Strona główna
opoka.org.pl
2017-06-20 16:22
S. Zielińska / Fundacja AVE

X Juwenalia Seniorów w Warszawie

W Warszawie trwają 10. Juwenalia III Wieku, organizowane przez Fundację AVE. Przez trzy dni na warszawskich scenach – Białołęckiego Ośrodka Kultury, Teatru Palladium i Klubu Hybrydy wystąpi ponad 3,5 tys. seniorów z Uniwersytetów III Wieku z całej Polski.

- To największy w Europie interdyscyplinarny festiwal artystyczny seniorów – mówi Bartłomiej Włodkowski, prezes Fundacji AVE i pomysłodawca imprezy. – Chcemy pokazać, że sztuka i kultura potrafią zamienić jesień życia w twórczą wiosnę i są znakomitą propozycją dla każdego, niezależnie od wieku. Po prostu warto żyć artystycznie i kulturalnie.

Z roku na rok poziom prezentacji jest coraz wyższy. Seniorskie chóry sięgają po coraz ambitniejszy repertuar, a teatry wystawiają sztuki znanych dramatopisarzy. Nie brakuje również bardzo różnorodnych układów tanecznych – od tańców ludowych poprzez pokazy z kręgu kultury żydowskiej, czy cygańskiej, po taniec współczesny.

- Dla wielu grup udział w Juwenaliach jest niezmiernie istotną motywacją do całorocznej pracy warsztatowej – mówi Włodkowski. – Prezentacja w Warszawie i konfrontacja z innymi grupami stanowią dla wielu grup najważniejsze wydarzenie w roku.

Grażyna Mulczyk-Skarżyńska z UTW Politechniki Koszalińskiej: - To, co robicie dla seniorów, to przywracanie ich życiu. Budzi się chęć do pracy zespołowej, a przede wszystkim radość z własnego sprawstwa i bycia zauważonym. Chylę czoło przed Waszą niezłomną pracą. Jesteście jak Wielkie Drzewo, które wciąż owocuje i unosi wysoko nawet usychające gałęzie!

Występy oceniają aktorzy, dyrygenci, kompozytorzy, śpiewacy i choreografowie. Najlepsze prezentacje mogą liczyć na atrakcyjne nagrody – łączy budżet nagród oscyluje wokół 35 tys. złotych.

Prezentacjom scenicznym towarzyszy również konkurs literacki seniorów. Dla uczestników Juwenaliów seniora zaplanowano występy gwiazd. Wystąpią Jacek Wójcicki, Czesław Majewski oraz Janusz Tylman, a także soliści Opery Wrocławskiej. Gala finałowa w środę 21 VI o g. 15.40 w Teatrze Palladium w Warszawie. Projekt wspiera m.st. Warszawa.

Wstęp na wszystkie wydarzenia wolny.


X JUWENALIA III WIEKU - harmonogram

19 VI, Białołęcki Ośrodek Kultury, ul. Van Gogha 1, g. 9:00-20:00

20 VI, Teatr Palladium, Klub „Hybrydy”, ul. Złota 7/9, g. 8:00-19:00

21 VI, Białołęcki Ośrodek Kultury, ul. Głębocka 66, g. 9:00-14:00

21 VI, Teatr Palladium, Klub „Hybrdy”, ul. Złota 7/9, g. 8:00–17:30


Źródło: Bartłomiej Włodkowski, Fundacja AVE

Linki zewnętrzne:

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-06-20 14:48:19
miniaturka

Bp Libera do księży: nie bójcie się pracy z młodzieżą!

Czternastu księży z diecezji płockiej, którzy w 1992 roku przyjęli święcenia kapłańskie z rąk bp. Zygmunta Kamińskiego, obchodziło swój kapłański jubileusz.
2017-06-20 15:17:35
miniaturka

Radom: Diecezjalne Forum Młodych przygotowaniem do Synodu Biskupów

Targi Wspólnot w centrum Radomia, koncert Siewców Lednicy oraz Apel Młodych, połączony z koncertem "Nieziemskie Granie" - to wszystko odbędzie się w ramach wrześniowego Forum Młodych.
2017-06-20 15:52:57
miniaturka

Warszawa: rozpoczął się Wakacyjny Zjazd Misjonarzy

Prawie 100 kapłanów diecezjalnych i zakonnych, sióstr zakonnych oraz osób świeckich pracujących w 97 krajach świata bierze udział w trwającym do czwartku Wakacyjnym Zjeździe Misjonarzy, który odbywa się w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie.
2017-06-20 17:43:05
miniaturka

Papież na grobach prekursorów posoborowego Kościoła

Ojciec Święty złożył dziś krótką, zaledwie kilkugodzinną wizytę w północnych Włoszech. Była to swoista pielgrzymka na groby dwóch kapłanów, którzy byli prekursorami posoborowego Kościoła, choć w swoich czasach budzili wiele kontrowersji.
2017-06-20 17:59:43
miniaturka

Papież na kongresie: dojrzewanie młodzieży nie jest patologią

Papież otworzył kolejny kongres diecezjalny poświęcony wychowaniu dorastającej młodzieży.
2017-06-20 18:37:44
miniaturka

Krzeszowska pielgrzymka Rodziny Radia Maryja.

Rodzina Radia Maryja po raz kolejny spotkała się w Krzeszowie - Europejskiej Perle Baroku