Strona główna
opoka.org.pl
2017-06-19 17:33
Justyna Kapłańska / Radio Watykańskie

Papież: Eucharystia sakramentem jedności

Tysiące wiernych, rzymian i pielgrzymów, przybyło wczoraj wieczorem na plac przed bazyliką św. Jana na Lateranie, gdzie Papież przewodniczył Mszy z okazji uroczystości Bożego Ciała.

Autor/źródło: Tomasz Czajkowski, licencja: CC BY

Aby umożliwić wszystkim chętnym udział w tradycyjnej procesji eucharystycznej z bazyliki na Lateranie do Bazyliki Matki Bożej Większej, Franciszek przeniósł ją z czwartku na niedzielę. Boże Ciało nie jest bowiem we Włoszech dniem wolnym od pracy.

W homilii Papież mówił o Eucharystii, która jest sakramentem pamięci. W sposób realny i namacalny przypomina historię miłości Boga do ludzi. Podkreślił, że pamięć ma tu ogromne znaczenie. Podobnie jak roślina nie może obyć się bez wody, aby wydać owoce, tak i wiara nie może się obyć bez pamięci o tym, co Pan dla nas uczynił.

„Jednakże ta wyjątkowa zdolność, jaką obdarzył nas Pan uległa dziś raczej osłabieniu. W pogoni, w której jesteśmy zanurzeni, wielu ludzi i wiele faktów zdaje się przepływać obok nas. Szybko przerzucamy strony, będąc chciwymi nowości, ale ubogimi we wspomnienia. Zatem jeśli palimy wspomnienia i żyjemy chwilą, to grozi nam pozostawanie na tym, co powierzchowne, w przepływie rzeczy, jakie się dzieją, nie wchodząc w kwestie głębsze, ​​bez tego przesłania, które nam przypomina, kim jesteśmy i dokąd zmierzamy. Wówczas życie zewnętrzne staje się fragmentaryczne, natomiast to wewnętrzne – pasywne” – mówił Ojciec Święty.

Franciszek zauważył, że lekarstwem, na pamięć chorą na szalony pośpiech, jest Eucharystia, pokorny pokarm, w którym przychodzi do nas Pan. W niej jest „cały smak słów i gestów Jezusa, zapach Jego Paschy, odurzająca woń Jego Ducha”.

Na zakończenie Papież życzył, aby Eucharystia, „chleb i sakrament jedności”, „uleczył nas z ambicji dominowania nad innymi, żądzy gromadzenia dla siebie, od wzniecania niezgodny i szerzenia krytyki”. Niech wzbudzi radość miłości bez rywalizacji, zazdrości i oszczerczych plotek – mówił Ojciec Święty.

pp/rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-06-19 15:29:53
miniaturka
play

Sylwia Palka odkrywa tajemnice charyzmatyków!

Salve TV: Gościem Tematu Dnia była Sylwia Palka, dziennikarka i autorka książek, która w rozmowie z Ewą Pietrzak zastanawiała się nad tym, co i w jaki sposób Duch Święty mówi do Kościoła w Polsce.
2017-06-19 16:16:55
miniaturka

Kraków: ponad 200 wydarzeń w ramach Festiwalu Kultury Żydowskiej

"Jerozolima" - to temat przewodni 27. edycji Festiwalu Kultury Żydowskiej, który rozpocznie się 24 czerwca w Krakowie. Festiwal co roku gromadzi tysiące uczestników i stanowi największą prezentację kultury tworzonej przez Żydów na całym świecie.
2017-06-19 16:53:26
miniaturka

Peregrynacja relikwii bł. Honorata Koźmińskiego

Relikwie błogosławionego kapucyna nawiedziły lubelskie klasztory kapucynów w ramach trwających obchodów stulecia jego śmierci.
2017-06-19 18:18:32
miniaturka

Papież: módlcie się często na różańcu

„Modląc się, pozwalamy Bogu wejść w nasze czas, aby przyjął i przemienił wszystko, czym żyjemy” – mówił Papież w wideoprzesłaniu skierowanym do pielgrzymów w sanktuarium maryjnym Ta’Pinu na Malcie.
2017-06-19 21:52:31
miniaturka
play

Himalaje muzyki: wciąż jest potrzebne wsparcie

Nepalczycy kochają muzykę. Ich tradycja nierozerwalnie złączona jest z instrumentami. Umiejętność grania na nich może przynieść dużo korzyści. Wiele dzieci w Nepalu jednak nie ma możliwości takiej nauki. Dlatego wciąż trwa inicjatywa „Himalaje muzyki”, którą zorganizowała oblacka redakcja „Misyjnych Dróg” i portalu misyjne.pl.
2017-06-20 08:23:06
miniaturka

Łotwa: stały diakon archidiecezji ryskiej

Archidiecezja ryska ma nowego diakona. Nie byłoby to może nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że został nim mąż i ojciec wielodzietnej rodziny. Święcenia diakona odbyły się 18 czerwca i są precedensem dla Kościoła na Łotwie.