Strona główna
opoka.org.pl
2017-06-20 08:14
S. Zielińska / Radio Watykańskie

Łotwa: stały diakon archidiecezji ryskiej

Archidiecezja ryska ma nowego diakona. Nie byłoby to może nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że został nim mąż i ojciec wielodzietnej rodziny. Święcenia diakona odbyły się 18 czerwca i są precedensem dla Kościoła na Łotwie.

Ryga
Autor/źródło: pixabay.com

Diakon Dainis Stikuts jest z zawodu ekonomistą i pracuje w łotewskim ministerstwie finansów. Jednocześnie jest od lat zaangażowany w życie Kościoła, zwłaszcza w formację i apostolat świeckich. W marcu został ustanowiony nadzwyczajnym szafarzem Eucharystii.

Uroczystość święceń diakonatu odbyła się w ryskiej katedrze św. Jakuba. Udzielając ich abp Zbigniew Stankiewicz przypomniał nauczanie Soboru Watykańskiego II odnawiającego w Kościele łacińskim diakonat stały oraz wyjaśnił istotę tej posługi we wspólnocie wiernych.

Z jednej strony jest to znacząca pomoc w duszpasterstwie, zwłaszcza przy braku kapłanów; z drugiej strony właściwą posługą diakona jest troska o ubogich i potrzebujących oraz dbałość o materialne dobra Kościoła. Zawodowe i duchowe kwalifikacje nowego diakona z pewnością wychodzą naprzeciw tym zadaniom.

T. Cieślak SJ, Ryga/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-06-19 17:43:56
miniaturka

Papież: Eucharystia sakramentem jedności

Tysiące wiernych, rzymian i pielgrzymów, przybyło wczoraj wieczorem na plac przed bazyliką św. Jana na Lateranie, gdzie Papież przewodniczył Mszy z okazji uroczystości Bożego Ciała.
2017-06-19 18:18:32
miniaturka

Papież: módlcie się często na różańcu

„Modląc się, pozwalamy Bogu wejść w nasze czas, aby przyjął i przemienił wszystko, czym żyjemy” – mówił Papież w wideoprzesłaniu skierowanym do pielgrzymów w sanktuarium maryjnym Ta’Pinu na Malcie.
2017-06-19 21:52:31
miniaturka
play

Himalaje muzyki: wciąż jest potrzebne wsparcie

Nepalczycy kochają muzykę. Ich tradycja nierozerwalnie złączona jest z instrumentami. Umiejętność grania na nich może przynieść dużo korzyści. Wiele dzieci w Nepalu jednak nie ma możliwości takiej nauki. Dlatego wciąż trwa inicjatywa „Himalaje muzyki”, którą zorganizowała oblacka redakcja „Misyjnych Dróg” i portalu misyjne.pl.
2017-06-20 08:39:02
miniaturka

Kard. Parolin o Wenezueli: brak pozytywnych sygnałów

Sytuacja w Wenezueli jest naprawdę tragiczna. Brak jakichkolwiek sygnałów, które mogłyby dodać otuchy czy zapowiadać odprężenie – stwierdził kard. Pietro Parolin.
2017-06-20 09:23:20
miniaturka

Dziś odszedł do Pana o. Karol Meissner OSB

Jak poinformowało Opactwo Benedyktynów w Lubiniu, dnia 20 czerwca 2017 r. około 3:30 odszedł do Pana o. Karol Meissner OSB w 90 roku życia, w 63 roku profesji monastycznej, w 51 roku posługi kapłańskiej będąc 45 lat mnichem lubińskim.
2017-06-20 09:49:53
miniaturka

Wielka Brytania: Krajowy Dzień Życia

W wyjątkowym kontekście 50-lecia uchwalenia prawa do aborcji Brytyjczycy obchodzili 18 czerwca Krajowy Dzień Życia. Specjalne przesłanie wystosował sam Papież, który wezwał wszystkich mieszkańców kraju do zaangażowania w obronę nienarodzonych.