Papież zauważył także, że dziś świat ludzi dorosłych jako model sukcesu proponuje „wieczną młodość”. Wydaje się, że dojrzewanie, starzenie się jest czymś złym, synonimem życia sfustrowanego, znudzonego. „Jak smutną rzeczą jest fakt, że niektórzy chcą robić sercu lifting. Czymś bardzo bolesnym jest także i to, że niektórzy chcą wymazać zmarszczki wielu spotkań, radości i smutków”.

Franciszek zwrócił uwagę także na zagrożenie, jakie niesie ze sobą konsumizm. Odpowiedzią na niego jest prostota, jej ogromne bogactwo.

pp/rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-06-20 15:52:57
miniaturka

Warszawa: rozpoczął się Wakacyjny Zjazd Misjonarzy

Prawie 100 kapłanów diecezjalnych i zakonnych, sióstr zakonnych oraz osób świeckich pracujących w 97 krajach świata bierze udział w trwającym do czwartku Wakacyjnym Zjeździe Misjonarzy, który odbywa się w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie.
2017-06-20 16:26:28
miniaturka

X Juwenalia Seniorów w Warszawie

W Warszawie trwają 10. Juwenalia III Wieku, organizowane przez Fundację AVE. Przez trzy dni na warszawskich scenach – Białołęckiego Ośrodka Kultury, Teatru Palladium i Klubu Hybrydy wystąpi ponad 3,5 tys. seniorów z Uniwersytetów III Wieku z całej Polski.
2017-06-20 17:43:05
miniaturka

Papież na grobach prekursorów posoborowego Kościoła

Ojciec Święty złożył dziś krótką, zaledwie kilkugodzinną wizytę w północnych Włoszech. Była to swoista pielgrzymka na groby dwóch kapłanów, którzy byli prekursorami posoborowego Kościoła, choć w swoich czasach budzili wiele kontrowersji.
2017-06-20 18:37:44
miniaturka

Krzeszowska pielgrzymka Rodziny Radia Maryja.

Rodzina Radia Maryja po raz kolejny spotkała się w Krzeszowie - Europejskiej Perle Baroku
2017-06-21 08:16:55
miniaturka

Papież w Chile i Peru

W dniach od 15 do 21 stycznia 2018 r. Papież Franciszek uda się w podróż apostolską do Ameryki Południowej, gdzie odwiedzi Chile i Peru.
2017-06-21 08:28:27
miniaturka

"Świeccy a misje". Transmisja na żywo 9:30 i 18:00

Dziś, 21 czerwca, odbędą się dwie transmisje na żywo z okazji sympozjum "Świeccy a misje". Organizatorem sympozjum jest Komisja Episkopatu Polski ds. Misji oraz Katedra Misjologii WT UKSW.